| andreeaeml1200 a întrebat:

Ce parere aveti despre acele superstitii religioase "Nu am voie sa spal rufe, sa fac curat, sa ma spal ca e sarbatoare"?
Credeti ca aceste "reguli" trebuie sa fie respectate? Chiar sunt curioasa ce ziceti, daca s-a mai schimbat lumea, si nu se iau dupa chestiile astea

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Regulile au logica pentru persoanele religioase. Eu inlocuiesc "nu am voie xyz" cu mai permisivul "evit sa muncesc in zilele de odihna" si incerc sa respect astfel propria mea regula. Nu de dragul religiei, ci de dragul traditiei si al educatiei pe care am primit-o. Nu vorbesc insa despre pretinsa superstitie de a nu te spala in zile de sarbatoare, dimpotriva, cred ca de cand lumea oamenii se spalau macar duminica, cand mergeau la biserica. Acum cand apa calda curge din perete, nu exista scuze de nici un fel pentru nespalare.
De schimbat, lumea se schimba mereu. Din pacate nu intotdeauna lumea se schimba in bine. Dar daca respecti aceste reguli doar de dragul lumii, chiar o faci degeaba.

| RAY a răspuns:

Romani sunt superstitiosi dar crestini cu numele, nu auzi pe uni cu postul lor adica dieta, un ocean de ipocrizie si prostie, desi iisus a muncit de sabat https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei%2012&version=NTLR

importante sunt faptele nu aceste ipocrizi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta a fost scopul religiilor dintotdeauna sa impuna reguli ca populatia sa fie mai usor de controlat. Cand se sarbatoare lumea trebuie sa fie la biserica ca sa prospere cultul, nu sa faca alte treburi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Părere proastă. 2. Cred că nu. Dar lumea nu s-a schimbat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Suntem tot mai mulți atei, dar încă există idioți.
Eu evit să fac gălăgie în zilele de sărbătoare, dar spăl, fac curat, tai, phut... Orice.

| Drimmero a răspuns:

Niste prostii fara vreo logica. Niciodata nu le-am inteles, cu ce il superi pe Mniezau daca speli duminica, daca iti faci un dus in anumite sarbatori sau daca prefer sa mananc altceva decat ce dicteaza postul, trebuie sa evoluam si noi ca fiinte, sa nu mai fim ghidati de niste legi nescrise religioase, doar zic.

| andreeaeml1200 explică (pentru Drimmero):

Probabil de asta exista asa multi nespalati in Romania, nu mai apuca sa spele din cauza regulilorhee hee))

| Drimmero a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Nu e de ras, multi nu-si permit sa-si faca un dus decent, nu trebuie sa radem de oamenii amarati dar mai sunt o categorie speciala de "jegosi", cei cu sufletul in rai care nu se spala niciunde cand e Sfantul Gheorghe sau alt sfant sarbatorit.
E ok sa faci ce consideri tu ca e mai bine cu viata ta, dar cand deja intervii in viata altuia devin probleme, aici ma refer la propaganda religioasa, in vreo 2-3 generatii probabil ne curatam de tot de religie pentru ca tine omenirea pe loc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu tin cont.Regulile astea au tot fost oricum distorsionate de-a lungul timpului.

Unii preoti mai ancorati in secolul actual spun ca nu e pacat sa te speli duminica, de exemplu, daca faci asta inainte sau dupa slujba.Insa e pacat in timpul slujbei.In restul zilei e normal sa vrei sa faci un dus, din respect pentru tine si ceilalti(mai ales vara!), sa tai o felie de paine cu cutitul si alte cele.Pentru cine este o persoana religioasa, mi se pare o abordare chiar de bun simt, actuala, necesara.

| Darius50boss a răspuns:

Ai voie și dacă este sărbătoare

| iriszmatos a răspuns:

Tampenii pentru oameni slabi, astia trebuie tinuti in frica pentru a fi usor de manipulat.