| laSoledad a întrebat:

Ce părere aveţi despre modul fără noimă de exprimare a celui care e actual în fruntea ministerului muncii? Invitat într-o emisiune, omul işi adusese cu el până şi un PowerPoint cu grafice şi cifre atent fabricate legat de creşterea pensiiilor, iar când prezentatoarea îl rugase să răspundă cu cifrele din minte (ca un profesionist ce este), el se plângea să citească de pe slide-uri, ca un adolescent amărât care nu-şi învăţase nimic. Şi comedia continuă: La un moment dat, îl intreabă dacă ştie câţi oameni beneficiază de pensie specială în România, la care el: 'În juur de 8800 şi ceva de persoane." Ea: "Şi care e cuantumul mediu al pensiei speciale?", El: "Pensiile speciale încep de la 5000 de lei în sus." Ea: "Şi concret, ce sumă de la bugetul de pensii acordaţi către pensiile speciale?" El: A, păi, simplu, înmulţim cele 8800 şi ceva de persoane cu cei 5000 de lei." (însă nu toate sunt doar de 5000 de lei, artimetica lui Bula) Şi trece numaidecât începe omul să facă calculele cu pixul pe hartie. În direct. Calcule pe hartie la TV. În direct. Deci, în momentul ăla am muţit. La care, prezentatoarea: "Dar ştiţi că puteţi folosi şi calculatorul de pe telefon, nu? El: "Nu e nevoie, stiţi, eu am fost contabil de meserie (foarte mândru de el) şiii contabiliiiii sunt obişnuiţi să facă calcule pe hârtie!" :)) Când făceau pe hârtie? Pe vremea lui Ceaşcă? Toţi îi moşteniţi metodele mai nou? Deci, momentul ăsta va rămâne în istoria comediei politice de pe întreaga scenă românească! Haios rău omul! De-ţi vine să-ţi plângi singur de milă, nu alta! L-a mai întrebat apoi ce părere are acesta despre pensiile speciale din România - despre faptul că cei care le primesc nu plătesc contributii la stat pentru ele, ca toţi ceilalti salariaţi români, şi despre faptul că este un decalaj prea mare dintre o pensie normală (900 lei) şi una specială (10.000 lei). A cotit-o iar. "Stiţi, nu putem nega istoria şi pe oamenii care vin din urmă să-şi primească pensiile, n-avem cum să schimbăm legislaţia pe moment." - Nu, nu, dar să schimbaţi pe moment pe tema justiţiei şi tema fiscală din lună-n lună puteţi. :)) Îl mai intreabă moderatoarea că de ce n-a indexat pensiile, cum trebuia de fapt, la 1 Ianuarie. La care el: "Pai, noi le-am indexat mult mai repede, cu 6 luni în urma chiar, şi le-am indexat in avans şi pentru inflaţia ce urma să vină. Cum să le mai indexăm o dată? Mai urmează o indexare doar în septembrie 2019. " Deci, chiar m-a dat gata cu răspunsul asta. Le-a indexat în avans, ce aberaţie. :)) Îl mai întreabă dacă ştie câţi oameni muncesc la negru actual în Romania, la care el "Să ştiţi că recent, acum o lună, am fost în control la Botoşani. Şi am găsit vreo 20 de oameni la negru." Ea: "Şi în total pe ţară?" El: "Câteva sute." Ea: "Câteva sute de mii, vreţi sa spuneţi?" :)) El: "Nu, câteva sute. Dar astea-s doar pe lunile trecute şi doar în locurile unde am facut controale. Nu am ajuns chiar peste tot în ţară. Daca mai sunt şi alţii, noi nu i-am putut verifica pe toţi şi să ştiţi că vorbesc doar de ultimele luni." Ce-i drept, nici n-avea cum să zică clar pe post câţi oameni avem în total la muncă la negru în ţară. Nici el nu ştie. Nimeni nu ştie, însă sigur nu-s câteva sute pe lună. :)) Pe la sfârşit, îl întreabă dacă în restul timpului există probleme ce-l frământă, la care el: "Da, să ştiţi că noi, la ministerul muncii, ne punem mereu problema cum să creştem salariile, sa le facem MAI mari, cum să facem pensiile MAI mari decât sunt acum, astea sunt problemele cu care ne confruntăm la ministerul muncii" - Da, sigur, dar nu vedeţi problemele mari pe care le creează infuzia voastră de venituri pe piaţă. Nici problema migrării forţei de muncă nu o prea vedeţi.
Vă recomand emisiunea integrală pentru a vă face o idee completă despre răspunsurile ocolitoare ale acestui domn galant şi asupra calităţii serviciilor publice actuale din România: emisiunea Legile Puterii, invitat Marius Budăi - noul ministrul al muncii, Realitatea TV, minutul 59 https://www.realitatea.net/emisiuni/legile-puterii.html? vid=1 7 mai 2019

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, și ministrul sănătății care spune pe post că suntem o nație de infractori, dacă mereu protestăm (cine „protestăm"?!? Că eu aș fi mai degrabă pentru!) când se măresc amenzile.
Asta ați votat, cu ei defilăm!

| laSoledad explică (pentru mihai69):

Asa este, insa problema mai grava a fost atunci absenta la vot, mai degraba. Doar unii au votat atunci si acum cu totii ne spalam pe cap cu ei.

| minrest a răspuns:

Pretinde ca toti cei ce munceau la negru erau cei prinsi de control. Incredibil tupeu! Nu pot fi prinsi decat o foarte mica parte, caci si-au luat masuri ca sa se justifice; daca a prins cateva sute inseamna ca neprinsi sunt foarte multi.

| sofisis a răspuns:

Uhm...a lui fata a cui? A celorlalte capete luminate din fruntea ministerelor?
Ce sa zic? Repetam prima declaratie publica a doamnei ministru a educatiei? "Nu dam simulare de capacitate de la clasa a 7-a ca sa stresam copiii, dam simulare de la clasa a 7a ca sa ii invatam cu stresul"...