| DonEduardo a întrebat:

Ce parere aveti de relatiile poliamoroase?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Foarte faine. Cu niște încredere și boundaries delimitate foarte bine cred că pot forma relații sănătoase. Personal, nu aș fi într-o astfel de relație, mi se pare dificil dacă ai un singur partener laughing, dar cred în libertatea oricui de a face orice atât timp cât nu rănește pe nimeni.

147 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Fiecare e liber sa facă ce dorește, dar cred ca relațiile astea nu țin. Nu poți forma o legătura durabilă. Și apare neîncrederea, poate preferința pentru o anumită persoana, ignorând-le astfel pe celelalte. Deci nu pot spune ca am o părere buna legată de asta.

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Inselatul nu se incadreaza aici.

| relian a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Exact,cine se aseamna se aduna, dar eu banui ca apa oxigena este de fapt Ray laughing numa el poate veni cu idei de astea, mereu a avut intrebari genul asta

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ce ai tataie, esti si acum ametit de la ce ai baut laughing Dai funda unui raspuns ce-ti place? De cand? Dai raspuns bun aluia care arata, spune etc adevaru, deci dai funda unui raspuns corect.

Corect in societatea noastra ar fi asa cum is majoriotatea.Relatiile astea ce zice Ray laughing asaa cred ca asta e de fapt Ray,are asta dea conturi,dar trecem peste.

Deci relatiile astea poli bla bla nu ar fi in avantajul speciei noastre,sa te duci din floare in floare,le faci alora copii,alea raman singure, pe tine te doare la plarie, ajung copii aia vai mama lor, o femeie singura nu se prea descurca, de aia la majoritatea speciilor is perechi.

Pana si leul care are harem, atata tine doara 4-5 femele,dar sta cu alea,are grija de pui,apara puii etc.
daca al pleca militar, ar pleca bagabont, lasa pui vraiste, vine altul si papa, se duce specia de suflet laughing

Deci dai funda unui raspuns corect, nu ca asa iti place tie.Pai in cazu asta fa-ti 7 conturi,tu intreaba,tot tu raspunde, tot tu iti dai funda laughing asa cum de fapt se intampla, asa face Ray si alti pe aici.

Parca tu erai pentru ca oamenii sa se ajute, deci ce faci arati ca bun ceva gresit? Naspa, dar fiecare cu probleme lui, uitasem ca ai zis tu ca ai ceva probleme laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Mosotti):

Și tu ce țintă ți-ai setat pentru sexualitate?

Un bărbat și o femeie se pot înțelege, totul depinde de ei. Dacă sunt maturi în gândire, vor știi ce-i aia un compromis. Depinde și de firea lor, de cultură și altele, dar în general așa e.
Și un bărbat și o femeie pot avea aceleași pasiuni, de multe ori se întâmplă asta în relațiile de cuplu.

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai la mine tinta pentru sexualitate e placerea si atat, nu am treaba cu tinta altora.

Sunt si cupluri care se inteleg bine a la long, dar mai putine, de ex Andrei Vulpescu ala de apare la TV si e si pe FB, a zis ca studiile arata ca doar 5 % din relatii nu-s toxice. Mie mi se pare totusi procentul e cam mic, as merge pe un 50-50 cam, nu 5-95.

Mai rar sa aiba aceleasi pasiuni, femeia e cu barfe, telenovele, haine, bijuterii, wow biz, calatorii si altele, barbatu e cu masinile, fotbal, pescuit, table, calculatoare, filme de actiune, tehnica, etc.
De multe ori auzeai "aaaoleu, iar te duci sa joci table cu vasile", sau "aaa iar stai la calculatoru ala", asta femeia zicea barbatului.

Si nu stiu de ce, barbatii aveau si au o vorba "femeia e buna in pat si cand moare ca scapi de ea", de unde a iesit vorba asta nu stiu, dar a iesit.
Femeile au parere ca barbatii sunt niste obsedati de sex, si aia e, bine, au dreptate aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca sunt o deviatie de la cum ar trebui sa fie lucrurile.

| T0T a răspuns:

Nu sunt fiabile dacă vrei să te implici cu adevărat emoțional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu n-ai avut altceva mai bun de facut noaptea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nimic. Nu s-a schimbat nimic de acum o luna. In continuare nu mai are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un mod aparte de a-mi arata ca "nu mai are rost".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar eu n-am afirmat ca n-ar avea rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce relevanta are cine a facut afirmatia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as fi spus eu ca nu are rost, atunci m-as fi comportat ca atare si nu as mai fi interactionat in vreun fel cu tine.
Mi s-ar fi parut firesc sa faci si tu la fel, mai ales dupa ce ai lasat (inca) o discutie neterminata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Continuarea acelei discutii nu isi mai avea rostul. Dar voturile sunt lucruri diferite si nu vad de ce nu le-as da oricui cred le merita.
Ce am incercat sa spun in raspunsul anterior e: de ce conteaza ca nu ai afirmat tu prima asa ceva cand esti de aceeasi parere ca mine?
Terminarea acelei discutii a depins de tine. Daca nu s-a terminat e din cauza ca n-ai lasat-o tu sa se termine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" oricui cred le merita"
Rosesc.
Numai ca nu era un raspuns amuzant in sinea lui, deci presupun ca votul tau face referire la altceva.
" cand esti de aceeasi parere ca mine?"
Rareori se intampla sa fiu. In cazul asta nu-mi amintesc sa-ti fi spus ca as fi de aceeasi parere cu tine.
" Terminarea acelei discutii a depins de tine. "
A primei discutii.A celei de-a doua, deschisa de tine, a depins numai de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Rosesc."
Ce frumos.
Ai presupus corect. Face referire la altceva.
"In cazul asta nu-mi amintesc sa-ti fi spus ca as fi de aceeasi parere cu tine."
Bine. Ce relevanta are ca nu mi-ai spus ca esti de aceeasi parere cu mine daca esti de aceeasi parere cu mine?
Nu cred ca ne referim la aceleasi discutii. Discutia despre care ai insinuat tu ca nu s-a terminat din cauza mea si despre care eu am spus ca nu s-a terminat din vina ta, e discutia de la intrebarea ta. A doua nu sunt sigur care e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Ce frumos."
Stiu.
" Face referire la altceva."
La ce? Si oricum, acel altceva la care face referire nu prea e compatibil cu afirmatia ta "nu are rost".
" Ce relevanta are ca nu mi-ai spus ca esti de aceeasi parere cu mine daca esti de aceeasi parere cu mine?"
Nu sunt. Si ti-am mai spus ca nu sunt.
" Discutia despre care ai insinuat tu ca nu s-a terminat din cauza mea si despre care eu am spus ca nu s-a terminat din vina ta, e discutia de la intrebarea ta. "
Care intrebare a mea?
Ma refeream la discutiile private.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"La ce?"
Vezi ca o sa te fac si mai rosie.
Esti o fata destul de desteapta, sunt sigur ca poti sa iti dai singura seama si nu mai e nevoie sa o spun eu.
"prea e compatibil cu afirmatia ta "nu are rost""
Ba e compatibil. Mi s-a parut amuzant ca ai raspuns si, cum am spus, voturile sunt lucruri diferite.
"Nu sunt."
Bine. De ce nu esti?
"Care intrebare a mea?"
La care intrebare pusa de tine puteam sa ma refer? La cea despre poetul preferat, nu? Sau vrei sa recunosti in sfarsit ca acel sufletpierdut de anul trecut era al tau?
"Ma refeream la discutiile private."
Nu mai tine minte, ce nu am terminat acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Vezi ca o sa te fac si mai rosie."
Suna tentant.
" Esti o fata destul de desteapta"
Fara "destul de". Si da, sunt, dar totusi imi lipseste abilitatea de a-ti citi gandurile.Deci nu, nu stiu la ce te referi.
" Ba e compatibil. "
Nu e.
" Bine. De ce nu esti?"
Am mai avut odata aceeasi conversatie.
" La care intrebare pusa de tine puteam sa ma refer? "
La una pusa in privat.
" Sau vrei sa recunosti in sfarsit ca acel sufletpierdut de anul trecut era al tau?"
Da, m-am trezit de dimineata cu gandul de recunoaste conturi ce nu-mi apartin de dragul de a te face fericit. Asa, sa fac o fapta buna de inceput de an.
" Nu mai tine minte, ce nu am terminat acolo?"
Nu mai tin minte. Iti pusesem niste intrebari(nu mai stiu despre ce) la care nu mi-ai mai raspuns.

| nevermatch a răspuns:

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Suna tentant."
Stiu.
"Fara "destul de"."
Nu, cu "destul de", deocamdata.
"imi lipseste abilitatea de a-ti citi gandurile"
Dar nu ai nevoie de o astfel de abilitate.
"Nu e."
Te asigur ca e.
"Am mai avut odata aceeasi conversatie."
Ba nu am mai avut. Mi-as fi amintit.
"La una pusa in privat."
Mda, totul e foarte clar acum.
"conturi ce nu-mi apartin"
Nu stiu de ce continui sa negi cand stii ca stiu ca tu erai. Sau cred ca stiu de ce.
"de dragul de a te face fericit"
Asta nu e ceva ce m-ar face fericit.
"Nu mai tin minte."
Nu mai tii minte ce nu am terminat dar stii sigur ca nu am terminat pentru ca mi-ai pus niste intrebari pe care nu ti le mai amintesti. Pare ca ai facut o intrecere din cine nu tine minte cele mai multe lucruri.
Eu cred ca ti-am raspuns la tot. Sau cel putin la cate mi-ai raspuns si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" deocamdata"
Aha.
" Dar nu ai nevoie"
Si totusi n-am vreo alternativa.
" Ba nu am mai avut. Mi-as fi amintit."
Da, pentru ca tu mereu iti amintesti totul, cu lux de amanunte. Am avut una exact asa, in care imi ziceai ca n-are rost si insistai ca si eu sunt sau am fost de aceeasi parere cu tine. Discutie care nu s-a mai terminat.
" stii ca stiu ca tu erai"
Stiu ca tu crezi.
" Pare ca ai facut o intrecere din cine nu tine minte cele mai multe lucruri."
Nu obisnuiesc sa iau parte la intreceri pe care n-am cum sa le castig.
Da, stiu sigur ca n-ai terminat, pentru ca discutia aia s-a terminat subit si ultima replica a fost din partea mea. Nu erau niste intrebari importante ca sa mi le amintesc exact, dar stiu ca erau.
" Eu cred ca ti-am raspuns la tot."
N-ai facut-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Aha."
Aha.
"Si totusi n-am vreo alternativa."
Poate o sa-ti spun.
"Da, pentru ca tu mereu iti amintesti totul, cu lux de amanunte."
Nu chiar mereu.
"Discutie care nu s-a mai terminat."
Probabil de asta nu mi-am amintit de ea, pentru ca nu am aflat ce voiam.
"Stiu ca tu crezi."
Stiu ca asa e.
"Nu obisnuiesc sa iau parte la intreceri pe care n-am cum sa le castig."
Ar trebui sa incerci.
"N-ai facut-o."
Poate, dar nici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Poate o sa-ti spun."
Sper.
" Nu chiar mereu."
Ce modest esti.
" Probabil de asta nu mi-am amintit de ea, pentru ca nu am aflat ce voiam."
Mereu trebuie sa fie cum vrei tu, nu? Altfel e inutil si sa-ti mai ocupi memoria cu acel ceva care n-a iesit cum ai vrut tu.
" Stiu ca asa e."
"A știi" presupune o certitudine pe care nu ai cum s-o ai in cazul de fata. Deci nu stii, eventual crezi, esti sigur, esti convins etc. Nu stii.
"Ar trebui sa incerci."
Nu, ar fi umilitor.
" Poate, dar nici tu."
Eu n-am mai avut nici macar ocazia s-o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sper."
Nu mai crezi ca e o pierdere de timp?
"Mereu trebuie sa fie cum vrei tu, nu?"
Nu chiar mereu.
"Altfel e inutil si sa-ti mai ocupi memoria cu acel ceva care n-a iesit cum ai vrut tu."
In cazul asta nu a fost nimic care sa imi ocupe memoria, pentru ca nu am primit un raspuns.
""A știi" presupune o certitudine pe care nu ai cum s-o ai in cazul de fata."
De fapt, am cum. Si o am. Dar tot as vrea sa recunosti.
"Nu, ar fi umilitor."
N-ar fi. Asa se distreaza oamenii. Eu zic sa incerci si tu.
"Eu n-am mai avut nici macar ocazia s-o fac."
Vrei s-o ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Nu mai crezi ca e o pierdere de timp?"
Ba da. Si tot nu mi-ai zis ce ti se pare amuzant.
" Nu chiar mereu."
Ce usurare.
" pentru ca nu am primit un raspuns."
Nu cred ca exista vreo intrebare pusa de tine la care eu sa nu-ti fi raspuns.
" De fapt, am cum. Si o am."
Ai o convingere, nu o certitudine, dar presupun ca ai si un dictionar, asa ca nu trebuie sa fiu eu cea care iti explica diferenta dintre termeni.
" Asa se distreaza oamenii"
Pierzand? Asa te distrezi tu?
" Eu zic sa incerci si tu."
Eu am alte moduri de a ma distra.
" Vrei s-o ai?"
Daca spun da, mi-o oferi?