| anka a întrebat:

Ce parere aveti despre pocaitii care vin cate doi la usa sau te acosteaza pe strada si incearca sa te converteasca la religia lor?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Eu le spun politicos "nu, multumesc" si daca sunt pe strada ii depasesc rapid.Pe de o parte ii admir pentru ca au credinta, pe de alta parte ma feresc de ei pentru ca sunt insistenti. Ma indoiesc ca ar putea convinge pe cineva sa se converteasca la religia lor, doar vorbind cu acea persoana pe strada. Si sa fim seriosi, am vazut cazuri de familii sarace, chiar rromi, care adera la aceste religii din considerente pur MATERIALE.

7 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Ce aveti cu ei, sunt si ei oameni ca noi nu animale. Daca nu iti place, le spui ca esti de alta religie si totul este OK.Pana atunci asculta http://www.youtube.com/watch?v=66tNxPH4muE&feature=related

| anka explică:

@Dan e foarte frumoasa melodia. Multumesc!

| EUSIATIT a răspuns:

FIEcare cu credintasi religia lui. nu trebuie sa bruscam, e bine sa le raspundem politicos ca nu dorim sa ne schimbam religia si cred ca e ok ei nu se supara,, sunt totrusi si ei tot oameni nu.

| Mwhahahaa a răspuns:

Nu-s incantata:-s

| Ionutzsa a răspuns:

Nu ca as avea ceva cu ei, dar sunt de parere ca omul daca vrea sa se converteasca intr-o anumita religie trebuie` s-o faca singur, nu dupa indemnul cuivawinking

| warwara a răspuns:

E adevarat ca sunt anumite grupari religioase, sau persoane din acele grupari religioase care adopta o atitudine cam agresiva in acest sens. Adica e ok, eu inteleg ca in biblie, D-zeu spune sa propovaduim Cuvantul Sau si celorlalti, insa nu mi se pare acesta o metoda buna de a face acest lucru. Ei cred ca fac bine, insa unii nu gandesc ca ei.
Mi s-a intamplat si mie o data sa vina cineva la usa si sa imi puna intrebari de genul asta. I-am vorbit frumos, i-am spus ca ma grabesc, si i-am cerut scuze nu am timp sa il ascult... Am impresia ca faceau parte din "martorii lui iehova". Eu incerc sa ii inteleg si pe ei, (nu sa ii abrob!) si sa ma port civilizat, scuzandu-ma intr-un mod elegant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia e facuta de om, dumnezeu nu are nici o religie si oamenii vor sa conduca pe oameni prin religie.