| iulia0514 a întrebat:

Ce părere aveți despre faptul că mergând în Harghita sau Covasna puteți sa achiziționați o conserva cu excemente de urs brun 100% Secuiesc? https://adevarul.ro/......23967.html

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

40 lei pe 30 grame de rahat de urs? Sunt foarte deștepți ungurii.

42 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Minte de ungur...mai bolnavi sunt aia care cumpara.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Bunicul meu a fost din județul Harghita mai avem câteva cunoștințe pe acolo am zis sa ma documentez puțin despre ce e vorba, într-adevăr se vinde dar doar în satele in care se duc mulți turiști se pare ca cei din Ungaria sunt cei mai interesați de acest produs! Ideea e ca stiu sa se descurce

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Nu am o parere tocmai buna despre ungurii din Ardeai, mai ales cei care se intituleaza secui : ) ) dar stiu sa faca comert, majoritatea satelor si statiunilor de acolo sunt administrate de unguri si tu ca roman daca te duci acolo te cam jupoaie, eu am boala pe ei din cauza considerentelor politice, pe scurt si-au luat-o-n cap pe burta goala si in tara gresita.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

În primul rând, La mulți ani românaș! Da într-adevăr au ei ce au cu autonomia dar nu toți ungurii din Ardeal vor autonomie ci doar cei din Covasna și Harghita cei din Cluj si Mureș nu vor, cel puțin din câte am văzut eu pe aici prin zona mea. Si știu ca nu prea se agreează intre ei, părerea mea este ca ăștia din Cluj, Mureș îs mai deschiși la minte!

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

La multi ani! Ungurii sunt ceva aparte, o natie controversata si mai mereu pun paie pe foc, priveste prin tara cate isi permit in zona Ardealului, daca fac fazele astea in sudul tarii se vor expulza de buna voie...acolo romanii sunt ceva mai putin toleranti cu figurile lor. Covasna si Harghita sunt efectiv magiarizate, am trecut de curand pe acolo si romanii sunt minoritari, nu vezi sat sau localitate din aceste judete in care sa nu fie atasate steagurile secuiesti pe casele lor, ei in mintea lor bolnava chiar cred ca traiesc intr-o autonomie, politicienii ar trebui sa fie foarte atenti la miscare asta, nu de alta dar se pot isca tensiune diplomatice de toata frumusetea care pot duce la razboi (bine, fiind 2 tari NATO nu se va ajunge aici ca ne vor potoli americanii, dar in alte cotexte ar fi fost motiv de razboi, vezi cazul Nagorno-Karabah care e aproximativ acelasi scenariu. E doar strigator la cer cum in anumite zone din Romania ungurii fac legea, cum zonele alea sunt maghiarizate si nimeni nu ia masuri. Daca vor maghiarizare se pot duce bine merci in patria mama la ei in Ungaria.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Lasă unguri și hai ca am făcut sărmăluțehappy

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Cu mamaliga? Servesti si niste vin? Eu asa mananc sarmalele...neaparat cu mamaliga, smantana si un vin rosu de preferat.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Am și mămăligă și ardei iute, avem și vin și pita de casa coaptă pe vatră cu cartofi și desigur avem și jinars și mai avem si fasole de 3 feluri happy

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Absolut delicios! Astept la pachet niste sarmale.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Îți trimit si vin și săptămâna viitoare taiem și porculaughing

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Saracul...deja imi e mila de el. Vinul suna bine in schimb

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Sa nu spui că ești vegetariahee hee

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

A, nu, dar niciodata n-am putut privi un animal cum e omorat, imi e mila, in schimb imi place sa mananc carne de porc, stiu ca asta suna a ipocrizie fara margini dar na. Tot ce stiu e ca eu cu mana mea nu voi taia un porc, o gaina, etc.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Eu nu ma uit și nici nu ma apropriu de loc peste ca eu ma atașez de animale la noi până și găinile aveau nume laughing am ținut găinile până au murit de bătrânețe îți dai seama ca la fel a-și proceda și cu porci de aceea plec de acasă și revin după 3-4 ore când e spălat curatat transat happy știu e urat din partea mea dar altfel plang 2 ceasuri

| Goete a răspuns (pentru Drimmero):

Cu cat mai unita e Europa asta cu atat mai dezmebrata e.
Asa cum zice iulia0514, hai la sarmalute si lasa sa fie fiecare ce e, asa cum si tu esti ce esti, ce simti ca esti. Si mi se pare corect

| Dismally a răspuns:

Cred ca poate fi util la vanatoare, pentru caini sa ia urma ursului.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ar fii o idee dar în România este interzisa vânătoarea la Urs, de obicei vanatori cam evita zonele în care știu ca sunt urșii

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Il pot folosi in alte tari unde este permisa ori il iau doar asa ca souvenir, e o afacere si asta.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Nu prea pot să-l folosească pentru a lua urma pentru că mă gândesc că își schimba mirosul după ce-l baga în conserva, ca suvenir se pare că are succes mai ales după ce au avut parte de reclama gratuita

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

N-am idee daca pot sau nu, chiar nu ma pricep la vanatoare. Da, bravo lor, au gasit o metoda inedita de a face bani big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Corect! Acum serios chiar ma gândeam ca dacă ei pot pot și eulaughing mâine ma duc sa caut ca la câți urși sunt prin zona mea găsesc zilnic câte un kilogram pe puțin laughing o sa devin bogatalaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nehh, ideea asta e luata deja, trebuie sa te gandesti la alt animal big grin Si daca se poate nu pisica ori caine ca de rahatei din aia nu cred ca are cineva nevoie laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ma gândeam la rahat de poropopircaniță din asta nu cred că vinde cinevalaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu dar nici cumparatori nu cred ca sunt pentru el, mai degraba ceva mai comun - spre exemplu vampir, varcolac etc big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

La mulți ani românaș! Ce idee minunata mulțumesc! Săptămâna viitoare o sa scot pe piață următoarele produse, rahat de vampir bio 100% produs în Ardeal, rahat de vârcolac bio 100% produs în România/ în pădurea Hoia din Cluj, rahatel de strigoi bio 100% eco-friendly produs în România, a și era sa uit de cel de unicornlaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Si tie happy Vezi ca eu ti-am dat ideea, o parte din profit e al meu big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Desigur facem 50/50 dar participi și tu la procesul de culegere a materiei prime și la ambalare!

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Eu o sa culeg doar din ala de unicorn ca e colorat si miroase frumos big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Hei nu e corect asa nu merge tu vrei doar munca ușoară! Dar fie atunci eu culeg de zânehappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nimic nu e corect in viata big grin Cred ca o sa ai de cautat mult si bine, zanele nu defecheaza laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ești prost informat cică fac cu sclipicilaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Asta doar daca mananca licurici big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Da da! Se amesteca cu praful de zânelaughing

| Goete a răspuns:

Mi se pare amuzant si o ideea stupenda, sa faci bani pe prostia oamenilor.
Ce nu pot sa cred e ca le cumpara cineva laughing

E ca bancul cu conserva de elefant care e goala pentru ca a nimerit chiar gaura fundului

| iulia0514 explică (pentru Goete):

Cumpără și încă cum laughing

| blackann a răspuns:

Wtf...cred ca se mananca cu paine cred la unguri.

| iulia0514 explică (pentru blackann):

Îl vând ca suvenirhappy

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

Eu cred ca fac sandvisuri.

| iulia0514 explică (pentru blackann):

Mai știilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și ce e rău în asta?

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca e neapărat ceva rău! Am întrebat ce părere ai despre faptul ca poți achiziționa excremente de urs

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Fac bani din oricehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

40 lei pe 30 grame de rahat de urs? Sunt foarte deștepți ungurii.