| Deaad a întrebat:

Ce părere aveți despre drogurile care îți induc experiente psihedelice,droguri ilegale gen:LSD,marijuanna,ciuperci,care nu-ți produc dependenta.
Exclud din start heroina,cocaina,etnobotanice,metamfetamina etc.

Credeți ca sunt niste distrugătoare de vieți ce ar trebui sa nu existe pe aceasta planeta sau dimpotrivă a, niste portaluri spre parti ascunse ale personalității si a mentalului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca lumea ar stii ca mai nenorocite sunt tigarile (mai daunatoare ) decat unele ierburi care pe poti fuma, nu ar mai da atatia bani pe tigarile normale. Dar nu degeaba mafiotii in guvern le-au facut pe toate ilegale. NU ma refer acum la chestii tari ca prostii care le bagi in vena, dar unele chestii care le poti fuma sunt foarte bune. POate stiti ca si cei care au cancer li se da voie sa fumeze unele chestii,, ajuta cu durerea.

| Deaad explică (pentru anonim_4396):

Sunt prea multe prejudecăți legate de ele.
Sunt convins ca daca macar iarba este legalizata, foarte foarte multi oameni ar scăpa de depresia asta nenorocita si ar vedea lumea cu alti ochi.
Eu când am fumat-o am avut un fel de revelație.
Totul a fost mult prea frumos in jurul meu si am descoperit ca viață e mult mai frumoasă decât pare la prima vedere, fiind acaparata de rutina care pentru mine e principalul factor de monotonie si o scârbă interioara.
In trecutul îndepărtat nu prea exista rutina dar odată cu lumea moderna, fiecare om o cunoaște si uita ca practic au o viață de trăit si ca nu se rezuma totul in a fi o masinarie de produs bani.Toți ne învârtim dupa bani si uitam de noi.
Eh,marijuana si altele,acționează împotriva paraziților astora si as recomanda la toți consumul de iarba macar o data pe luna sau de câteva ori pe an.
Este un tratament împotriva multora,probleme mentale,dar si cancer,da.

Oamenii au tendința sa considere ca lsd-ul si marijuana sunt puse in aceeași oala cu heroina din cauza mass-mediei care,cu cazul lui Cheloo de la Paraziții au arestat zeci de elevi se liceu de exemplu,pentru vânzarea si consumul "drogului de mare risc,cannabis". E o spălare de creier făcută pe fata si nimeni nu-și da seama, toți trăiesc in minciuna.
De ce sa ma arestezi pentru o planta care se folosește de milenii, nu a omorât pe nimeni pana acum, nu da dependenta, îți da doar tulburări de memorie doar daca fumezi pe fiecare zi timp de ani de zile?

Si cu lsd-ul.
Un pușcăriaș a băgat acid in închisoare, avea o sentință de 20 si ceva de ani pentru traficul de lsd, si după o revelație, a văzut totul mai optimist si și-a ispășit anii de pușcărie cu durere in *** in condintiile in care inainte de a lua avea crize de panica tot timpul si a căzut intr-o depresie severa.

Sunt prea multe prejudecăți in legătură cu chestiile astea.
Prea multa lipsa de informație si îndoctrinare in masa.
Si, am un prieten care preferea sa se îmbete si sa facă ciroza decât sa bage un pai.
Eventual și-a schimbat convingerile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Am fumat si eu de 2 ori niste prostii cu baietii. Prima oara sincer sa fiu nu imi amintesc mai nimic, dar stiu ca eram la liceu pe atunci si luasem 3 de 3 in ziua aia, facusem prea multa caterinca in clasa. Da a 2 oara doar stand pe langa altii m-a luat si pe mine, asa de tari erau. Stiu ca radeam de un tampit care incerca sa mearga drept dar nu reusea nici macar primul picior sa il puna drept. A fost haios rau.

"De ce sa ma arestezi pentru o planta care se folosește de milenii, nu a omorât pe nimeni pana acum, nu da dependenta, îți da doar tulburări de memorie doar daca fumezi pe fiecare zi timp de ani de zile?
" E ca si prostitutia. Este ilegala doar pentru ca nu isi iau si ei partea cum o fac cu bordelurile, dar deh, nu sunt prosti sa spuna " nu ne da partea " ci " este rau asa ceva " laughing.

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cum sa fie niste 'portaluri' cand ele te distrug psihic si fizic? Sunt impotriva drogurilor!

| Staind a răspuns:

Cred ca-s ok daca bagi din an in pasti.

| syd a răspuns:

Din ce ai enumerat aici doar LSD si ciupercile (psilocybine) sunt droguri "psihedelice". orice drog da dependenta, unele mai putin ca altele. spre deosebire de metamfetamine sau opiate sau ce ai mai zis acolo, se presupune ca drogurile psihedelice nu au niciun efect negativ asupra sanatatii fizice, insa pot agrava sau declansa boli mentale. parerile legate de ele sunt impartite, e decizia ta daca vrei sa consumi sau nu.

| Deaad explică (pentru syd):

Am spus si marijuana pentru ca poți dezvolta experiente psihedelice pe ea, nu la nivelul lsd-ului cu halucinații gen:frigidere care se plimba.
Eu pe iarba am avut asemenea experiente destul de puternice.
Am fumat si mult ce-i drept ai a fost pura.

| syd a răspuns (pentru Deaad):

Nu stiu de ce doza de iarba ai nevoie sa halucinezi puterniclaughing

| Djasters a răspuns:

Din nefericire, multi oameni cand aud cuvantul "drog" li se declanşează in creier acea portiune ce are de-a face cu frica. Asta din cauza ca au fost manipulati sa reactioneze in acest fel. Ce este un drog doncolo de concept? Este ceva chimic. La fel cum e si cafeaua sau tigara. Substante ce-ti stimuleaza creierul si implicit starea de a fi. In america cuvantul pentru medicamente este:"Drugs", adică droguri. Psihedelicele sunt si ele droguri in acest context. Sunt subst. chimice ce-ti altereaza constiinta. In plus e dovedit stiintific ca acestea nu sunt nocive pentru oeganism...ba din contra, au foarte multe benificii. Acum, orice substanta chimica daca o consumi abuziv va declansa un dezechilibru in organism. Si laptele daca il consumi excesiv iti va dauna mai devreme sau mai tarziu! La fel e cu oricare alta substanta. Oamenii nu studiaza profund despre acest domeniu, dar raspund de parca ei stiu totul. Sunt anumite interese pentru care aceste subst. sunt interzise. Sa nu uitam ca Marijuana era considerata foarte periculoasa pana nu demult! Iar acum e legala atat medical cat si recreational in mai multe state din lume! Şamanii consuma psihedelice de mii de ani pentru a lua contact cu lumea spirituala! E adevarat ca psihedelicele sunt puternice si trebuiesc consumate in anumite conditii. Nu e o distractie! Acestea iti arata Adevarul despre tine si lumea in care traiesti. Iti spulbera niste iluzii.