| Unul20111996 a întrebat:

Ce parere aveti despre sinucigasi? Credeti ca ajung in iad?

12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINDE cu cine vorbesti
Daca intrebi un religios,va zice ca DA,eventual va aduce si argumente. Preotul NU va face slujba inmormantarii,deci considerat pacat.
Daca intrebi un ateu va spune ca iadul NU exista,deci nu are cum sa ajunga intr-un loc inexistent
Sinucigasii sunt suflete ratacite,de cele mai multe ori cu probleme, boli, pierderea unor persoane dragi.
Nu reusesc sa lupte, rabufnesc, sise intampla inevitabilul

| milan9 a răspuns:

Da... sad

| OldSoul a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere, pe cat curaj au sa faca asta pe atat sunt de nebuni...
Cu a 2-a intrebare, nu stiu ce sa iti raspund, ma depaseste, si nu vreau sa imi dau cu parerea despre asa ceva.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca iadul si raiul sunt doar niste stari. Daca exista lumea de dincolo, o persoana care se sinucide e evident ca nu e intr-o stare emotionala prea buna, prin urmare, se poate spune ca va ajunge in iad. Toate religiile condamna sinuciderea, cu exceptia unor cazuri izolate ( ex traditia automumificarii).

| drutzix a răspuns:

In realitate ajung in pamant. In mintea religiosilor ajung in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. După părerea mea, nu au destulă încredere în ei. Destui alți oameni au avut aceleași probleme (boli, persoane apropiate decedate, adolescența etc.) și au supraviețuit, atunci ei de ce ar fi mai prejos?
Vorbesc în cazul în care sunt conștienți de ce fac.
2. Nu cred în rai, iad și alte minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti religios, da poti crede ca ajung in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca dau dovada de lasitate nu de curaj.
Nu sunt convins de existenta Iadului.
Biblia a fost prea mult modificata ca sa luam de bun tot ce scrie acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că cei care se sinucig, duc o luptă cu ei însuși si asta se transformă in nebunia care-i duce să facă un asemenea gest.Cât despre iad, eu nu pot să-mi imaginez că există un asemenea loc.

| Morrígu a răspuns:

Definește cuvântul " IAD " și demonstrează că ce spui e adevărat iar eu îți voi răspunde la întrebare.

| Dendoris a răspuns:

La intrebarea asta raspund scurt si sincer.

Sinucigasii sunt eroi martiri anonimi al propriei lor persoane.

| alexandruiasi a răspuns:

Dumnezeu este singurul care stie asta.