| mentholinks a întrebat:

Daca sunteti curiosi cum va fi la judecata https://www.youtube.com/watch?v=Gh_sGjdjhHc Clipul dureaza 15 minute si va rog sa nu va dati cu parerea daca nu va uitati la tot. Ce credeti?

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Baietasul ala nu spune nimic despre judecata efectiva de la sfarsit si nici despre ce trebuie sa faca un credincios sa nu ajunga la judecata. Banuiesc ca este ceva baptist, mai are kilometri pana la mantuire, daca e sa o luam dupa ce a spus sigur va fi in turma caprelor. Nu bunatatea duce la salvare, bunatatea este o calitate prin care se manifesta Isus Hristos prin intermediul unui credincios, nu este o calitate a omului efectiv ci un dar al lui Dumnezeu. Baietasul ala ar trebui inainte sa consulte Legea Morala caci fara ea, toti baptisti drept in Iazul de Foc vor ajunge.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tipul are probleme serioase.
Trist.

| mentholinks explică (pentru TrăieşteClipa):

Ce probleme?

| KodrutZ a răspuns (pentru mentholinks):

Psihoza, prieteni imaginari, pedeapsa vesnica, etc. Treburi de-astea care te fac sa fii bun de internat la Spitalul 9.

| Dorugar a răspuns:

Eu sa fiu in locul vostru, adica credincios, cred ca mi-ar tremura zilnic izmenele de frica prostiei pe care am facut-o inchinandu-ma unei creaturi in loc sa ma inchin Creatorului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa asta, nimeni nu ar ajunge in rai.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai tocmai. "Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata și puțini sunt cei ce o află. "

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Da,in traducere, nimenil. Noroc ca nu vom fi judecati astfel.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Vor ajunge aia nenorociti care n-au ce pune ei in gura, ce sa mai dea la altii?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ce legatura are asta?!
Hai ma ca nu o sa ajunga nimeni mai rau decat e acuma, decat daca se pedepseste singur. Judecata o fac oameni, si-o face fiecare pentru el daca se simte cu constiinta incarcata. Dumnezeu e prea "superior' ca sa judece.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Asa crezi tu dar eu nu cred asa. Eu nu cred ca vreo cineva, care mai si crede în Dumnezeu sa fi rastalmacit vorbele lui Isus, in ce scop?! Ca daca ai sa citesti ai sa vezi ca nu e nimic ascuns si nici vorba de intentie de manipulare iar cum vorbeste Dumnezeul lui Israel, Tatal lui Isus, nu mai vorbeste nimeni, pe mine asta ma face sa cred ca El este cu adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Da,asta cred eu, mi-am spus parerea pentru ca am vrut sa nu mai fii asa speriat.
Dar tu crezi ce vrei.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai asta e si chestia, tu insuti afirmi ca ai doar o parere. Nu pot sa cred intr-o parere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

In primul rand, insati*.
In al doilea rand, toata lumea are doar pareri. Teoriile care multe veacuri pareau incontestabile au dovedit de multe ori ca se pot insela.
In al treilea rand, foarte bine ca nu crezi.Fiecare trebuie sa caute, sa simta adevarul care il reprezinta.Eu incerc doar sa imi spun parerile pentru a-i face pe altii sa vada si alte perspective pentru ca asa au facut si altii cu mine, lucru care m-a facut sa caut mai adanc, sa nu mai vad lucrurile doar la suprafata, sa imi pun intrebari, sa cunosc.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Mi se parea mie ceva suspect cu insuti :p. Si daca la toate intrebarile iti raspunzi doar tu ce adevar te mai astepti sa afli? Noi nici macar nu putem pricepe cum functioneaza legatura dintre noi si creier, cum prin simple intentii ne putem controla tot corpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Adica ce, crezi ca sunt baiata? ok, cum consideri tu, mi-e indiferent.
Daca tu nu pricepi ceva, asta nu inseamna ca toata lumea nu pricepe.
Si nu ma astept sa mai aflu niciun adevar, pentru ca singurul adevar care merita aflat este unul singur, Iubirea.Ea le inglobeaza pe toate celelalte.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Cum adica daca cred ca esti baiata? Voiam sa zic ca atunci cand am scris insuti in loc de insati am avut un moment cand parca ceva era in neregula dar nu mi-am dat seama si nu am corectat. Adica nu mai conteaza ce sau pe cine iubesti atata timp cat iubesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Normal,atunci cand iubesti cu adevarat.Dar logic, nu vei crede, trebuie sa descoperi singur.Pe mine iubirea ma tine in viata, si nu e vorba de iubirea aia materiala sau sexuala.E ceva mult mai mare ce nu poate fi explicat sau inteles, fiecare trebuie sa simta pe propria piele pentru a intelege.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Si n-ai vrea sa-mi povestesti cum ai ajuns tu la asemenea iubire? Si eu iubesc in felul meu :p.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

happy.Cum am zis, nu stiu sa explic si nu cred ca cineva poate. Trebuie sa simti.Fiecare in felul sau.Degeaba iti povesteste cineva ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Apropo, tu esti baptist sau ceva de genu?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu, am fost botezat catolic. Dar lasa simtitul, pe mine ma intereseaza experienta, prin ce ai trecut ca sa ajungi cum esti acuma, clar poti sa-mi spui niste momente cheie dar nu stiu de ce nu vrei. Nu o sa rad de tine ca si eu sunt trecut prin destule.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mentholinks):

ReinA16 trebuie sa mai creasca.

| mentholinks explică (pentru TrăieşteClipa):

Ce te bagi si tu in seama? Nici macar nu esti atent, nu sunt concluzii ci o concluzie, Iubirea. Mare scofala. Oamenii mor de foame, vine iarna si vor muri si de frig, astia au vieti inainte sau in urma sau cum ramane cu ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ca sa iti raspund la intrebare ar trebui sa ma apuc sa iti povestesc in detaliu toata viata mea. Momente cheie., sunt toate bazate pe ceea ce simti.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Spune-mi doar un moment atat, care vrei tu si după nu-ti mai cer nimic doar daca o sa mai vrei tu sa-mi spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ne urmaresti conversatia, ma?
Nu stiu daca e vorba de zeci de vieti, dar cel putin una sigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Momentul in care am inceput in sfarsit sa imi ascult inima/vocea mea, nu pe a altora(asta e ca o sinteza). Incearca sa faci si tu asta si poate vei gasi noi raspunsuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A si iubirea, da, nu e mare scofala. E cel mai simplu 'lucru', dar si cel mai important.E si un fragment in Biblie care spune ceva in genu.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Ok, daca atat ai vrut sa-mi spui. Ascult si eu de inima mea dar deseori m-a dus spre pragul nebuniei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Nebunie de ce? Ca nu esti la fel ca restul?
Da-mi mesaj daca vrei.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Ok. Ti-am trimis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

N-am primit nimic

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai ti-am zis ca face figuri site-ul. Scrie sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si cu toata puterea ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Am mai auzit asta, ce legatura are cu ce te-am intrebat?
A, daca zici de pasajul ala din biblie, nu de asta vorbeam. Uite aici http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=13&id=12

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Da nu mai intrebat nimic doar mi-ai zis ca n-ai primit si eu ti-am explicat de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Cred ca esti putiin obosit.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Abia acuma cred ca am inteles. Eu am crezut ca te-ai luat de mine ca ti-am zis ca face figuri site-ul cand mi-ai zis ca ai mai auzit asta. laughing)).

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

laughing

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Hai ca ma bag la somn. Noapte buna:*

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am supraestimat, nu te agita.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mentholinks):

"Iluminatule" vezi ca ai becurile arse.