| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană care e manipulatoare, calculată, care apelează la toate astea pentru a obține ce dorește, dar în sens pozitiv, nu să facă rău altora sau să-i prejudicieze în vreun fel?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă apelează la empatie fără înflorituri, nu manipulează, mai degrabă convinge.

Una e să convingi cu argumente că raționamentul tău e corect, alta e să faci persoana să îți dea dreptate doar pentru că o faci să se îndoiască de tot ce gândește. A doua e manipulare.

Nu știu ce înseamnă faptă nedemnă, dar contează și ce vrea să obțină mai mult prin discursul ăla:
1) să îi convingă că a făcut o greșeală neintenționată
2) să îi convingă că acea faptă nedemnă de fapt nu e atât de nedemnă și e totul în capul lor, iar ea are dreptate că a reacționat așa

6 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

În general, comportamentul manipulativ poate fi considerat negativ deoarece implică încercarea de a obține ceva prin orice mijloace, ceea ce poate dăuna relațiilor interumane și poate crea încredere înșelătoare în cele din urmă. Pe de altă parte, dacă manipularea este utilizată într-un mod pozitiv, fără a afecta negativ pe alții sau a-i prejudicia, atunci ar putea fi văzută ca o strategie eficientă de a obține ceea ce dorește o persoană. În orice caz, este important să se acorde atenție modului în care aceste comportamente afectează pe alții și să se ia în considerare impactul pe termen lung al acestor comportamente

| Hammurabi a răspuns:

Nu prea înțeleg.
Dacă obține ceea ce dorește ea, cum să fie în sens pozitiv pentru cel manipulat?
Cred că ar fi bun un exemplu concret.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Un exemplu: o persoană, dintr-un impuls prostesc, face o faptă nedemnă și își strică reputația în comunitatea unde locuiește. Că să se "scoată", recurge la manipulare, fiind și bun orator, înșirând motivele pentru care a făcut fapta respectivă, motivațiile, dar povestind în așa manieră încât să apeleze la compasiunea și empatia celorlalți, manipulând prin emoții, gen.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă apelează la empatie fără înflorituri, nu manipulează, mai degrabă convinge.

Una e să convingi cu argumente că raționamentul tău e corect, alta e să faci persoana să îți dea dreptate doar pentru că o faci să se îndoiască de tot ce gândește. A doua e manipulare.

Nu știu ce înseamnă faptă nedemnă, dar contează și ce vrea să obțină mai mult prin discursul ăla:
1) să îi convingă că a făcut o greșeală neintenționată
2) să îi convingă că acea faptă nedemnă de fapt nu e atât de nedemnă și e totul în capul lor, iar ea are dreptate că a reacționat așa

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred că nu e manipulatoare, ci seducătoare sau persuasivă. Manipularea are o conotație negativă pentru că omite, exagerează și distorsionează adevărul, face apel la emoții neconstructive (ex: milă) și e, per total, o influență negativă care îi lasă pe cei manipulați confuzi, cu sentimente de vină, rușine, etc. Așa că nu, nu ai cum să manipulezi și, în același timp, să nu abuzezi emoțional / să nu creezi prejudicii.

| helpforyou a răspuns:

Depinde de context.
În general, manipularea poate fi considerată dăunătoare, deoarece implică folosirea de tactici neetice pentru a influența sau a controla pe ceilalți.

Dacă o persoană manipulează într-un mod care nu are ca scop să facă rău altora sau să le prejudicieze, ci mai degrabă pentru a atinge un scop pozitiv, atunci acest lucru poate fi perceput diferit.
Fiecare are propriile lor motivații.

| Kaonashii a răspuns:

Manipulatoare in sens pozitiv? Pleonasm.