| Jus7t a întrebat:

Ce părere aveți despre asta?

https://m.youtube.com/watch?v=20x9xEzlODU

Recomand să vă uitați la tot clipul, durează doar două minute și ceva, asta ca să răspundeți pe subiect.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Nu am vizitat niciodata site-ul ori altele de genul asta, dar dupa ce am ascultat si citit argumentele din petitie sunt de acord cu inchiderea lui.
Sunt atat de avari si rai unii oameni. Ce nu fac ei pentru profit? Ce placere bolnava! Sa vizionezi cum sunt violate, bruscate copile.
Nu sunt suficiente femeile mature din filmulete pentru obsedatii astia.
Stiam ca astfel de clipuri sunt pe dark web/deep web. Uite ca sunt peste tot si poate oricine sa le acceseze...
Probabil unii spectatori sunt foarte suparati, insa traumele raman. Copiii abuzati vor suferi toata viata. Traumele din copilarie, in special abuzul sexual pot provoca pe langa depresie, anxietate, stres si probleme cardiace, obezitate si multe altele conform multor studii. Raman urme ale experientelor adverse toata viata. Nimanui nu i-ar placea sa fie rapit, violat si umilit in felul asta.
Eu sunt de acord sa se inchida orice clip care contine violenta, abuzuri asupra minorilor, omului pana la urma.
Am auzit motivul: "Daca ma uit la filme horror nu fac rau. Daca ma uit la pornografie nu fac rau". Sa nu uitam ca nu toti oamenii respecta normele etice. Nu toti sunt constienti. Exista multi agresori sexuali, rapitori.
Foarte bine ca au facut petitia. Ma bucur ca sunt multi oameni care au semnat.

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

De ce ar închide site ul acela? Un site popular de filme super mișto.

| PainTech a răspuns:

1. "They have no system to reliably verify the age or consent of anyone featured on their videos"
Si cum ar putea sa faca asta? Sa ceara buletinul? Apoi situatia s-ar putea transforma rapid intr-un sistem de furt de identitate.
Iar consimtamantul cum l-ar putea verifica? Nu prea imi dau seama.

2. Apoi vine problema cunoscuta sub numele de "efectul hidra". Pentru orice site popular "ilegal" dat jos apar alte zeci in locul lui. Exista mirror-uri care de-abia asteapta caderea site-ului principal ca sa ii poata lua locul. Cerere si oferta. Daca pe PHB e dificil sa reclami un videoclip si sa fie dat jos, pe mirror-uri o sa fie aproape imposibil.

Ideea e ca nu exista o solutie simpla la o problema atat de delicate.

| gemeni6226 a răspuns:

Chiar daca se va semna petitia si se va inchide pornhubul, o sa se creeze altele si lucrurile vor functiona la fel. Pina cand pe internet nu este banat totalmente acest lucru poti inchide orice site pornografic ca o sa apara altele sub alt nume.Deci cine vrea sa nu mai existe asa ceva nu doar un site trebuie banat ci trebuie banat tot ceea ce apare in aceasta materie pe internet, ori nu cred ca se poate face acest lucru, eventual de s-ar lua o hotarire guvernamentala sau globala la nivel politic superior sa nu mai existe asa ceva pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există așa ceva pe ph? straight face Și nu se iau măsuri? Eu înțeleg puțin engleza, dacă ai putea să-mi faci un mic rezumat. Nu știu dacă am înțeles bine.
Eu nu am văzut chestii de genul pe ph, am văzut maxim două tipe care se băteau și un video cu o fată care face asmr și are 16 ani, care a fost raportat și șters, și era doar un video asmr de pe yt.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Există la greu, încă nu se iau măsuri, de asta a apărut și petiția.
Suntem conduși de oameni bolnavi care nu dau doi bani pe oameni, asta în mare parte.
Trebuie să faci petiții să se facă ceva, să tragi de autorități mereu să facă ceva, când ele trebuiau să se ocupe de lucrurile de genul din proprie inițiativă.

În fine laughing ți-ai schimbat șapca văd, sau tot pe asta o aveai? Parcă era roșie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Autoritățile trebuie sesizate de cineva, că nu cred că departamentele de comunicații ale polițiilor din toate statele stau pe ph să controleze.
Din fericire, având în vedere că există site-uri unde se încarcă video-uri cu bullyng și persoane omorâte sau arse de vii, dar despre astea nu a apucat să facă niște petiții cineva pentru că nu sunt la fel de cunoscute ca ph.
Ahh, și nu mă refer la dark web, site-uri de genul le găsești în internetul "normal".
Să nu mai spun dacă te uiți la video-uri cu desene ce lucruri găsești, chestii horror.
Chiar și pe yt era unu care stătea cu penisul pe afară pe live-uri și nimeni nu i-a făcut nimic, nu știu dacă știi povestea.
Ăsta e netul, asta este lumea în care trăim...

Le mai schimb happy nu îmi place să port mereu aceleași lucruri happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca nu ma uit eu la categoriile care trebuie ca sa gasesc ceva de genul...sau tipele care credeam ca mimează de fapt nu mimează laughing
Si eu pot spune maine ca de fapt toate actrițele de pe pornhub sunt amenințate cu arma ca sa facă deepthroat.Si de aia se uita uneori in lateral, privesc spre pistol si își continua activitatea cu si mai mult entuziasm.
Un fundal negru si o voce dramatica nu înseamnă dovezi certe.Si chiar dacă ar fi adevarat(si probabil ca e, sigur exista si cazuri de genul), nu e nimic nou sub soare.Viol,abuz,trafic de persoane, pornografie infantila, toate-s la un click distanta.De fapt la mai multe click-uri. Pornhub e cam prea accesibil ca sa-ți faci aici de cap. Exista platforme mai bune.
Degeaba l-ai închide. Apar alte 10 peste noapte.Si nici nu ai de ce. Daca un video a existat in 1900 toamna si acum nu a mai rămas nicio urma nu ai cum sa intervii dpdv legal, fără nicio dovada.Si alea oricum ar fi excepții.2-3 abateri.Inchizi pornhub pentru un singur videoclip cu un minor abuzat, dar permiți existenta altor platforme care câștiga bani exclusiv din tortura, abuz si pornografie infantila?
Nu e atat de simplu sa filtrezi intr-una conținutul.Si sa mai si stai sa analizezi "hm, tipa asta plânge cam tare, poate violul asta o fi pe bune".Nu prea ai ce sa faci. Abuzurile exista si vor continua mereu sa existe.Inchide o cale si vor apărea încă 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te și tu la clipurile astea.
Nu durează doar două minute. Dar merita.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLMJRgdiTL3tyK6S1-1vFlMKT17TBgU-WE

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Am găsit pe undeva un comentariu, am căutat despre ce ai dat tu că nu am idee ce e "s underworld" : Married, single or engaged all women are single when the right man comes around laughing
Am să mă interesez de subiect.

| EntertainYou a răspuns:

Concluzia este una exagerata, chiar prea drastica.
E doar o platforma. In general e greu sa stea cineva sa filtreze continutul. Si pe TPU e greu daca nu se baga cineva pe raportat.

Iar eu, unul, nu stiu exact situatia fiindca n-am avut fetish-uri bizare, ori n-am dat peste astfel de video-uri problematice vreodata. Nu stiu cum de ele exista si cine le si vizioneaza. Asta nu inseamna ca nu exista pentru ca nu le concepeam eu, dar nu ma gandeam ca dureaza prea mult pana sunt retrase acele video-uri.

Da, mi se pare nedrept ce au facut unii si cum au abuzat de femei sau copii, dar n-as zice ca trebuie inchis tot site-ul doar pentru ca unii sunt psihopati.
Am fi ipocriti sa spunem ca trebuie inchis tot site-ul doar pentru cazuri exceptionale.
Pana la urma si TPU trebuie inchis pentru ca permite multe rahaturi si pentru ca e in general o comunitate plina de kinderi sau diversi trogloditi. E asta corect? Pana la un punct e. Si se poate remedia doar acest punct, nu sa inchizi sandramaua de tot.