| ruxy_3175 a întrebat:

Ce parere aveti despre magazinele de vise si despre ce patesc tinerii care consuma peste masura?

Răspuns Câştigător
| Frogie a răspuns:

Decat chimicale, mai bine naturale! laughing
Nu, glumesc! Inainte sa se inchida aceste magazine, ar fi fost bine sa isi puna problema si altfel. La ora actuala sunt foarte multi tineri consumatori de astfel de plante de care nu sunt dependenti, dar s-au obisnuit cu ele! In momentul in care nu vor mai avea de unde sa`si procure "marfa", consumatorii vor trece la ierburi cu adevarat ilegale! Cat despre Special Goldu` ala fir`ar mama lui, acum e la mare cautare! Pentru ca tinerilor le-a placut, vor sa mai incerce chiar daca Spice Shopurile au fost inchise! Parerea mea este ca degeaba le-au inchis! Alea nu trebuiau deschise niciodata! Sper ca ati inteles ideea mea! Raul e deja facut, chiar daca magazinele de vise s`au inchis, vor gasi alte metode ilegale de a-si procura produsele!

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta nu sunt benefice. Sunt impotriva lor.

| Floreenofficial a răspuns:

Ma feresc de asa ceva cat pot de mult! Chiar daca sunt baiat prefer sa stau in banca mea si sa nu intru in astfel de anturaje periculoase.Chiar ieri la dirigentie am vorbit despre acest lucru si se pare ca cele mai usoare tinte ale violatorilor sunt persoanele de sex feminin care sunt zapacite cu tot felul de substante, iar apoi nu isi mai amintesc nimic. sad Ca sa nu mai zic ca ai senzatia ca lumea e a ta, ma rog ai o alta stare cand le iei, iar apoi cand iti revii esti nervos, ti-e rau, vomiti.
Desigur, se stie ca au loc si foarte multe sinucideri din cauza acestor substante, deoarece mintea nu mai gandeste limpede. Un lucru foarte important de stiut despre ele este faptul ca distrug neuronii, ne distrug sistemul nervos si cei care consuma pot ramane cu sechele pe viata!

| Ana a răspuns:

O mare prostie, consumul lor nu ii ajuta la nimic.

| costymaximus a răspuns:

Trebuiau interzise de la aparitie, dar cum in Romania suntem cam inceti in gandire s-a ajuns unde s-a ajuns, la copii decedati, si asta numai in goana dupa profit cu orice pret.Bine,prost e cel care cumpara, nu cel care vinde, dar nu trebuia sa se autorizeze astfel de magazine.

| LuS[z] a răspuns:

Off...idiotii care le-au invventat ar trebui sa stea dupa gratii si nu sunt de acord cu ele.

| valThina a răspuns:

Eu cred ca atata timp cat un om nu consuma excesiv ci doar o data la nu stiu cat timp nu ar fi o mare problema, cu toate ca de drogurile usoare tot poti deveni dependent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eu puteam sa iau o masura aia care vind aceste marfuri ar fi acum la inchisoare! Dc? Pentru ca nu sau gandit ca pun in pericol viata unor copii! Sau gandit doar cum sa isi vinda marfa mai repede si mai bine. Oameni fara minte! Si dc nu sau luat masuri pentru inchiderea acestor magazine pe loc?

| dede16 a răspuns:

Hmmm din pacate multi tineri le folosesc. E trist dar totusi exista.Degeaba s-au inchis daca exista dileri care pot face rost de "marfa" la un pret imens, ce-i adevarat, dar or sa aiba.
Nu trebuiau deschise si chiar daca au fost deschise nu exista inspectori gen OPC sau mai stiu eu ce?
Nu exista specialisti care sa stie ce efecte au acele ierburi?
Trist, mai trist ca e Romaniastraight face

| ruxy_3175 explică:

Valthina... problema este ca inainte de deschiderea acestor magazine se consumau droguri, dar nu cred ca foarte multi tineri o faceau. Dupa parerea mea inainte unele persoane, poate vroiau sa cosume, dar era mai greu sa gaseasca daca nu avea prieteni de genu', dar acum cu magazinele e ca si cum te'ai duce la magazin si spui ca vrei un o paine. Este mult mai simplu si cred ca din cauza asta s-a intamplat ce s-a intamplat. Si am vazut la telvizor ca proprietarii de magazine de vise vor sa se legalizeze si iarba sau ceva de genu'. Mai lipseste sa se legalizeze si prostitutia si suntem gata.

| dragonflyx a răspuns:

Magazinele de vise nu mi se par ilegale daca ai peste 18 ani toata treaba e sa nu ajunga pe mainile copiilor ai 18 ani e treaba ta ce faci cu corpul tau