| anka a întrebat:

Ce parere aveti despre obiceiul de a cumpara haine noi de Pasti?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu nu sunt obisnuita cu acest obicei, imi cumpar haine cand am nevoie, cand gasesc ceva frumos, niciodata de Pasti. Avand in vedere ca eu de Pasti lucrez, chiar nu vad ce rost are sa ma duc la serviciu cu haine noi. Obiceiul asta este incetatenit la tara.

| OanaG a răspuns:

Pai eu oricum imi iau cate ceva in fiecare luna/saptamana...deci nu e ceva...musai de Pastitongue

| zorialbi a răspuns:

Cel mai folositor este sa ne "innoim" sufletul ca sa zic asa, decat sa ne innoim garderoba. Adica sa ne curatam sufletul de patimi, de rautate etc si sa ne spovedim.

| just|breathe a răspuns:

Sufletul trebuie curatat prin spovedanie si prin impartasanie la fel si trupul si de aici obiceiul de a cumpara haine noi de Pasti.Adica corpul si sufletul trebuie sa fie curate cu ocazia celei mai mari sarbatori crestino-ortodoxe anume Pastele.

| marix_8480 a răspuns:

E un obicei placut zic eu, o data cu primavara si revenirea naturii la viata si omul se reinoieste, poate da impresia de,, nou,, si aduce bucurie asa cum aduce primavara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumos, eu imi cumpar incepand de la chilotzei, pana la jacheta, asa m-a invatat mama, pe mama bunica si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lucru bun Cand ieram copii mama tot timpul de pasti ne cumpara haine noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac niste cumparaturi mai mari de Paste, Craciun, Anul Nou si ziua mea. In rest, cum vad ceva care-mi place, nu exit in a-l cumpara.