| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre Mexic?

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Te duci cu lamborghini acolo, dus ramane.

| minrest a răspuns:

Este o tara care nu isi poate exercita contrul asupra teritoriului si societatii, practic a pierdut razboiul cu cartelurile drogurilor. Ce parere sa am? Daca ar putea accepta ajutorul SUA... din pacate si-ar pierde orice legitimitate in ochii unei mari parti a populatiei. Sa fie intai un stat, sa isi controleze teritoriul, si o sa imi dau atunci parerea. Deocamdata e o entitate insuficient definita.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru minrest):

Bună seara și scuze că reacționez doar acum.
Eu am cunoscut destui mexicani pe internet, un avantaj fiind că și eu și ei vorbim spaniolă.
Acum i-am întrebat pe 2 dintre cei cu care mai vorbesc dacă afirmația dvs. este adevărată. Doar unul mi-a răspuns, care este din districtul Sinaloa (cel în care s-a născut el chapo, celebru „căpitan" al drogurilor conform wikipedia), răspunsul lui tradus sună în felul următor (îmi cer scuze pentru greșelile de exprimare dacă sunt):
„Acest lucru nu este adevărat, deoarece, în primul rând, cei din Statele Unite sunt cei care cumpără cele mai multe droguri, dacă nu cumpără Mexic nu ar vinde, ceea ce Statele Unite trebuie să facă pentru a nu mai cumpăra ar fi să convingă cetățenii să se oprească din a cumpăra, în timp ce există cumpărători vor exista vânzători."
Primul „patriot" de care am dat. Cum să convingi o țară să nu mai cumpere droguri? O țară întreagă? În fine. O să aflu ce mi-a răspuns și a doua persoană și traduc dacă-mi răspunde.
Noapte bună.

| minrest a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Exact asta e motivul pentru care SUA nu pot ataca cartelurile din Mexic, mexicanii sunt foarte banuitori in ce priveste SUA. Statele Unite nu pot convinge pe drogati sa nu mai se drogheze; ei combat deja traficul si consumul de heroina, ca si toate statele. Ce sa faca, sa ii omoare pe drogati, cum face Duterte in Filipine?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru minrest):

Păi asta mă gândeam și eu, cum pot convinge o țară întreagă de drogați să nu se drogheze în continuare? tot fac ei rost de droguri

| minrest a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu sunt o tara intreaga, sun cateva procente; cei mai neadptati si mai dezorganizati, Ca si in celelalte tari.

| TheGentleman a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Astea sunt prostii. Dacă SUA nu ar cumpăra, Mexicul ar găsi alte piețe de desfacere, precum Asia și Europa de Est. (Rusia fiind printre țările fruntașe la așa ceva. Apoi, SUA nu cumpără droguri, acolo se face contrabandă. De aceea, grănicerii și Poliția duc o luptă acerbă cu traficanții

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru TheGentleman):

Păi de aceia am zis „patriot", își apără țărișoara săracul om

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru minrest):

Nu este toată țara dar așa sunt caracterizați de majoritatea din străinătate

| minrest a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

SUA sunt o tara foarte dezvoltata economic, sunt economia de inovatie in lumea asta; vrei sa imi spui ca muncitorii calificati, medicii, cercetatorii, militarii, studentii si profesorii obtin rezultatele excelente desi sunt drogati?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru minrest):

Ei nu, ei nu, încă nu, cine știe!
Dar noua generație este, majoritatea dintre ei

| minrest a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pai generatia noua sunt cei mai buni studenti din lume. Sunt peste generatiile de pana acum. O parte din tinerii cu traume, din cei care nu isi gasesc rostul, care nu au succes scolar si social, sunt drogati; ca si in celelalte tari.

| Dismally a răspuns:

Una foarte proasta, este o tara saraca, coruptia foarte mare, criminalitatea si mai mare, nu e un loc in care as vrea sa traiesc...

| StrongHeart a răspuns (pentru Dismally):

Filmele au redat o imagine cool a mafiei si cartelurilor, insa realitatea e una foarte trista.Subscriu,tara saraca,criminalitatea atinge cote alarmante si multi oameni mor nevinovati.
Totusi nu pot sa enumar numai partile proaste,foarte multi oameni lauda mancarea, muzica si dansurile lor.Ce-i drept, stiu sa se distreze.
Comparativ cu tara noastra insa, e un loc foarte periculos.
In Romanica noastra ma simt in siguranta in general, fata de alte tari stam binisor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un mare ghetou plin de oameni periculosi si droguri cu alte cuvinte o tara de rahat. Acolo daca esti prost fie mori de foame (ca nu ai de unde), fie faci vreo prostie (violezi, furi, omori etc) si ajungi la puscarie unde ti-o da pe la spate handicapatii de pe acolo, cred ca intelegi tu cum sta treaba acolo.