| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

E același lucru chiar daca tu nu crezi. Doar mortul nu mai simte nimic. Acel copilaș suferă la fel când este omorât in pântece ca atunci când ar fi omorât in același fel după ce se naște. E legalizat avortul in lume pentru ca toată lumea " zace in cel Rau".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil, si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.
Așa spui dta.
Există soluții la a evita asta.
Fătul este o ființă umană, care are drepul la respectul și protecția drepturilor omului din momentul concepției lui.
După 4 luni e protejat. De ce nu e protejat și înainte?
Din fățărnicie. Protejâm câini, cai, delfini, dar oameni nu.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Adica sa sufere copilul ala zeci de ani cu o mama denaturata? Mai bine nu, asta in conditiile actuale, dar eu as aplica o pedeapsa pentru cei ca nu se protejeaza, si apoi nu vor copilul, iar copilul l-as da la infiat la familii ca lumea, nu la casa de copii unde nu va avea parte de o viata buna.
Deci s-a gasi metode adica daca copilul ala ajunge la familie okey infiat. Si mama pedepsita! Si atunci e ca voi. Dar altfel nu merge. Exact ca ala de la parnaie, planuiesc sa fuga, vad doar momentul, nu vad dupa aia ce vor face?! Voi vedeti chestia pe moment, uneori fara viata e mai bine decat chin, a chinui un om e mai pacat.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Corect ce spui, dar in cazul in care am propus pedepsirea mamei vinovate de neptrotectie si care nu vrea copilul, iar copilul dat spre infiere la familii serioase. Altfel e nasol pentru copil.
Normal ca se gasesc solutii! Ce am propus eu e unica solutie buna. Dar atat timp cat nu exista asa ceva, in contextul asta, mai bine nu.

| DauViata a răspuns:

Avortul nu ar trebui sa existe, a fost inventat de oameni fără scrupule, fara suflet, fara Dumnezeu.

https://www.facebook.com/marita.coelloportugal/videos/10217843151482937/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai atunci să luptăm pentru soluția bună.
1. Recunoașterea fătului ca ființă umană din momentul concepției lui, care are drepturile omului.
2. Încurajarea prin mijloace economice ca sarcină să fie dusă la final.
3. Acordarea prin adopție a nou născutului imediat ce fost născut.
Toate acestea cu o nouă lege.

| TheBloodyHound a răspuns:

Nu sunt coleg cu nimeni si n-am spus ce ai scris tu acolo.

"eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate"

Daca il scoti afara la 10 saptamani sigur ca n-o sa se apuce sa faca tumbe prin camera, dar asta nu inseamna ca nu e o fiinta umana.

"Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil, si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e"

Nu ai de unde sa stii tu ca nu se va ocupa de el.
Nu ai de unde sa stii tu ce fel de viata il va astepta.
Nu e treaba ta sa decizi pentru altcineva daca viata lui merita traita sau nu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Daca animalele stiu sa-si îngrijească puii si să-și dea chiar viață pentru a le proteja viață, atunci de ce va mai mândriți ca omul e evoluat comparativ cu animalul daca nu e capabil sa-si îndeplinească rolul de părinte? Iar in îngrijirea si creșterea copilului nu numai mama are obligația aceasta ci si tatăl. De ce nu il amintești si pe el, pentru ca un copil nu poate fi conceput doar de mama. E la fel de vinovat si tatăl.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai asta am zis si eu. Daca copilul ala il vom da spre adoptie unde trebuie, sarcina sa fie dusa la capat bine, si pedepsita mama denaturata, putem interzice avortul! Altfel nu, sunt de acord cu el.

| Mosotti explică (pentru DauViata):

Dar nu in orice conditii! Gresesti daca nu spui si in ce conditii. Ca daca nu te gandesti la chinul copilului, e grav.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu am spus să îl interzicem total, ceea ce ar fi dictatură. Dar dacă considerăm că fătul e ființă umană, atunci avortul este o crimă. Mama comite o crimă, ca să își protejeze libertatea care face parte din viața ei. Este viața ei contra vieții copilului pe care l-a conceput. Dacă luăm măsuri sociale de prevenție, preluăm responsabilitatea față de noua viață, pe care mama o refuză, rezolvăm conflictul.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

E foarte simplu, daca la animale erorile genetice se duc de la sine si nu se mai reproduc (ca de aia acolo nu vezi ce vezi la noi), la om din pacate nu, asa ca exista unii oameni care sunt defecti si nu functioneaza creierul asa cum ar trebui, asa ca de aia se intampla ce se intampla. Ei nu simt ce ar trebui sa simta, pana la urma nici nu sunt vinovati! Nu depinde de ei asta, sentimentele alea vin sau nu vin, asa cum nu tu ai controlul sa vina, asa nici invers nu ai controlul sa vina.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Exact! Trebuie facut orice, ca copilul sa nu sufere, asta sa fie scopul nostru, sa nu simta ca mama lui e denaturata, si atunci interzicem avorturile fara probleme.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Cum nu esti? Esti colegul nostru de forum, asa se numeste. Si la moderatori auzeai "dragi colegi, treceti pe canalul nostru sa discutam", care si ei sunt de fapt useri ca si noi pana la urma.

Ai zis ca daca nu-s de acord cu tortura, dar cu avortul da, asta te mira pe tine, deci ai zis.
Cum poti sa crezi ca se va ocupa daca ea nu il vrea! Si daca fortat sa zicem ca ar sta, nu-l va iubi! O mama reglata psihic, isi iubeste copilul din prima clipa, daca asta nu se intampla, e grav dupa aia.

E treaba mea (zic societatea, nu eu personal) sa decid ca omul sa nu se chinuie. Ce viata te poate astepta daca esti abandonat si neiubit? Tu sti cata suferinta au astfel de copii? Sti ca traumele le vor face viata neagra? Nu cont ce servici o sa aiba, in relatii va fi greu de integrat, la randul lui nu va iubi in general, va avea mari probleme si de integrare sociala.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Ai zis ca daca nu-s de acord cu tortura, dar cu avortul da, asta te mira pe tine, deci ai zis."

N-am negat ca am spus asta, ci ca as fi zis ca "a tortura un bebelus si a face avort este tot aia".

Nu e tot aia, una dintre diferente ar fi ca avortul implica moartea copilului. Tortura, nu neaparat.

"Cum poti sa crezi ca se va ocupa daca ea nu il vrea!"

Nu mi-am exprimat o asemenea convingere. Am zis ca n-ai de unde sa stii tu sigur ce va face.

"O mama reglata psihic, isi iubeste copilul din prima clipa, daca asta nu se intampla, e grav dupa aia."

Aha, si daca o mama nu e "reglata psihic", adica e nebuna, sa zicem, asta e argument pentru omorarea copilului ei?

"Ce viata te poate astepta daca esti abandonat si neiubit? Tu sti cata suferinta au astfel de copii? Sti ca traumele le vor face viata neagra? Nu cont ce servici o sa aiba, in relatii va fi greu de integrat, la randul lui nu va iubi in general, va avea mari probleme si de integrare sociala."

N-ai de unde sa stii tu ce fel de viata va avea cineva care a fost abandonat si neiubit.

"E treaba mea (zic societatea, nu eu personal) sa decid ca omul sa nu se chinuie."

Nu e treaba societatii sa decida pentru altcineva daca viata lui merita sau nu traita.
De asta nu ne apucam sa omoram cersetori, copii orfani, oameni cu dizabilitati sau oameni despre am crede ca n-au foarte multe sanse sa duca o viata fericita (orice ar insemna asta).

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pana la urma moartea e mai buna ca tortura, ca tortura lasa traume si va face viata un chin, ca apoi pana la urma tot mori.

Eu zic ca stim ce va face daca mama il abandoneaza, majoritatea copiilor au mari probleme, multi ies si infractori. Sunt si care razbesc, dar si aia au traume psihologice si sistemul emotional praf, chiar daca razbesc carieral si financiar.

Sunt de acord pentru avort daca mama e denaturata, pentru ca altfel copilul ala are 90 % sanse sa ajunga cum am zis mai sus. Daca luam masuri cum am zis, si copilul sa fie dat spre adoptie, atunci da, nu sunt de acord cu avortul.

Aia care-s mari vor decid ei ce fac cu viata lor, este altceva, doar la cerere se rezolva (sau ar trebui, asa cum e si la animale, daca omu alege sa nu mai sufere, sa i se dea acest drept), sunt constienti, e altceva, ala cand e avortat nici nu stie ca a existat vreodata, nu e problema, de aia avortul e permis, tocmai pe acest considerent! Si de aia decidem, si daca decidem ce? Aia e. Desi am zis, exista solutii sa nu ajungem acolo. Protectie, si in caz de drapaj si mama nu-l vrea, adoptie intr-o familie care-l vrea, si gata treaba, sa iasa un om emotional echilibrat, cu mama, tata okey.

| Apokales a răspuns:

Cred ca ar trebui sa se faca avort cand copilul este nedorit de catre mama, dar cu constiinta faptului ca iei o viata. Si cred ca este mai bine asa, nu cred ca ai vrea sa vezi doua vieti chinuite sau chiar mai multe.
Intrebarea cu adevarat este ce defineste viata? Bataile inimii, sistemul nervos format, fatul in sine sau?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Si pana la urma iei o viata si gata, daca asta inseamna sa il scutesti de o viata nasoala si chinuitoare. Se intampla rapid si nici nu stie, deci nu conteaza. Dar daca-l lasi, 90 % din copiii abandonati, neiubiti, ajung rau, toata viata vor fi defecti emotional, nu exista "nu stim cum va ajunge". Si cum am zis, a trait ca sa sufere, si apoi tot se duce, batran, bolnav, deci pana la urma nu e nici o afacere sa stii!

Nici nu conteaza ce defineste pana la urma, se opreste tot si gata, pace, asa cum s-a hotarat international la avort, nu mai trece prin zeci de ani de suferinta, si sa se mai chinuie si la batranete pe langa ca nici la tinerete nu a fost bine. Depinde si ce viata, ca nu oricum.
Un om defect emotional, nu cont cati bani are, ce cariera face, va fi nefericit mereu, nu poate oferi iubire, nu poate a se bucura de iubire, ba mai rau, poate face rau si altora. Deci faci rau si lui si altora daca il lasi.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

E pacat sa il abandonezi, ii va fi mult mai rau! Mai bine avort, ii faci un mare rau daca-l lasi. Asa nu stie nimic, se termina firu rapid si gata, a scapat si el si tu. Nu am chestii din alea religioase cu o viata cu alea, depinde si ce viata, eu de exemplu sunt pentru faptul ca e mai rau sa te chinui decat sa mori.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ma inebunesti rolling on the floor. Din punct de vedere liberal, asa cum ai tratat si problema homosexualitatii, viata este considerata sacra, deci un liberal s-ar impotrivii acestei decizii de a omora fatul, de a face avort. Dar trebuie sa gandim eficient, ca un psihopat aproape:
- daca il lasi sa traiasca va ucide si mama, dar se va sinucide si pe sine ( personalitatile ambelor persoane vor fi supuse schimbarii, vor muri) asa cum se intampla cu o persoana in urma unui viol, personalitatea acelui individ moare.
- daca ucizi copilul, fatul salvezi mama, dar si potentiala persoana, rezultata in urma nasterii, de o viata crunta. Insa omori o viata cu pretul de a salva doua.
Chiar si doctorul prefera sa salveze mama in urma unei complicatii la nastere pentru ca mama poate sa duca specia mai departe si sa se reproduca in continuare (nu-s medic, dar cam asa stau lucrurile)

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Vikaa):

"Am o intrebare, eu daca sunt violata e pacat sa avortez, sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat?"

Prima varianta.

"My body, my choice, my rules."

Nu te mai englezi la mine.

"N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi."

Nu te obliga nimeni sa ai grija de el.
N-ai de unde sa stii tu de ce sunt in orfelinate majoritatea copiilor, asa ca fa bine si nu mai vorbi prostii.

"Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi"

Dpdv al regulilor crestine, e un pacat mai mare sa omori un om.
Dpdv legal, n-o sa patesti nimic daca avortezi in termenul stabilit.

"iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn."

Nu ii pasa nimanui de corpul tau, poti sa faci ce vrei cu el.
In chestiunea avortului nu e vorba doar de corpul tau, ci si de copilul din interior, si n-ar trebui sa ai tu dreptul sa decizi asupra vietii lui.

"Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat."

Explica de ce ar fi ipocrit.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Ai zis foarte bine! Salvam mama, si nu de specie (las-o dracu de specie, eu zic de cum ne e mai bine, tu de specie), ci ca mama se descurca singura si nu ii e asa greu, dar copilul fara mama e nasolie mare. Mama dupa ce scapa de sarcina nedorita, e perfect okey, isi vede normal de viata mai departe.
Nu neaparat daca il lasi va ucide mama, mama pleaca sau nu il va iubit si el va iesi cu traume, e posibil sa faca si asta, dar mai rar. Exact aia si voiam sa spun, ca personalitatea moare daca nu cresti intr-o familie okey.
Trebuie sa invatam ca uneori pentru a evita suferinta este okey sa acceptam un avort. Sa nu iei o viata, dar nu in orice conditii. O regula se adapteaza dupa cum e mai bine, a nu te abate de la o regule in orice conditii se numeste inflexibilitate mascata (asa zise-le principii).

Cu liberalismul nu stiu, eu nu-s liberal, daca eram bogat eram, dar altfel nu am cum sa fiu. Cine este liberal dar nu este bogat, inseamna ca nu stie ce doctrina au ei.
Pai nu mai innebuni, fi linistit, ca doar o viata avem, si nu fi liberal daca esti om de rand, altfel va fi rau.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Problema atunci cand constienta e standardul pe care-l folosesti sa determini daca o viata omeneasca are valoare sau nu, e ca niciun om adult a carei viata ai consider-o importanta nu va indepini tot timpul acest standard.

Exista oameni care acum sunt adormiti si foarte probabil pe undeva e cineva aflat in coma.
Niciunul dintre acesti oameni nu e constient, nu stie ca exista.
Pe astia nu poti sa-i omori.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Vika asta e fata desteapta. Le zice bine. Lasa ca intelegi ce zice in engleza, stia ca sti ce zice, nu e problema, nu a zis-o cu rautate.

Copiii ajung la ofelinat din doua motive:
1- parinti denaturati care nu fac avort dar nici nu se ocupa de ei si ii abandoneaza.
2 - Pana la 18 ani parintii decedeaza din n motive, nu au tutori rude, si aia este.
Deci cum o dai, stim f bine de ce ajung copiii acolo. Si de acolo iesi mort sufleteste pentru ca nu cunosti ce inseamna iubire, afectiune, deci vei suferi, toti care au fost acolo au suferit.
Deci e pacat mai mare sa nu faca avortul, din acest punct de vedere, ca ii faci rau copilului, lasa-o naiba de crestinatate facuta de niste unii umflati cu aur, care ei iau cele mai multe vieti prin razboaie si ce provoace ei pentru bani si influenta.
Ne pasa si de viata copilului pe care o va avea, cel mai important, plus ne pasa si de femeie pana la urma.

In plus daca e sa ne gandim asa, sa-ti zic o chestie, si daca e dumnezeu, si faptul ca imbatraneste omu, se chinuie si moare, tot luat viata se numeste! Ce cont ca o iei la 20 ani sau la 85? E tot una, deci oricum o dai, pica smecheria. Si o mai iei si in chinuri. Macar la avort nu sti, nu simti. Asa ca nu e asa.

Dar repet, cum a zis si sadrian46, daca s-ar lua masuri sa ii fie copilului bine, e ok, dar si asa, trebuie sa tinem cont sa nici nu fim prea multi pe planeta cumva, ca apoi dam triplu de dracu. Sa fie un echilibru cumva.

| TheBloodyHound a răspuns:

Tu realizezi ca n-are absolut nicio legatura raspunsul tau cu ala pe care ti l-am lasat eu?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Daca nu stie ca exista, nici nu sufera, deci nu conteaza, cati nu au fost deconectati de la aparate la cererea familiei.
In SUA stiu ca se da pedeapsa in functie de cat a suferit victima! Daca ai omorat si atat ie una, daca ai chinuite iei mult mai aspru.
La animale de aia nu e crima pedepsita, ca ele nu stiu ca exista de fapt, constient nu exista, nu sufera constient, cum se manifesta este o reactie reflexa a creierului. Banui ca de aia nu e pusa ca, crima pedepsibila ca la oameni.

Pai si valoarea asta e relativa! Se gandeste in functie de consecinte, ca daca prin a nu face avort, copilul va suferi o viata, atunci viata care ofera suferinta nu mai are o valoare.
Daca ar fi dat spre adoptie, atunci da, viata are valoare caci ofera ceva placut si bun. Desi pana la urma viata in sine nu are sens. Traiesti ca sa inveti, muncesti, imbatranesti, te imbolnavesti si mori de fapt, pana la urma mare valoare ce sa zic, gandind asa la rece. Pana la urma e o suferinta mai mult sau mai putin, mai ales dupa o varsta in colo.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Stai ma ca am incurcat, off...era pentru theOracle, scuze. Am raspuns si tie acum la raspunsul ala.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai si valoarea asta e relativa! Se gandeste in functie de consecinte, ca daca prin a nu face avort, copilul va suferi o viata, atunci viata care ofera suferinta nu mai are o valoare."

Explica-mi de ce nu ar trebui sa omoram toti oamenii strazii sau orice alta categorie de oameni care sufera.

"Daca nu stie ca exista, nici nu sufera, deci nu conteaza"

La noapte o sa te culci probabil. In momentul ala n-o sa stii ca existi.
Pot sa vin sa te omor?

Răspuns utilizator avertizat
| Vikaa a răspuns (pentru TheBloodyHound):

Nu stau sa iti ofer explicatii, se vede clar de la o posta ca esti habotnic cu biblia in mana.First things first, ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba? Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani, ai idee prin ce traume trec acele fete? Astea sunt chestii mai mult de femei, dar sunteti unii care va place sa va bagati nasucul unde nu va fierbe oala.Am tot dreptul sa decid daca il vreau sau nu, daca nu iti convine poti sa te muti pe o insula, sau sa adopti toti copii nedoriti. Avortul trebuie facut la timp, nimeni nu ar avea de suferit. Femeile au drepturi, printre drepturile lor se numara si dreptul la avort.N-o sa stea una la 14 ani sa creasca copilul sa fim seriosi, e ca si cum un copil are creste un alt copil.De obicei e bine sa ne gandim si la partile pozitive, nu doar la cele rele.