| meineliebe a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoria dintre o romanca ortodoxa si un turc musulman? Vor avea o viata dificila impreuna dat fiind faptul ca ea nu va vrea sa se converteasca la religia dansului?
Am nevoie de raspunsuri serioase. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sa se converteasca el la ortodoxie sau deloc. Am vazut nenumarate cazuri cind el era tot miere si lapte aici, iar cind ajungeau acolo ea era mai rau ca ultima vaca din batatura. Avind in vedere toate cazurile mentionate, as zice asa - luat de barbat, dar nu inainte de conversia lui la ortodoxie (sau n-au decit sa se converteasca amindoi la catolicism, ca sa fie corect si fata de el - schimba el, schimba si ea, compromisul e cam acelasi, desi nu se compara trecerea de la islam la crestinism cu trecerea de la o aripa la alta), apoi SUB NICI O FORMA sa nu mearga acolo. Nu conteaza ca mergeti cu copii sau fara copii. E turc? Foarte bine, NU MERGI la familia lui. Sa vina ei, nu au decit, dar tu NU MERGI.

| BUBULINA a răspuns:

Buna.eu sunt casatorita cu un musulman.si nu ma deranjeza ca e musulman.atata timp cat va iubiti si va respectati nu trebuie sa existe nici o piedica. Dumnezeu nu se uita la religia omului.ci la sufletul lui

| meineliebe explică (pentru BUBULINA):

Imi poti spune te rog ce fel de nunta ati avut? big grin Adevarul este ca nu stiu nimic despre subiectul asta astfel incat incerc sa ma informez.

| RAY a răspuns:

Daca vrei sa fi sclava du-te cu el, ca naiba vezi la ei pe bune, au ramas in evul mediu cu gandirea, nu vezi ce minuni fac prin franta asa viata vrei

| Alcyon a răspuns:

Sunt musulmani care au o gandire moderna, altii insa-s traditionalisti. Daca e deschis la minte, nu cred c-or sa fie probleme.

| suffarstar a răspuns:

Majoritatea musulmanilor trateaza femeile mai rau ca pe camile. Daca le place statutul asta, n-am nimic impotriva, doar ca pe viitor cand o sa le traga aia 16 puieti, tot in vest o sa vina.

| KhludCiprian a răspuns:

Bineinteles ca nu pot fi probleme. Si daca sunt, bineinteles ca exista politia si nu uita, daca ramai in Romania vei avea intotdeauna garantate mai multe drepturi.

Sa ai grija totusi ca in Islam ai foarte putine drepturi la doua nivele:
- esti femeie, deci ai 1/2 din valoarea de adevar a unui barbat!
- esti "kufar" adica "infidela" sau "corupta" adica ai 1/2 din 1/2 din valoarea de adevar a unui barbat. Cand se voteaza, 5 femei ortodoxe pot sa decida in locul unui musulman, sau 3 femei ortodoxe in locul unei musulmanite.

Deci ai grija in ce te bagi si cat de fanatici sunt. Daca nu-s suficient de "porniti", e perfect, mergi inainte! Dar daca tin foarte intens sa tina Ramadanul si de genul, eu unul ti-as recomanda sa stai departe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere invataturile celor 2 religii, daca cei 2 isi respecta religia vor avea. Acum depinde daca sunteti religiosi doar cu vorba sau si cu fapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea nu vrea si e constransa de comunitatea musulmanilor, atunci ramane problema ei.
Spun constransa pentru ca n-ai precizat nimic despre convertirea sotului musulman, la crestinism, iar toleranta a zburat din start.El punandu-si traditiile mai presus de ale ei.Pe viitor o sa vada la cat de intolerant ramane si la alte probleme ce tin de integritatea ei.
Nu stiu ce sa-i mai zic. Sper sa aiba bani si sa fie in stare sa-l faca. happy

| Florin_Toth_1982 a răspuns:

In mod evident, ca sa raspund la aceasta intrebare, neuronii nu se mai tin la purtator zilele astea.
Sahih al-bukhari in cartea 6, capitolul 9 spune ca femeia este pe jumatate inteligenta decat barbatul.
In Coran la paragraful 4.1.1, trebuie sa citesti tot paragraful, mohamed ii spune lu una ca "marturia unui barbat valoreaza cat marturia a 2 femei", intre timp 2 femei a devenit 4 femei.
In Coran 4.2.4 se specifica clar spre foarte clar ca sclavia sexuala este legala, citeste paragrafele mahomed si sahih. dupa cum spuneam, neuronii nu se mai tin la putator zilele astea. statutul tau in islam, femeie proasta, o sa fie de hartie igienica folosita pe ambele parti, in cazuri fericite o sa ai statutul unei camile. astea care spun ca totul merge bine, mananca rahat turcesc cu mot.