| CinevaNou a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca salam e pe locul 2 in top 10 cele mai vizionate clipuri de romani?
http://ro.stiri.yahoo.com/......09345.html

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

De fapt toate melodiile din top 10 nu-mi plac.Nu stiu pe ce canal zicea ca Salam s-ar putea sa nu mai cante in Romania si intrebau mai multi oameni de pe strada cum ar fi viata lor fara acesta...Cancan parca (o alta emisiune foarte ''interesanta'')

| CinevaNou explică (pentru zurick):

Cred ca am avut parte de o revelatie: salam canta?!? auzeam eu ceva dar nu-mi imaginam ca chiar canta

| zurick a răspuns (pentru CinevaNou):

Ai dreptate.Greseala mea.

24 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Lol...
şi când intrebi pe cineva dacă ascultă manele o să zica nu.
Din cauza astora am ajuns o țară de proşti.

| sublime89 a răspuns:

Si cand scrii ceva pe google, primele sugestii care apar tot timpul sunt manelistii si asa-zisa lor muzica. Ce sa zic, asta arata in ce hal am ajuns. Asta face romanul cand traieste in democratie si are libertatea de a alege ce vrea el. Din pacate problema manelista a inceput doar din sudul Romaniei, si treptat s-a extins si spre nord. Influenta turceasca si comunitatea roma semnificativa si-au pus amprenta serios asupra culturii Munteniei, Olteniei si Dobrogei. Iar faptul ca avem capitala la Bucuresti nu prea ajuta, pentru ca daca in Bucuresti sunt populare manele, atunci isi extind popularitatea si-n restul tarii mult mai usor. In Transilvania si Moldova nu au existat manele, nici macar in randul comunitatilor rome, pentru ca nu a existat o asemenea influenta otomana in aceste provincii. Doar recent au castigat in popularitate si acolo, si castiga din ce in cel mai mult in continuare, din pacate.

| Apache a răspuns (pentru sublime89):

Iei prea in serios chestia asta...

| sublime89 a răspuns (pentru Apache):

Eu cred ca e o problema grava. Indobitocirea treptata a poporului prin intermediul manelelor nu poate fi ignorata, mai ales intr-o tara in care si asa nu stam deloc bine la capitolul cultura.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Nu, chiar o iei prea in serios, adica dintr-o perspectiva prea putin relevanta. Exista si culti prosti cu duiumul...macar de i-ar duce capul pe majoritatea romanilor, nu sa fie neaparat oameni cititi. Personal, am vazut si destui manelisti foarte inteligenti. Conteaza mai intai sa te duca capul apoi ce gusturi muzicale rafinate poti avea sau ce lecturezi in timpul liber si cu siguranta nu Libertatea sau Sport.ro.

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Culti prosti? Manelisti inteligenti? laughing Depinde ce intelegi tu prin "cult", "prost" sau "inteligent". Poate cu totul altceva fata de mine,

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Crede-ma ca n-ai vazut destule. Depinde ce nu intelegi tu inca.

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Te cred, cum sa nu? Bine ca ai vazut tu mai multe. Nu stiu de ce cauti scuze celor care asculta manele si le iei asa mult apararea. Poate pentru ca asculti si tu.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Candva(poate) o sa intalnesti oameni care nu citesc o carte pe an sau nu asculta decat comercialismele de la radio, tot ce se promoveaza in Romania. S-ar putea sa ramai socat daca-i duce mintea mai bine decat pe tine la anumite capitole.

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Nu m-as mira deloc, intr-o tara in care un cioban a ajuns cel mai bogat om.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

N-ai inteles nimic. E vorba de domenii importante(stiinta, inginerie, capacitatea de analiza, rezolvare de probleme).

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Ai zis "ii duce mintea". Pe Becali nu-l duce mintea?

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Esti incredibil de ridicol. straight face Vii cu un reply mai stupid ca precedentul ...doar ti-am si explicat la ce ma refeream ca sa intelegi ce trebuie, iar tu continui sa te afunzi in aceleasi exemple tipic romanesti pe care le digera mentalitatea ta rigida.

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Hai ma laughing Bine ca tu nu esti ridicol ca iei apararea manelistilor.

| Wøodenpints a răspuns:

Într-o țară în care 3 sferturi din populație nu-s în stare să scrie corect o frază, mi se pare normal ca mizerii gen Salam sau Andra să fie populare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu intri zilnic si asculti muzica, dai like si share pe youtube, facebook, etc. si faci reclama.

Tu esti de vina! :))

http://fs68.trilulilu.ro/imgs/hekkeru/1-leu-florin-salam_7a0720ac5ead41.jpg

| CinevaNou explică (pentru anonim_4396):

Da, cred ca jumatate din views le-am facut doar eu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea nu-mi e acceptata pe TPU si site-uri de gen, asa ca o sa spun cauzele:
-nivelul de trai foarte precar al tarii(o sa spui ca de unde au aia bani, sa-si ia pc-uri si sa faca un click pe salam? well, obiceiurile greu se schimba)
-educatia si promovarea "valorilor" la care lipseste respectul de sine.
-un stil de viata visator, promovarea averilor obtinute din nimic.Mai sunt si medici care poarta lanturi de aur...bine, nu exagerat! banii se pot tine la banca.
-victimizarea de prin versurile manelistice: 'ai plecat, m-ai lasat" ascultate de betivani, putori, unde individul, isi gaseste frati de necaz si se complace in mizeria lui de viata.
Si nu chiar ultima(mai sunt), cred ca cea mai urata si principala cauza...suntem o corcitura de tigani.Nu toti, mai sunt si albi, bruneti, dar majoritatea miroase deja a tigan prin: atitudine, lipsa totala bun simt si alergia provocata de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar ma asteptam, ma asteptam sa vad asta, dupa ce am vazut ca majoritatea dintre noi asculta si canta manele "la caterinca" si aduc vizualizari pe langa manelistii propriu-zisi, care-s si-asa mai putini ca puscariile de oameni mentionate mai sus.
Si uite asa ajunge nea' Salam cunoscut, nu neaparat apreciat, pentru ca topul asta se refera la popularitate, iar popularitatea n-are legatura cu calitatea.

| JucărieLEGO a răspuns:

Aia e nimic!
Asta a ajuns pe prima pagina: http://www.youtube.com/watch?v=nIkIKBDnLAI

| JucărieLEGO a răspuns:

Sau ultima reclama de la berea Ciuc. Promoveaza fix valorile romanesti. Uite model pentru o societate mediocra consumatoare de produse ieftine!

http://www.youtube.com/watch?v=cRDjZ3qHrTI

| Ciggaretto a răspuns:

Salam nu mai e cum era atunci.