| Lifeisbeautiful a întrebat:

Ce parere aveti despre sinucigasi?

20 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu ii condamn. Imi pare rau pentru ca au suferit atat de mult incat nu mai vedeau alta cale de a iesi din intunericul lor. Sunt multi de daca. Daca ar fi reusit sa aiba mai multi prieteni. Daca ar fi reusit sa gaseasca pe cineva sa ii iubeasca mai mult. Asa au stiut ei mai bine. Imi place sa gandesc ca moartea lor a avut un folos spre ceva. Spre a ne educa pe noi ceilalti. Spre a ne apropia intre noi mai mult. Desi pentru cine este implicat emotional, pare o absurditate, o nerozie si o aroganta. Nimeni nu este de neinlocuit. Si ei au avut in necugetarea lor macar stropul asta de intelepciune. Altfel nu cred ca ar fi facut acest gest. Viata merge inainte. Si putem fi fericiti si fara ei, daca ne dam voie sa fim. Cat despre ei, nu stim ce se intampla. Stim doar ca au suferit. Mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

" Daca ar fi reusit sa gaseasca pe cineva sa ii iubeasca mai mult. " tu vorbesti doar de o mica parte aici. Sunt si barbati sau femei ( ma refer soti si sotii ) care se ucid pentru ca pierd locul de munca si le e greu sa vina acasa sa le spuna ca a pierdut ultima sursa de venit. aia au deja cineva care ii iubeste, deci nu tine ce ai spus mai sus

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori ajungi sa stai langa un strain. Iubesti dar nu arati. Si daca celalalt nu simte din partea ta, degeaba simti. Iubirea nu inseamna doar iubirea romantica. Fericirea nu inseamna sa ai sotie si gata. Inseamna multe alte lucruri. Si atunci iubirea trebuie sa vina din alta parte. Din a fi inteles, din a avea pasiuni pe care sa le impartasesti cu altii, sa ai pe cineva care sa nu te judece daca ai facut ceva considerat gresit, dar pe cineva pe care sa simti ca te accepta complet si e acolo sa vada ce poti face ca sa indrepti cat se poate situatia. Vine din a nu trebui sa muncesti ceva doar ca sa aduci un ban in casa. Ci sa simti ca si contribui pozitiv comunitatii macar. Sa iti bucuri si sufletul. Dar cred ca ai dreptate. In primul rand cei care fac asta consider eu ca se simt vinovati. Atat de vinovati incat simt ca oricat ar face de acum inainte nu ar putea corecta greselile facute. Sunt multe de spus si cunoastem prea putin ca sa ne pronuntam. Doar cei care au incercat si nu au reusit pentru ca mai apoi sa iasa din intunericul din ei stiu ce inseamna.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu ii judec. Uneori exista situatii foarte grele si numai ei stiu ce este in sufletul lor cand sufera si se gandesc la asta.happy Suferinta e foarte grea si putin ii inteleg.happy Unii sufera, altii nu mai pot de bine, e trist.Dar se intampla.Deci nu ii judec, e decizia lor.

| RAY a răspuns:

Sincer cred ca sunt oamenii lasi care se predau fara sa lupte, o viata ai e ultima

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, persoana in cauza trebuie să vada în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care se raporteaza la ceilalţi, modul în care se raporteaza la Dumnezeu, aşteptările pe care le are de la sine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea nu face decat sa PERMANENTIZEZE IN VESNICIE zbuciumul cu care SUFLETUL TAU VA PASI "DINCOLO"... sad

Cum se poate gani cineva la asa ceva? sad
Nu exista problema in lumea aceasta care sa nu poata fi rezolvata!

| gemeni6226 a răspuns:

Dintr-o situatie oricit ar fi ea de grea sau rea exista iesire.Sinuciderea e egoism profund.Nu calific ca lasitate pentru ca iti trebuie forta sa faci asta dar o calific ca pe un egoism profund pentru ca nu exista om care sa nu fie bun si altor oameni daca stie sa se ridice deasupra propriei necazuri si suferinte si sa vada ca exista si altii care sufera, poate mai mult si totusi nu ar renunta pentru nimic la viata pe care o au.Si bineinteles sinucigasii sunt si atei.Sunt de compatimit ca nu pot crede ca fiecare suntem copiii lui Dzeu si orice situatie grea e rezultatul propriilor noastre decizii eronate sau a conjuncturii in care traim dar credinta si rugaciunea ajuta pe oricine.Ateu sa fii si daca te rogi esti ajutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

"Ateu sa fii si daca te rogi esti ajutat" rolling on the floor rugaciunile nu ajuta un religios daramite un ateu. de aia mor oamenii de tot felul de boli ca dzeu chiar va ajuta, doamne chiar mare ti-e gradina

"Dintr-o situatie oricit ar fi ea de grea sau rea exista iesire" incearca sa le spui asta alora din Africa

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma deceptioneaza raspunsul tau exista si mereu vor exista oameni care nu pot ajunge la constiinta divinitatii si nici sa inteleaga toate astea toate pentru ca nu vor sa studiieze cu aprofunzime aceste lucruri si sa vrea sa inteleaga cu adevarat tot ceea ce se intimpla.Eu de la varsta de 18 ani fara sa ma influenteze nimeni si fara ca familia mea sa fie o pilda crestina am vrut sa stiu si sa inteleg aceste lucruri am tot cautat si studiat si sunt fericita ca din propriile mele stradanii de multi ani de zile am ajuns acolo sa inteleg tot si sa afirm sus si tare ca exista Dumnezeu si cred in el si ca sunt foarte fericita sa stiu ca daca toti ma lasa el mereu a fost si este cu mine si sunt foarte fericita pentru acest lucru.Nu pot sa te fac sa simti si sa stii toate acestea din moment ce mie mi-au trebuit 30 de ani de cautari pentru acest subiect sa ajung unde am ajuns.Credinta nu e un cadou ce t-i se da trebuie sa-ti doresti acest lucru. Dumnezeu a dat fiecaruia un liber arbitru sa aleaga ce vrea in viata nimenui nu-i impune nimic nici chiar credinta.Iar ceea ce se intimpla cu fiecare pe Pamint e decizia fiecarui individ in parte.Chiar ieri si alaltaieri am vazut doua filmulete unul cu soarta unui om din India altul cu cel al unuia din Africa.Cu munca sustinuta si credinta, ambii au ajuns de jos de foarte de jos sa ajunga la peste 30 de ani sa aiba familii fericite si locuinte frumoase.Te invit sa vezi acest filmulet.https://www.facebook.com/......299403611/

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Haios cu toti spuneti ca nu familia voastra v-a bagat pe gat "credinta". e la fel de haios ca aia care spun ca au credinta dar nu cred in biblie, avand in vedere ca "noroc" cu biblia, toata lumea stie de dumnezeu si prostii de genul. la varsta d-voastra nu am pretentii, mai rau imi pare de astia la varsta mea care inca cred in oameni invizibili in cer si chestii de genul. sunt prea slabi sa creada in ei. ce sa le faci

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar mie imi pare rau de tine.Nici macar nu te-ai uitat la filmulet asa de repede mi-ai raspuns.Eu cred ca exista in adincul sufletului tau ceva care te impiedica sa doresti sa cauti adevarul dar eu si nici Dumnezeu nu poate vindeca un suflet ce nu doreste acest lucru.Indiferent ce crezi despre mine nu ma tulbura, eu voi continua sa fiu fericita, iar tu vezi unde vei ajunge cu acest sentiment de necredinta in viata ta.E viata ta faci ce vrei cu ea dar imi pare rau ca nu poti experimenta ce inseamna sa simti in fiecare zi prezenta divinitatii si tot ceea ce izvoraste din acesta.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Singurul lucru pe care il poti face este sa fii o persoana ce poate fi iubita.
Am invatat ca oricat de mult mi-ar pasa mie, altora s-ar putea sa nu le pese.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi increderea cuiva si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi.
Am invatat ca oricat de bun prieten esti… tot vei fi ranit din cand in cand de cei pe care ii iubesti si trebuie sa ii ierti pentru asta.
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata. ci PE CINE ai alaturi.
Am invatat ca nu trebuie sa trebuie sa ruinezi o iertare cu o scuza penibila.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul pentru aproximativ 15 minute; dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca.
Am invatat ca intr-o secunda poti distruge totul.
Am invatat ca imi ia o lunga perioada de timp pentru a deveni persoana care vreau sa fiu.
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde, s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi.
Am invatat ca poti continua inca mult timp, dupa ce ai spus ca nu mai poti.
Am invatat ca noi suntem singurii responsabili pentru ceea ce facem.
Am invatat ca fie tu iti controlezi atitudinea… fie aceasta te controleaza pe tine.
Am invatat ca oricat de pasionala si aprinsa este o relatie la inceput… pasiunea dispare si ar fi bine sa existe altceva care sa ii ia locul.
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie indiferent de consecinte.
Am invatat ca banii sunt o modalitate urata de a tine scorul in viata.
Am invatat ca eu si cel mai bun prieten al meu putem face orice sau nimic… si tot am avea parte de cele mai frumoase momente in viata.
Am invatat ca oamenii la care te astepti sa te loveasca cu piciorul atunci cand esti la pamant sunt cei care te ajuta sa te ridici.
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat… insa asta nu imi permite sa fiu crud.
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta, iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

"Iar mie imi pare rau de tine" bine macar ca gandim ceva la fel laughing. cat despre video de ce as pierde timpul? 1 din cate milioane a ajuns sus? mare branza. cand toti din Africa or duceo bine din simpla cauza ca sunt credinciosi, eh, acel video o sa vreau sa il vad. cat despre restul ce sa zic, tipicul caz de spalat pe creier ( sper ca nu o luati ca o insulta foarte urata, nu am cum spune altfel ). e la fel cand faci o operatie, daca pacientul moare " nenorocitul ala de doctoru nu si-a facut trreaba " daca parcientul traieste " mersi doamne ". La prima chestie unde era dzeu? juca poker, dar la a 2 chestie nu ii se multumeste doctorului ca ala a facut ceva. dar cum am zis, de la cine sa ai pretentii. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu inteleg sensul celui de al 2 post. sa inteleg ca cu ajutorul "divinitatii" ati invatat toate alea? pai eu multe de acolo le-am invatat fara "divinitati", un alt exemplu ca aruncati laudele pe altceva, in loc de propria persoana.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am zis ca cu ajutorul lui am zis ca eu mi-am dorit acest lucru.Imi pare rau de tine ca si de sotul care tot ateu a fost si acum de 5 ani e cu 2 metri sub pamint.Nici pe el nu l-am putut convinge desi l-am iubit enorm, nu poti convinge pe nimeni daca nu-si doreste acest lucru. Poate doar sa-ti para rau din suflet pentru persoana respectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Interesant. E bine totusi ca nu sunteti genul de religioasa care crede ca un ateu e dracu in persoana laughing sau daca nu e cu dzeu e neaparat cu satana. sa inteleg ca prostia asta e doar la generatia mea si cele de dupa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sunt oameni cărora le lipsește afecțiunea.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Allah akbar?

O, ce glume proste pot face.Referitor la subiect :Majoritatea sinuciderilor sunt comise din pricina unor boli mentale care pot fi tratate.O persoana care gandeste rational nu s-ar sinucide decat in situati foarte disperate.