| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană cu un spirit justițiar crescut?
De ce unele persoane au un spirit justițiar mai crescut iar altele mai scăzut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca unii nu suporta ideea ca cineva sa umileasca o persoana sensibila, vulnerabila, inocenta, imediat intervine pentru acea persoana sa nu il mai ridiculizeze. De ce? Fiindca acea persoana a fost vulnerabila si lipsita de aparare candva, si stie cum e sa fi batjocorit fara sa fi gresit cu nimic, a trecut si acea persoana prin aceeasi situatie, si el/ea va simti mereu sa intervina in apararea celui ridiculizat, fiindca stie cum sta treaba si intelege cel mai bine. Am dat doar un exemplu in vederea intrebarii tale, sunt cu miile.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai e normal sa ai spirit justitiar crescut, e normal sa nu tolerezi magaria si nesimtirea, violenta.
Am o parere f buna de justitiari, si o parere proasta sa nejustitiari care de fapt sunt niste nepasatori, dar daca ar fi ei in situatie sa vezi ce justitiari devin.
Eu intervin oricand daca simt ca pot, eu sunt unul din justitiari.

Ca daca vad 4 ca violeaza pe una, logic ca nu ma bag, ca n-am cum, si nici nu pot sa-i deranjez, ca ma omoara aia, dar raportez imediat la politie, sau ii filmez pe ascuns si ii torn.

| SilentRain a răspuns:

Mai rar așa oamenii, dar îmi plac prefer sa îi țin pe aproape

| mentholinks a răspuns:

Asa e natura umana, cum unele fete au fundul mai mare iar altele mai mic asa e cu orice tine oameni.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt multi ce nu suporta nedreptatea dar doar cativa au caractere mai puternice, mai influente si pot interveni reusind sa si schimbe ceva

| Together a răspuns:

Imi spune ca e purtat de emotii si are valori normale.

Banuiesc ca e si un factor genetic, dar si din cultura/educatie, si probabil a fost apreciat cand a luat rolul de justitiar si i-a placut (positive reinforcement).