| GenetiX a întrebat:

Ce parere aveti despre exprimarea fara punctele de suspensie. Nu v-ati simtit niciodata frustrat/a ca nu le puteti scrie aici neputand sa va exprimati asa cum simtiti? Mi se intampla doar mie? Credeti ca e doar o politica acest aspect sau un detaliu tehnic al unei baze de date? Vreau cateva pareri.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

GenetiX, sunt de acord cu tine. Si mie-mi lipsesc punctele de suspensie pe TPU. Ele au un rol foarte important in comunicarea virtuala.
Dar robotelul a fost setat in asa fel, ca sa restrictioneze folosirea semnelor (probabil pentru a preveni avalansa de emoticoane), iar punctele de suspensie au intrat automat in aceasta categorie.
I-am scris deja lui Catalin (mai multi, nu numai eu). Scrie-i si tu: http://www.tpu.ro/blog/?p=1747 (aici chiar vei fi auzit)! Succes!
Numai bine!

2 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sa sti ca si mie imi plac punctele de suspensie. Le folosesc destul de mult,dar,tinand cont ca cititorul se va pierde intre aceste puncte,care de fel arata o pauza mare in cursul vorbirii, care nu marcheaza sfarsitul unei propozitii sau al unei fraze, ci indica, in general, o intrerupere a sirului vorbirii. Si cum noi nu vorbim aici, ci scriem...hmmm,este cam nepotrivit. Ce zici?

| GenetiX explică:

@gbrltdr: Tocmai le-ai scris deci te contrazici ca e nepotrivit. Efectiv nu poti comunica in scris fara aceste puncte de suspensie. Au rol-ul lor.
In plus degeaba suntem restrictionati sa ne exprimam cu puncte de suspensie atat timp cat se lanseaza intrebari aici fara subiect si predicat, fara noima si cu tot fel-ul de prescurtari la mila fiecaruia. Si mai mult de atat, in toate cartile sunt folosite uneori punctele de suspensie.
Una peste alta parerea mea este ca TPU trebuie sa scoata chestia asta deranjanta de imputarea dreptului la exprimare, atat timp cat oricum nu se pot rezolva cazuri mult mai deficitare de exprimare intre noi. Multumesc.