| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre abordatul pe stradă? Credeţi că în orice circumstanţă ar avea loc această abordare,tipul trebuie blamat şi etichetat ca fiind un disperat,un ciudat,un pervers singuratic etc. doar pentru că i-a atras atenţia o tipă pe stradă şi a vrut să intre în vorbă cu ea, tipă pe care e foarte posibil să nu o mai întâlnească niciodată? Şi chiar există tipi normali la cap cărora pur şi simplu să li se întâmple să le atragă atenţia o femeie într-un loc public şi să se bage în seamă cu ea fără să aibă intenţii dubioase? Până acum n-am auzit de la nicio prietenă sau alte cunoscute să aibă vreo experienţă ok de acest gen.Toţi tipii erau ori ţărani libidinoşi ori perverşi siniştri.
Sunt pe aici tipe care au fost abordate în acest mod şi a fost totul în regulă,iar apoi s-a şi înfiripat ceva? Sau sunt printre voi tipe care sunt deschise la acest tip de abordare? Dacă da, în ce împrejurări?

87 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, in niciun caz nu sunt deschisă la acest tip de abordare. Doar persoanele disperate apeleaza la asa ceva.
Mi se pare injositor sa te lasi cucerită de asa o abordare.
In plus tipii care incearca asta nu prea au,, maniere" ca să zic asa.
Fluiera, fac cu ochiul, te strigă. E de-a dreptul penibil. Sau se opresc cu masina in fața ta si claxoneaza, sa vada toata strada ca esti,, curtata" de un strain rolling on the floor sau iti flexeaza masina de parca intereseaza pe cineva
Plus ca ei isi asuma din start ca esti abordabilă sau că sunt singura, ceea ce iarasi nu e normal.
Nu am vazut tipe care sa abordeze asa pe strada, dar probabil sunt câteva. Tot la fel de penibil happy (parerea mea)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cam nepotrivite aceste abordari, dupa parerea mea. Insa... nu trebuie judecati in felurile enumerate de tine, ar fi absurd.
Nu stim de ce a facut asta acea persoana, deci... nu ar fi corect sa ne dam cu parerea in acest sens.

Da, probabil exista si tipi normali care sa se incadreze in ce ai spus tu. Dar da (din nou), cei mai intalniti sunt acele "tipuri" spuse de tine.

| Ofiintă a răspuns:

Nu există trebuie, căci nu o luăm literalmente.
Prin urmare, dacă ești atras de cineva si iti doresti să intri in contact cu aceasta, nu inseamnă ca esti disperat.
Nu este ca și cum, dacă cineva găseste contextul potrivit, se va adresa într-un mod politicos unei femei aceasta va reacționa precum o sălbatică. Depinde doar de conexiunea dintre voi doi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alege alte moduri de abordare "acceptate social". Ăsta nu e asa acceptat.

| Drimmero a răspuns:

Parerea mea ca intr-o abordare conteaza foarte mult aspectul fizic al celui care abordeaza, cum e imbracat, atitudinea, tonul cu care vorbeste, calmul in situatia aia. Sunt chestii care pot face diferenta intre un tip atractiv pentru voi si un disperat. Cu alte cuvinte conteaza si cine va abordeaza. Cred ca poate fi in orice circumstanta daca stie cum sa va ia, nu toti care s-ar baga in seama pe strada ar fi disperati sau obsedati, sunt detalii care fac diferenta. Te poate atrage una pe strada astfel incat sa te faca sa o bagi in seama, papagal sa ai si nu arati ca esti ca ceilalti cu replici cliseice, nu vad nimic rau in a te baga in seama pe strada cu una care iti place chit ca eu unul nu o fac.

| Freya1 a răspuns:

Am fost abordată, dar doar de genul acela obsedați si libidinosi nu de oameni ok.
O dată parca mi s-a intamplat sa fiu abordată in mall de un băiat simpaticut, ca după ce am plecat sa ma întâlnesc cu cineva sa imi spuna ca ar fi bine dacă aș sta departe de ala pentru ca a mai abordat el o data asa o fata ce i-a dat apa la moara si la lăsat după o săptămână ca nu ia convenit de el.Iar el a amenintat-o si a vrut să se sinucidă la munca, abia l-au oprit colegi.Iar o alta data am fost abordată de un băiat ce muncea ca paza la o facultate.L-am ignorata atunci dar de fiecare data cand ma vedea ma ruga sa vorbeasc cu el, sa ii dau numarul de telefon si am refuzat.Dar i-a dat altcineva numărul si atat mi-a trebuit.Ma suna toata noaptea ca sa iesim si sa ma amenințe ca se sinucide, sau ca merge la vrajitoare sa ma faca a lui si abia după ce a intervenit un băiat din grupul meu de prieteni si l-a pus la punct am scapat de el (la dat si seful afara de acolo).
Nu consider neapărat ca toti oameni ce încearcă să cunoască alti oameni in parc sau pe strada sunt nebuni, dar e un pic cam ciudatel sa abodezi in felul asta.

| cristi202 a răspuns:

Cind abordezi pe cineva pe strada, în lucru e sigur: ești superficial. De ce? Pentru ca te uiți doar la exterior. Te interesează doar ambalajul. Ori, un om, o femeie, e mult mai mult decat atit. Dincolo de fizic, fiecare are un suflet, un univers interior ce, dacă vrei sa intri în relație cu el, trebuie cunoscut. Cind ai înțeles asta, ai lăsat superficialitatea deoparte. Eu de aceea eu nu cred în dragoste la prima vedere. Sau, dacă chiar exista, ceea adevărată e extrem de rara. Suntem fiinte complexe, iar relațiile dintre noi țin strict de cunoaștere. Chiar și încrederea, care e baza oricărei relații nu survine decat în cadrul cunoasterii, nu poți avea încredere în cineva pe care nu îl cunoști. De aceea mie mi se pare hilara abordarea directa a unei persoane necunoscute.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt și dame care abordează bărbații. Am fost acostat de doua ori. Am fost șocat de cit de direct am fost luat. Din cate știu, acele femei se numesc prostituate happy.

| cristi202 a răspuns (pentru Drimmero):

Un tip ca cel descris de tine nu va aborda femeile pe strada. El, prin șarmul lui, are destule ocazii în viata ca să între în relație cu o femeie extraordinara. O fac disperatii, pentru ca ei eșuează la capitolul relații, din lipsa de caracter și comportament adecvat (cred ca femeile ce ii cunosc se iau cu miinile de cap cand au de - a face cu ei), și atunci nevoia de a avea pe cineva explodează, și nu mai contează modul în care întra în contact cu cineva cu care ar vrea sa fie.

| Drimmero a răspuns (pentru cristi202):

Va atrage dar uneori va iesi si la vanatoare, nu te face disperat daca te bagi in seama cu cineva, o abordare poate fi si ''scuza-ma, cum ajung in locul x ca sunt nou in oras si nu ma descurc", sa fii pe bune nou si de acolo sa plece conversatiile. Tot abordare e si asta, sunt multe discutii care pleaca fix din punctul asta. Oamenii au nevoie de socializare, de conexiuni, nu le ai cu oricine dar nu te face disperat daca esti la locul tau si vorbesti frumos, prinzi momentul, ca mai dau de libidinosi si toti boschetarii aia e altceva, trebuie sa invete sa nu-i mai bage pe toti in aceeasi oala, rasa barbateasca nu se invarte intr-o categorie sau 2, sunt N varietati. Repet pentru cei care vor sari sa-mi zica de ce le iau apararea, nu abordez, nu-mi place sa ma bag cu strainii/strainele in seama decat daca ma intreaba cineva ceva si le raspund din politete si ca nu sunt un salbatic.

| cristi202 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, contează modul în care abordezi, și se poate face și frumos, dupa cum zici. Asa, și eu o fac. Am peste 2 m înălțime, și mi se pare inuman cand vad vreo dama miniona ca se chinuie sa care niște bagaje grele, și atunci ma bag în seama și caut sa o ajut. Dar, pana la a întra în vorba ca să stabilești o relație e cale lunga. Pur și simplu asa se sar niște pasi necesar pentru începutul unei relații. De aceea și poți vedea și din răspunsurile de aici ca femeilor li se pare ciudat sau nelalocul lui sa fie abordate asa.

| Drimmero a răspuns (pentru cristi202):

D-asta zic ca trebuie sa invete sa diferentieze barbatii, suntem de prea multe tipuri si am specificat si detaliile care pot face diferenta din punctul meu de vedere. Au traume pe buna dreptate ca se leaga de ele toti jerpelitii dar asta nu inseamna ca toti sunt asa sau au intentia sa le faca rau, in fine.

Pai abordare nu inseamna un clasic '' ce faci pisi, te trag cu BMW-ul o tura prin oras?" sau ''esti buna fa, sa moara fam mea" astea-s clasice de cocalari, libidinosi. Trebuie sa fie o sclipire de moment, ceva cu care sa se iasa din tipar, sa arati si bine, sa pari prietenos, educat si bla bla, restul vine de la sine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu abordatul este problema ci felul cum o face.Este foarte clar că dacă claxonează după tine, sau dacă strigă după tine, sau dacă te fluieră, sau încearcă să te pipăie acesta nu este un băiat/bărbat care e demn de luat în seamă. Sunt exemple de așa nu din partea băieților/bărbaților și în online, chiar și aici pe site. Dacă așa se adresează în online unei fete/femei eu dacă aș fi de sex feminin nu mi-aș dori să fac cunoștință cu așa ceva în realitate. Unele fete/femei credeți că dacă sunteți abordate în online, mai ales să ai și poze la profil că băiatul/bărbatul este vreun obsedat și evident că o face doar pentru a te prostii să te culci cu el.Greșit.La fel poate să facă și în realitate.Fiecare din noi e unic.Totul depinde de voi și de cât vă duce mintea pe fiecare ca fată/femeie și ce o să accepți sau nu din vorbele și comportamentul lor. Căci dacă în public un băiat/bărbat în stare de ebrietate se bagă în seamă cu tine, clar încerci să scapi cât mai repede de el.În schimb dacă se apropie de tine în club ajungi să faci sex cu el și tu habar nu ai cum îl cheamă. Chiar de-ar fi un bărbat la costum nu înseamnă că poți avea încredere, căci se poate comporta frumos până te atrage într-un loc unde să nu poți cere ajutorul și să își bată joc de tine.Este foarte greu să fi fată/femeie și bărbații dacă s-ar pune în locul vostru și să înțeleagă toți la ce riscuri sunteți supuse atunci când ieșiți în public și totul din cauza noastră.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eu sunt destul de reticentă în ceea ce priveşte abordatul pe stradă, dar nu pot să zic că aş fi chiar cu totul împotriva lui.Totodată,dacă mă întrebi acum, nu ştiu ce şi cum ar trebui să-mi spună un tip ca să fie totul ok şi să nu mi se pară un dubios.Ar trebui să fie foarte atent la absolut tot ce scoate pe gură, totul ar trebui să fie perfect, nu mi se pare că aici ar fi vreun loc de o greşeală, cât de mică ar fi ea.Sau cel puţin nu în cazul meu.Eu sunt şi foarte paranoică,deci i-ar fi destul de greu.
Şi nici chiar în orice circumstanţă nu cred că ar putea fi.Şi aia contează. Dacă ai prins-o într-un moment nu prea potrivit,ghinionul tău.
Oricum, asta ar trebui să fie doar ceva întâmplător, nu o obişnuinţă, să nu fie un obicei de-al lui să agaţe aşa, iar el să ştie să arate chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Păi la început ambalajul contează, restul vin pe parcurs.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai patit ceva pe strada de esti 'paranoica'? Ai asteptari cam mari de la o abordare, cica sa fie perfect, pai totusi e vorba de un om, nu de un robot ))). Spune-i din start ca n-ai chef de abordari, nu astepta sa vina cineva la tine, le zici tu ''nu am chef de voi, pa'' si asa stii sa nu se mai apropie nimeni de tine.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă în ambalaj găsești ceva care sa nu îți placa? Sa zicem ca dai de ceva urit mirositor? happy
Eu nu as vrea doar o cutie de cadou, m-ar interesa cadoul în sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Oare ce fată de pe lumea asta n-a păţit ceva pe stradă?
"Ai asteptari cam mari de la o abordare, cica sa fie perfect, pai totusi e vorba de un om, nu de un robot"
De la o abordare pe stradă,da, am aşteptări mai mari decât în alte situaţii.
"Spune-i din start ca n-ai chef de abordari, nu astepta sa vina cineva la tine, le zici tu ''nu am chef de voi, pa'' si asa stii sa nu se mai apropie nimeni de tine."
Ce rău eşti, măi, Drimmie, măi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

"Eu nu as vrea doar o cutie de cadou, m-ar interesa cadoul în sine."
Poţi să le ai pe amândouă.Nu trebuie să alegi doar una.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai le am pe amindoua. Dar pentru asta am așteptat pana la 37 de ani. Însă cred ca nu înțelegi.
Un om, o femeie, poate fi atrăgător pe dinafara, incit sa "îți ia ochii". Sa aibă un ambalaj plăcut. Dar, în înterior, cand apuci sa ii cunoști, îți vine să fugi, pentru ca numai frumos nu e. Frumusețea exterioara combinata cu cea interioara e ceva rar în lumea asta, eu cel puțin asa am observat. Și e normal într - un fel sa fie asa. Dacă oamenii pot arata neatragatori, comuni, sau frumoși, ai din start trei tipuri. Dacă te gindesti ca toate trei pot fi valabile și pe interior, facind o combinație, poți avea o frumusețe exterioara cu una interioara doar la unu din noua cazuri. Dar în realitate situația e diferita, cei comuni, obișnuiți, sunt mult mai mulți.
Oricum, ideea e ca nu poți știi ce e dincolo de ambalaj doar dacă o vezi prima data.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca nu se incadreaza ce pateste? doar nu-l iei la omor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Şi eu le am pe amândouă, dar n-am aşteptat atât.
Există bărbaţi şi femei pentru toate gusturile, că nu sunt toţi/toate aşa uşor de găsit, asta e partea a doua.
"Oricum, ideea e ca nu poți știi ce e dincolo de ambalaj doar dacă o vezi prima data."
Păi nu poţi.Îţi asumi riscul de a nu fi aşa cum vrei tu atunci când decizi să o abordezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

"doar nu-l iei la omor"
O, ba da, exact asta aş face.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ai revenit, cam ciudat nick ti-ai tras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Bine te-am găsit, Drimmie.M-am mirat puţin că nu ţi-ai dat seama cine sunt.
"cam ciudat nick ti-ai tras"
Şi tot de-astea o să-mi trag.Aşa o să mă recunoşti de acum încolo.
Nu stau mult oricum.Am mai fost pe aici acum câteva săptămâni.Mi-ai şi răspuns la o întrebare:
https://www.tpu.ro/......ane-nu-vi/
Am descoperit taina ştergerii contului dintr-un singur email.De fapt n-am descoperit-o, mi-a destăinuit-o cineva.
Aşa că poate voi da mai des pe aici.

| Emma30555 a răspuns:

Abordatul pe strada e nepotrivit fiindcă sunt șanse mici ca o fata sa fie receptiva, fiindcă fata poate se grăbește, poate are treaba, poate are iubit, poate ii e teama sa vorbească cu necunoscuți și în general ei nu sunt pe aceeași lungime de unda cu ele dar și dacă sunt ok, motivele enumerare mai sus pot sa nu dea nici o șansă acelui băiat. Poate sa fie și câte unul mai norocos, nu zic ca e imposibil, dacă știe sa vorbească sa se comporte și e drăguț fizic. O singura data mi-a plăcut un tip pe strada, dar nu am avut curajul sa ii dau numărul de tel. Pe strada cred ca se poate agata mai degrabă când fetele sunt în grup de 2, 3, 4 băieții la fel sunt în grup de 2, 3, 4 și unul mai curajos știe sa facă glume drăguțe și se împrietenesc cu toții. Dacă te vad în grup, au un pic încredere ca băieții aia sunt normali, integrați în societate, plus ca dacă o fata e timida poate se simte mai în largul ei cu o prietena doua lângă ea

| FantasyBoy a răspuns:

Cel putin de 5-6 ori s-a intamplat sa fiu abordat pe strada...la unele am raspuns corespunzator, la altele nu...e foarte ok pe strada, dar depinde cum faci asta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Initial nu mi-am dat seama ca esti tu, sunteti prea multi si nu mai stii care cine e aici. Te-am recunoscut dupa anumite replici dar destul de recent, am zis initial ca esti baiat pana sa pui anumite intrebari ))). Iti place sa fii personaj episodic si nu unul de baza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Băiat? Ce te-a făcut să crezi că sunt băiat? M-ai făcut curioasă. laughing
"Iti place sa fii personaj episodic si nu unul de baza?"
De parcă eram de bază înainte.N-am fost eu aşa populară pe aici niciodată. Nici n-aş vrea aşa ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu de ce, dar probabil dupa nick ca sunt destui care isi pun la misto un nick de genul si incearca sa trolleaze. Hai ca erai destul de activa si populara, erai din vechea garda. Te mai certai putin pe ici pe colo dar in rest erai cuminte