| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre medici si sistemul medical de la noi?

Răspuns Câştigător
| VictorFenrir a răspuns:

O parere destul de proasta, multa lume ii vaita pe bietii medici ca nu sunt platiti si ca nu mai stiu dar eu zic ca nu este chiar asa cum crede lumea, eu nu am vazut medic sarac, sunt 90% spagari fara mic de omenie in ei, stiu doar sa ceara bani ca sa faca niste lucruri pentru care sunt platiti, asa sunt si asistentele tot spagare.SI o fosta asistenta mi.a confirmat asta mi-a zis ca medicii chiar au bani, lumea vorbeste din nestiinta ii plange de mila degeaba.

21 răspunsuri:
| BogdanBz a răspuns:

Sunt foarte multi oameni (medici, asistente/asistenti medicali, etc ) care fac meseria asta de placer si chiar vor sa faca lucruri si chiar isi dau silinta, insa la noi coruptia e marea problema. Lipsa de material de baza din spitale, lipsa de personal, salariul foarte mic, faptul ca multi risca sa plece acasa batuti de vreun pacient recalcitrant, ii fac pe acesti oameni sa devina sictiriti, plictisiti, sa inceapa sa ia spaga, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru BogdanBz):

Eu nu le-as plange de mila medicilor.Multi dintre ei nu au scuza deoarece ei pentru ce fac primesc un salar mic sau mare cum o fi a fost alegerea lor sa se faca medici iar daca nu sunt capabili sa ajute si vindece oameni mai bine s-ar lasa de meserie. Poate mai sunt care fac asta din placere dar nu stiu unde sunt ca eu nu am gasit nici unu la noi in tara

| RAY a răspuns:

Sistemul e praf si doctori la fel, singuri doctori cu ma m inteles vreodata nu au fost romanii au fost studenti cu care am lucrat foarte bine, dar cu romanii nu dai banii nu se uita la tine, nici nu te baga in seama, bine nu toti o fi asa dar majoritatea asa sunt, am cateva exemple o doctorita buna la dermatologie si cunoștința propie in rest nu am cuvinte

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

De cand ma stiu am avut probleme cu medici.Ba mi-au dat sirop si antibiotic cand eu aveam aprindere de plamani, ba la mama i-a dat sange infestat cu hepatita b, cand am fost de un an nu a lasat-o pe mama sa se interneze cu mine si nici nu ma ingrijau, era sa fiu operata de apendicita cand eu eram de fapt emotiva si anxioasa, m-a tinut 2 zile cu picioru rupt fara sa imi faca nimic, pentru cateva zile de spitalizare mi-a bagat o factura de peste 20 de milioane (noroc ca eram asigurata), iar acum la mama dupa ce a aflat de boala ei medicul la care a fost in loc sa o cheme lunar la analize sa ii dea ceva care incet sa o duca spre vindecare (deoarece este posibil) i-a dat niste medicamente din reclame care sa ii mai amelioreze drerile trimitando la medicul de familie dupa reteta medicul de familie (la care tin sa mentionez e mereu gol) spune ca este foarte ocupata si mama nu e asa bolnava poate sa astepte sa ii faca programare in alta zi si nici concediu medical nu poate sa ii dea chiar daca are dureri deoarece la ea i se pare ca hepatita c din care poti face ciroza sau cancer hepatic daca nu ai grija nu te odihnesti nu iti iei tratamentu nu este destul de grav ca sa ii se acorde un concediu

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate e aiurea

| Nemessys a răspuns:

,,Ori scoti banul, ori mori"

Nu cred ca este nevoie de detaliez. happy Si totusi, la ce ne trebuie noua medici, spitale, farmacii cand avem biserici si pe dumnezeu? Ai o boala, te duci la biserica, faci o cruce, iti dai pensia pe jumatate de an, spui,, doamne, ajuta-ma si da-mi sanatate". Si gata, boala o sa dispara! big grin (odata cu omul rolling on the floor )

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Pai vezi tu razi si mersi ca ai spus asta mi sa luminat mintea iti dai seama. Zice lumea ca ne indoctrineaza religia si biblia se pare ca statul face asta te aduce in pragul disperari incat sa crezi in orce si sa alegi biserica sa iti fie ultima speranta.Toti scoatem bani si nu stiu de ce deoarece medici aia sunt platiti pentru asta, daca nu vroiau sa fie medici nu trebuia sa se faca

| Drimmero a răspuns:

Medici ok, sistemul cam praf,, vii cu 1 boala la spital, pleci cu 3 acasa. Nu e curatenie, e bataie de joc prin sistemul nostru.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Da este adevarat ca nu se investeste in spitale nu sunt instalatii si aparaturi noi si alea iti pot provoca anumite boli dar dezinfectatul este treaba lor din cate stiu a directorului, a medicilor si femeilor de servici.Da atat de ok sunt de stau la tigara si cafea in cabinete 50 de oameni mor pe hol si cand le deschizi usa striga la tine ca sunt ocupati stau doar cu buzunarul imeeens pregatit sa bagi ceva si te trimnit acasa ca nu ai nimic sau suficient de grav pentru care ei sa se oboseasca.Pai de ce ai ales meseria asta? De ce te-ai angajat? De ce ai jurat sa ajuti si salvezi oameni?

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Banul face legea, daca ai banul la tine, esti bagat in seama si tratat,, daca nu ai, mori la usa asteptand!
Sper ca eu cand voi muri, sa mor fara sa mai astept si sa sufar pe la usi, sa mor in somn.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Toti vrem sa murim fara chinuri.Nu stiu oameni unde sa se planga de aia murim pe la usi.Acum cand merge si maicamia la doctorita de famile si mai vorbeste cu ea in 3 peri si nu ii da ce are nevoie o sa stiu ce fac pe mai departe ca si daca sunt eu mai anxioasa nu pot sa vad cum isi bate joc de ea fara pic de jena ca o vede femeie bolnava si care depinde de ea

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Oricat de buni ar fi multi dintre doctori, prefer sa nu am nevoie de ei si sa nu depind de pastile si medicamente, imi fac viata cat mai sanatoasa, prin alimentatie, sport, am grija de mine,, daca ma tin in tinerete asa, la batranete nu voi avea probleme, din tinerete pleaca toate riscurile.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu zice hop pana nu sari gardul.Un vecin de al mei nu a suferit de nici o boala toata viata lui si a mancat sanatos si a facut sport pana la varsta permisa etc si cad a ajuns pe la 50 60 a dat in diabet in probleme cardiece... Bunicul meu a avut o singura problema toata viata lui cu fiara peste care a trecut cu brio a fost bine sanatos si din neant i s-a produs cancer pleomonal in forma galopanta...Batranetea te ajunge din urma cu necazurile ei.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Cancerul te face pe interior... si se declanseaza cand nu mai ai ce face si te vezi pe patul de moarte in cele mai groaznice chinuri trupesti, prefer sa mor de inima in varsta avansata, sa mi se opreasca si sa scap de chinuri.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt oameni ca oriunde altundeva si la fel ca restul care are au profesii sunt unii ignoranti, unii care chiar se implica, altii care merg aroganti pe holul ala, dar totusi, sa ne limitam doar la ceea ce ne intereseaza cu adevarat : cum isi fac meseria.
Majoritatea medicilor isi fac meseria bine ( cel putin dupa parerea mea) mai sunt si din astea care ajung acolo sa..ascuta bisturiul de operatie ( ori nu se implica, ori uita vreo lingura in tine cand te opereaza ca deh, nu aveau ustensile si au folosit lingura).
Majoritatea vor sa faca treaba mai buna decat fac in prezent dar nu au cum, pentru ca lipsa bani din seria spitalele din Romania.
Am un respect deosebit pentru medicii care se implica in tara, in ciuda salariului si a conditiilor ( scot baietii si din spaga oricum smug ).

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Si eu

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Oricine prefera asta, stimata Natalia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

In acest caz, s-ar putea spune ca medicii si spitalele implicit iti dau(fie ca vorbim de boli), nu iti iau.big grin

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate spune si asta, cel putin astea din Romania iti dau infectii la greu.

| CleanHeart a răspuns:

O parere foarte proasta suntem varza la capitolul asta, ma rog la mai multe capitole.Cei din strainatate sunt foarte diferiti fata de ai nostri, se comporta mai frumos cu oamenii