| Meme10Meme a întrebat:

Ce parere aveti de imnul actual al Romaniei? Eu unul cred ca ne autoironizam singuri prin acest imn. Eu unul as prefera sa fie alt imn,nu acesta. Variantele mele ar fi urmatoarele: Tricolor[varianta originala], Hora unirii sau Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie. Ar fi o varianta si Limba noastra de Alexei Mateevici dar asta ar fi doar dupa reunirea cu Basarabia. Voi ce credeti? Si acum sa nu vina unu' sa zica ca imnul asta ne reprezinta si ca il avem din totdeauna, ca nu este asa. Acest cantec este imn din '89, inainte nu era. Deci sa nu credeti ca insult poporul roman sau ceva. Este bun acest cantec ca unul patriotic, dar nu cred ca trebuie sa fie neaparat imn. Voi ce credeti?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea mea. Este imnul generației de la 1848. Unirea cu Basarabia, cu capitala la București nu se va realiza niciodată, este vis utopic. Ar fi nevoie de un nou imn care să reprezinte vremurile noi pe care le trăim.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Si daca ne trezim, tot il cantam? Da, arata perfect cat de tampite sunt vremurile cu ''democratia'' lui Iliescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea coincide în mare parte cu a ta. În România zilelor noastre și la ce vedete avem în showbiz și la ce fel de politicieni, acele versuri ale actualului imn nu ne mai reprezintă nici pe departe. Aș putea afirma cu tărie că e în totală opoziție cu felul de a fi al unor români.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,eu unul ma simt prost cu acest imn... Si ma simt si mai prost cand vad ca unii tin cu dintii de acest imn[desi avem acest imn de la inceputul ''democratiei'' care practic este un fel Evul Mediu pentru tara noastra].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat de corupta e tara asta si cu o populație in majoritate foarte proasta, religioasa, analfabeta functionala si sistiintifica, eu zic ca ne meritam imnul "desteapta.te romane!". Chiar ne meritam numele imnului. Ar trebui sa ne desteptam.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa ne desteptam [eu nu, sunt desteptat de la nastere], este adevarat. Dar daca ne desteptam si recuperam teritoriile pierdute nu cred ca ar mai fi vorba de un imn care ne auto-ironizeaza...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da.le naiba de teritorii. Noi nu suntem in stare sa ne punem la punct infrastructura si populatia care e in teritoriul de acum. Suntem ok asa cum suntem teritorial. Nu suntem singurii care o ducem rau. Majoritatea tarilor europene au probleme teritoriale, mai ales in cele din blocul estic. De tarile din lumea intreaga nici nu mai zic.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,dar dupa ce ne refacem economic artrebui sa recuperam si teritoriile furate. Ca sa nu mai existe un motiv pentru care sa intonam acest imn. De exemplu, pretentiile mele teritoriale pentru Romania ar fi sa recuperam bucatile care erau incorporate in Regatul lui Decebal. Sau daca vrei un exemplu mai nou, Romania lui Mihai Viteazu. Acestea ar fi pretentiile mele[bulgarii nu ar mai avea Varna si nu ar mai avea iesire la Dunare, ca sa-ti faci o idee.].

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Daca e sa o luam asa, Dobrogea nu ne apartine. Grecii au fost primii care au ridicat orase pe litoralul romanesc. In schimb am avea Bucovina de nord, Basarabia si sunt indoielnic daca cadrilaterul a fost al nostru primul pentru ca in partea aceea dominau grecii. Eu zic ca suntem bine unde suntem, sa ne stim istoria, sa o recunoaștem si sa ne vedem de noi insine cum putem progresa in mentalitate si infrastructura. Asta conteaza cel mai mult acum.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Nu,pentru ca dacii [si tracii] au populat aceste teritorii cu mult timp inante. In aceste teritorii locuiau tracii si dacii de secole[poate chiar milenii]. Se pare ca zeitati grecesti[Apollo, Dionisos] au fost preluate de la traci. Ca sa-ti dai seama, tracii si populatiile getice erau aici inainte de greci [ei fiind niste colonisti].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că dpdv muzical este un imn bun comparat cu majoritatea imnurilor din lume(nu cel mai bun, dar bun). Cât despre versuri, să fim serioși, în nicio țară imnul nu reprezintă poporul. Imnul Belarusului începe cu "Noi, bielorușii suntem un popor pașnic", iar toate țările africane vorbesc de bogății. Un imn este făcut să fie o hiperbolă și o amintire veșnică a gloriei, nu să reprezinte realitatea. Cum ar fi ca americanii să cânte despre rasism și obezitate? Sau Arabia Saudită despre lipsa drepturilor femeilor? Sau Etiopia despre sărăcia lucie? Ar fi ceva deprimant. Acest lucru nu se întâmplă. În plus, imnurile nu se schimbă ca pe șosete, al nostru deja e foarte recent schimbat. Trebuie să îl menții pentru a crea o identitate națională. Așa cum toată lumea știe Imnul Franței - La Marseillaise sau Imnul Rusiei. Oricum cam toate sunt scrise in timp de război(desigur războaiele câștigate), deci de aceea sună atât de falnic și înălțător.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Da,din punct de vedere muzical este bun, dar nu cred ca ar trebui sa fie imn. Ar fi bun ca un simplu cantec patriotic. Dupa cum am zis, acest imn nu ne reprezinta ca si popor pentru ca il avem de la revolutie, inainte nu era. Deci putem sa-l schimbam. De faptul ca il are pe Traian in imn [el a venit in Dacia pentru bogatii, nu pentru a romaniza.] nici nu mai vorbesc. Cum am zis si in intrebare, sunt variante mult mai bune de imn...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un imn foarte reușit ca mesaj și linie melodică și de-a dreptul potrivit cu starea actuală jalnică în care ne aflăm ca popor.
"Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte!"

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Si daca ne trezim? Tot il cantam? Este cel putin umilitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Să dea Dumnezeu să ne trezim! Vedem pe urmă.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Daca ajung prim-ministru, o sa ne trezim. Eu unul vreau sa devin prim-ministru pentru a aduce Romania in topul puterilor globale[lucru posibil, avand in vedere cate resurse avem].