| Ghost963 a întrebat:

Ce parere aveti despre imigrantii care vin in Europa? Credeti ca venirea lor in Romania reprezinta un lucru bun?

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu ar fi bine. Statul ar avea bani pentru ei, dar pentru oamenii fara adapost de la noi nu are.

| RAY a răspuns:

Ce parere aveti despre romanii care vin in Germania? la ce raspunsuri ai primit daca si germanii ar gandi la fel ar fi ok? si aia tot oameni sunt ca si noi

| Drimmero a răspuns:

Mizeriile Europei si scursurile care distrug incet si sigur continentul!

| T0T a răspuns:

E un lucru dezastruos pentru toată Europa, nu numai pentru România. Niște animale needucate majoritatea printre care mai se află și teroriști.

| OldSoul a răspuns:

Lucru bun pe... tu nu vezi in ce stare e tara noastra, ca nu avem locuri de munca, toti merg in afara pentru un trai relativ decent iar noi primim paraziti sa traiasca pe banii nostri.
Tipic romanesc.

| Ghost963 explică (pentru OldSoul):

Nu chiar.Vecinu meu ii sirian(ii de 20 de ani in Romania) si ii medic, dar daca i-am pune sa munceasca, cum ar fi? Treaba cu locurile de munca ca nu exista in Romania e o prostie.Luna trecuta, la Vaslui lumea s-o dus la agentia nationala de locuri de munca doar ca sa nu li se taie ajutoarele sociale.

| Ghost963 explică (pentru OldSoul):

Creca 40% din romanii care au plecat din tara sunt ca sa cerseasca sau caa sa fure. Unii sunt acolo ca sa culeaga capsuni in Spania sau in Germania.Altele sunt acolo ca sa faca prostitutie.Nu te gandii ca astia n-au gasit nimic de facut la noi, ca doar exista atatea domenii care se cauta la noi si care iti trebuie o tampita de diploma

| OldSoul a răspuns (pentru Ghost963):

Eu m-am referit strict la imigrantii solicitanti de azil. La asta am crezut ca te-ai referit prin intrebare, si se pare ca nu am fost singurul care a crezut asta. Problema cu cotele de imigranti a fost atat de mediatizata incat am crezut ca si tu te referi strict la aceeasta categorie.
Asa da, am si eu in zona diferiti "imigranti" care isi vad de treaba lor au propriile afaceri care au creat locuri de munca pentru ceilalti.
Cat despre situatia cu locurile de munca din Vaslui, asta e doar o amagire in opinia mea.
Da poate ca au existat unii carola nu le-ar fi pasat, dar iti garantez ca daca ar fi fost locuri de munca platite corect pentru munca pe care o ofera, da, s-ar fi ocupat, dar daca tu imi oferi mie salariul minim pe economie si te astepti sa-mi rup spatele pentru tine 12 ore pe zi, e normal sa nu fiu interesat de oferta ta.
Si acum e si varianta studiilor, degeaba oferi tu locuri de munca care necesita calificare intr-un anumit domeniu unor oameni care nu au studii, din nou vor ramane locuri libere si in acest caz.
Si sa punem problema asa, degeaba imi dai tu loc de munca in Vaslui pe salariul minim pe economie daca eu locuiesc in Sibiu iar pentru a putea muncii in Vaslui ar trebui sa dau jumatate din banii pe chirie, iar din restul sa pot sa traiesc si sa platesc si taxele, ca daca ar fi sa mai intretin si o familie din salariul ala ar fi imposibil.
Da, sunt zone in care sunt locuri de munca libere, dar daca nu le putem face accesibile celor care intr-adevar au nevoie de un loc de munca si sunt dispusi sa munceasca este egal cu 0 existenta lor.
Sa nu mai vorbim de cei ce locuiesc la sate unde gasirea unui loc de munca e aproape imposibila.

| ShaOfHatred a răspuns:

Sa mearga dreacu la ei in tara.
Stii cum o sa fie? Iti zic acum: O sa ajunga imigrantii si tiganii o sa se simta amenintati.Si cand tiganii o sa vada ca astia se aduna, o sa isi invoce semenii si o sa iasa toti tiganii din canale si ghetouri cu sulite si topoare si cu Dani Mocanu in frunte o sa de-a atacul asupra imigrantilor si o sa se de-a o lupta pentru suprematie asupra Romaniei. Trust me, I saw the future.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Ce spui tu nu e departe de adevar, crede-ma dar permite-mi sa adaug si eu cate ceva.
O sa fie romani in tara in proportie de 35% dintre care 10% cam asa batrani si in rest refugiati si tigani si 1% unguri care probabil o sa ia Ardealul.
Mai bine am face ceva ca sa avem bani de avion, va spun eu, aici o sa fie iadul pe pamant in tara asta!