| Bernoullie a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele narcisiste?

Răspuns Câştigător
| Eu_7853 a răspuns:

Pai acesta este mitul lui Narcis:

Deşi era înconjurat de dragostea şi admiraţia celor care îl întâlneau, Narcis rămânea indiferent la atenţiile şi propunerile amoroase. De frumosul tânăr s-a îndrăgostit nebuneşte nimfa Echo, însă şi ea a fost respinsă şi s-a stins de durere, văzând că dragostea ei nu era împărtăşită. Nemesis hotărăşte să îl pedepsească pe Narcis, făcându-l să îşi vadă chipul în apa unui izvor. Tânărul s-a îndrăgostit de acea imagine, murind de durere, fiindcă nu ajungea la tânărul din apă.

Alte versiuni relatează că Narcis avea o soră geamănă, Narcisa, care se înecase într-un lac. Într-o zi, acesta voia să bea apă dintr-un izvor; reflecţia chipului său îl face să creadă că Narcisa se uită la el. Astfel el moare de durere lângă apă, deoarece nu ajunge la sora lui. Deznodământul este acelaşi: Narcis moare, nimfele îl jelesc şi trupul lui se transformă în floarea numită narcisă.

Trage si tu concluziile laughing

Asa ar trebui sa se inample cu toti ce isi tin iubirea doar pentru ei crezand ca daca le dau si celorlalti se va termina happy

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Speram sa se trezeasca din visul ``narcisist``, sa nu se mai vada atat de pefecti. Dar sa nu se trezeasca prea tarziu, cand o sa isi vada defectele cauzate de timp, si sa se treazeasca niste oameni singuri.

| derek a răspuns:

Rusine dinu patriciu! laughing))