| dnicoleta7515 a întrebat:

Ce parere aveti despre minciuna, mai ales cand vine din partea persoanei iubite.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Celor care mint persoana iubita, de multe ori, le este frica de consecintele sau de suferinta pe care ar putea sa o produca aflarea adevarului dar,"pata pe care o lasa o singura minciuna nu poate fi stearsa cu o suta de vorbe adevarate "!

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel care isi minte persoana iubita inseamna ca nu o iubeste cu adevarat, iar pata pe care o lasa o singura minciuna nu poata fi stearsa de o suta de vorbe adevarate.

| lia a răspuns:

Toti mintim, doar ca nu toti avem puterea sa recunoastem acest lucru.

| Aliyaa a răspuns:

Minciuna este o afirmaţie care este contrazisă de către experienţă, observaţie sau bun simţ, care este oferită de mincinos în mod premeditat sau spontan prin contorsionarea totală sau parţială a faptelor şi a adevărului sau prin argumentarea selectivă, dar aparent semnificativă, a faptelor. De regulă, minciuna se consideră o acţiune intenţională de declarare a unei stari modale necomfirmabile sau imediat (ori uşor) confirmabilă, pentru a produce confuzie, a oferi false speranţe, a determina o anume acţiune sau a crea o anume stare intelectivă, socială ori afectivă care serveşte într-un fel sau altul mincinosului. Deşi minciunile premeditate sunt cele care sunt considerate a fi mult mai devastatoare şi de neiertat, se pot totuşi identifica şi minciuni spontane, nepremeditate, posibil determinate de lipsa de informare, de înţelegere corectă şi/sau de interpretarea greşită a informaţiilor existente sau accesibile la un moment dat.

Privit dintr-o anumită perspectivă, se poate afirma că minciuna caracterizează personalitatea iar adevărul realitatea, în sensul că personalitatea poate produce afirmaţii confirmabile sau infirmabile cu privire la realitate, dar reflectarea realităţii în individ, care este un adevar, este o distinctă transpunere a unei cantităţii purtătoare de informaţii care se metamorfozează "realitate" cu o structură şi fenomenalitate distinctă.

| th3mirr0r a răspuns:

Atunci cand cineva minte, o poate face din mai multe motive; dar, de fiece data cand minte pe buna dreptate, se minte pe sine insusi, crezand ca minte pe altu' laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stie sa minta frumos? o dau dracu de idioata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu agreez minciuna, implicit cine mă minte pierde teren în faţa mea! Începutul sfârşitului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma fac ca nu ma prind dar, in timpul asta, imi ascut dintii.As vrea sa vad si pina unde merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am puterea sa uit si sa iert, prima a doua oara, dar in a treia deja am certitudinea că se va repeta mereu, şi tunci chiar nu mai am puterea să iert.
Minciuna se descoperă, dar poate dacă nu s-ar descoperi, poate ne-ar fi mai bine şi celor minţiţi şi celor ce mint.
Îmi dores să existe minciuni silenţioase, deoarece demult mi-am pierdut speranţa, alcelui vis care îmi spunea că odată nu vor mai exista minciuni.
Mult succes, şi zi de zi, să ai o zi frumoasă happy