| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană care știe să se prefacă în momente cheie, făcându-se că-i este rău, că leșină sau, dacă e femeie și puțin grăsuță, că este gravidă ca să i se cedeze locul pe scaun în sala de așteptare sau autobuz?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Desigur ca nu trebuie sa fie neaparat psihopati, dar toti oamenii se afla in un spectru, mai mult sau mai putin psihopati, daca se duc spre extrema mai spre psihopatie, atunci e posibil sa fie psihopati.

2 răspunsuri:
| bookofknowledge a răspuns:

Asta e definitia unui psihopat, o persoana care nu ii pasa de alti, e desteapta stie care sunt riscurile de a fi prins, si face tot ceea ce ii sta in putere sa obtina ceea ce isi doreste, indiferent cat mult ii ranaste pe altii.
Fata de un psihopat, un sociopat, e destul de asemanator, dar e destul de impulsiv, deoarece nu e nascut cu acest trait ci format de mediu, si de asta de multe ori sentimentele i se arata destul de usor: poate fi usor irascibil etc.
Un psihopat nu va ceva psihic la aceste jocuri si nu va arata niciodata vreun semn de slabiciune, cand vrea poate sa fie o fire calma, indiferent cat de mult timp ar tine.

| bookofknowledge a răspuns:

Nu ma refer ca e desteapta neaparat ca IQ, ci un psihopat e destept cand vine vorba despre manipulare.