| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca o persoana care a avut parte de bulliyng in copilărie și adolescență, sa dezvolte un spirit justițiar la maturitate?
Cum vedeți voi asta?

Răspuns Câştigător
| Selenaaa a răspuns:

Hello Rosalia,

Din punctul meu de vedere, da. Mai ales daca persoana care a avut parte de bullying nu a discutat cu nimeni despre asta, nu a mers la terapie etc. Sunt situatii in care si daca se discuta, tot pot aparea comportamente legate de trauma aceea.
In psihanaliza, Freud spunea ca orice emotie neexprimata, lasata in subconstient, va ajunge sa iasa la suprafata, prin diverse metode.
Conteaza mult si personalitatea si tipologia. Nu putem generaliza.

Nu este nimic anormal ca in urma acestor experiente sa se dezvolte un spirit justitiar. Iar daca acesta este folosit in echilibru si cu rationament, nu impulsiv, nu este nimic rau.

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cred ca da. Altii chiar ducand simtul lor justitiar la extrem. Altii poate nu prind simtul asta si devin si ei la randul lor, bully din frustrare.

| Ilovedinero a răspuns:

Este vorba strict de o trauma dar bully-ul de obicei este un sut in fund care la maturitate te face cu o minte pe care putini o au dar cand iei bully pentru corp sau etc de vei vedea la fel de grasa oricat de slaba ai fi

| Sportacus123 a răspuns:

Nu e bine să trăiești cu lucruri din trecut. Trecutul trebuie să-l lași în urmă, nu să-l iei cu tine.

| pufulescu0o a răspuns:

Este normal sa avem spirit justitiar mai ales dupa varsta de 30 de ani.