Întrebare recomandată | 539776 a întrebat:

Ce parere aveti despre citatul "Spune-mi cu cine esti prieten ca sa-ti spun cine esti"?

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pot sa-ti raspund cu alt proverb romanesc: "Cine se aseamana ...se aduna".
Adica esti judecat in lume in functie de anturajul tau.
Traiesti printre interlopi...esti perceput si tu asa.
Ai prieteni oameni asezati, respectuosi, buni...asa te vede lumea si pe tine!

| AtomiX a răspuns (pentru Elianna):

Exact la acest proverb m-am gandit si eu cand am vazut intrebarea laughing si aceeasi idee ma gandeam sa o scriu big grin

| mistikk a răspuns:

Pai...in general cu totii atunci cand cunoastem o persoana ne interesam putin de anturajul in acre se "invarte" deci trebuie sa stim pe cine bagam in viata noastra si cui incredintam anumite secrete! In opinia mea eun citat destul de adevarat!

| BiuL a răspuns:

Mai demult ti-as fi zis ca e adevarat citatul pe principiul cine se aseamana se aduna... dar mai nou cred ca e o porcarie adica, uite ce spune alt citat intelept : "Nu judecati oamenii dupa cei cu care se aduna. Nu uitati ca Iuda avea amici ireprosabili."winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevarat in unele cazuri.

| kitten95 a răspuns:

Aici depinde. prietena mea e foarte diferita de mine. mie imi place sa chiulesc, ei ii place sa stea la ore(si la cele mai nesemnificative). eu sunt mai energica, ea sta si sta si sta...a fost un exemplu. nu se aplica pentru toti. toata lumea are prieteni cu care se aseamana la caracter si cu care nu. nu putem toti fi la fel. eu nu sunt de acord cu propozitia asta.

| Elianna a răspuns (pentru kitten95):

Referirea se face la lucruri majore, nu la ce citesti sau daca una canta si alta nu!
Uneori contrastele se atrag, fiecare vazand in cealalta ceea ce ea nu este.
Dar lucrurile pe care le-ai pomenit sunt...benigne!
Iar daca tu esti asa cum zici, nu este exclus sa o apuce si ea pe calea asta, ca exemplul rau se ia mai repede decat cel bun.
Iar proverbele pomenite s-au adeverit in muuuulti ani.
Include un nefumator intr-un grup de fumatori si o sa vezi (cu mici exceptii care tin de vointa fiecaruia) ca si acela se va apuca de fumat, sau de baut (daca este vorba de betivi).

| kitten95 a răspuns (pentru Elianna):

Eu doar mi-am zis parerea(cum si zice in intrebare), nu trebuie sa scriu ce vrei tu.

| OliverArrow a răspuns:

De multe ori e adevarat, dar sunt momente cand nu e adevarat.

| Nyx a răspuns:

Prietenia se ofera, se castiga, se merita. Daca o oferi sau ti-o castiga o persoana cu principii dubioase, asta spune multe despre standardele tale. Insa, la fel de bine, un prieten bun nu face din tine o persoana buna.

| catalinnaelena a răspuns:

Parerea mea: e un citat foarte adevarat!

| lucianbv a răspuns:

Prietenii au multe in comun, deci pot spune ca te definesc si pe tine ca persoana. Anturajul din care faci parte spune totul despre tine!