| shtephie a întrebat:

Ce parere aveti despre M. Eminescu?

Răspuns Câştigător
| eueu1212 a răspuns:

Buna! Mie imi place foarte mult Eminescu. Mi-a placut inainte sa-l fi studiat si sa-l disec la orele de romana. Parintii mei, in special tata, imi citea din Eminescu si asa ca am indragit autorul inainte sa stiu ca este cel mai mare poet roman. Acum este intr-un con de umbra nemeritat - pentru ca se judeca dupa mintea de acum - ca nu e "politically corect" - pentru ca a fost nationalist si a scris comentarii mai putin placute si a atins alte natii "conlocuitoare" la vremea respectiva ("grecotei cu nas subtire") atat in poezia sa, dar mai ales in publicistica. Oricum ar fi - "Luceafarul" a intrat in Cartea Recordurilor, anul acesta, pentru cea mai lunga poezie de dragoste a lumii. Eu zic ca este unul din cei mai sensibil si profunzi poeti romantici pe care i-am citit. Poate faptul ca e si ultimul mare romantic - isi spune cuvantul.

Contra lui ca persoana - pentru viata particulara - se pot spune multe. Chiar si temperamentul lui nu stiu cat de usor ar fi fost de suportat - a fost al unui om linistit si senin, introvertit, care avea teribile accese de furie, cateodata.

Dezavantajul lui este ca nu poate fi tradus foarte bine - adica pierde foarte mult prin traducere. Cea mai buna traducere a lui Eminescu in engleza mi se pare cea a lui Corneliu M. Popescu - un tanar care este si astazi considerat un etalon in ceea ce priveste traducerea poetului in aceasta limba - din nefericire a murit la varsta de 19 ani - in cutremurul din 1977.

Este o tema serioasa, imi place Eminescu - dar ma gandesc ca nu tuturor le place - si am gasit si de ce nu le place - pentru ca l-au studiat la scoala, pentru ca daca l-ar citi cu adevarat si ar fi lasati sa inteleaga mesajul ar place mai multora. fundita?batting eyelashes

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu si el avem ceva in comun:suntem obsedati de trecerea timpului.Doar ca diferenta dintre noi e ca el a facut arta nationala pe cand eu ma multumesc doar cu constatari de duzinawinking

| Bacemi a răspuns:

Un om deosebit. Mi-ar fi placut sa il cunosc. Uneori ma gandesc ce frumos ar fi sa ne dam intalnire la umbra teiului sau si sa facem schimb de opinii, sa analizam viata, umanitatea. Iluzii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sunt curioasa daca cineva iti va raspunde ca nu ii place sau ca nu este un mare poet...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Mihai Eminescu este titanul poeziei romanesti, un mare romantic, este cel care a dat glas dragostei fata de om, de patrie, frumusetii naturii, iubirii ca izvor al vietii si revolta impotriva nedreptatii. S-a stins, da... dar au ramas poeziile lui ce mereu vor trai in inimile noastre.

| gigiro a răspuns:

E ca si cum ai intreba un rus despre Puskin, un neamt despre Goethe.Nu poti sa intrebi toti neavenitii asa ceva, sunt destui si pe TPU.

| shtephie explică:

Numele sau adevarat era Mihail Eminovici.
Imi plac foarte mult poeziile, dar si scrisorile de dragoste adresate Veronicai Micle. A fost este si va ramane cel mai mare POET ROMAN.

| Alina0491 a răspuns:

Mie imi plac foarte mult poeziile lui. Daca l-as fi cunoscut ti-as fi spus parerea mea despre el :p

| Mik3 a răspuns:

Un geniuwinking

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Mihail?laughing De unde ai mai scos-o si pe asta?laughing
Intr-adevar, bun poet, dar temele (compuneri, idei, samd) strica tot chefultongue

| Name2 a răspuns:

Imi plac poeziile lui.sunt dragute...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era un foarte bun poet, cel mai mare poet din Romania. Poeziile lui sunt superbe, el cand scria o poezia amoroasa, o dedica prietenei lui. Mihai Eminescu este un exemplu pentru noi.Merita un bravo cu felicitari.

funda?

| sheyla777 a răspuns:

Mihail Eminescu, deoarece a sa il chema dar ceilalti ii spuneau Mihai, este unul dintre cei mai buni poeti ai Romaniei