| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul plasarii copiilor in diverse familii? Am avut ocazia sa vad in care acesti copii au devenit membrii ai familiei ca si copiii naturali. dar sunt prea putine cazuri de astea. E bun acest sistem? E rau? Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pe de o parte e bun, pe de alta parte are si el defectele lui. Am sa va dau un exemplu: cunosc o femeie care a fost asistent maternal pentru un baietel. L-a luat in plasament de la cateva luni, l-a crescut impreuna cu cei doi baieti ai ei pana la varsta de 6 ani.Doamna aceasta a inceput sa aiba probleme financiare si a decis ca nu isi mai permite sa creasca 3 copii, asa ca l-a dat inapoi pe baietelul de 6 ani care nu era al ei. M-am cutremurat cand m-am gandit ce simte acel copil dupa 6 ani de convietuire in acea familie, brusc se rupe de ei si ajunge la niste straini.Impactul emotional al acestor situatii e foarte mare in cazul copiilor orfani.

mira
| mira a răspuns:

Consider ca este o solutie rezonabila.Copilul creste intr-un mediu firesc si-si poate dezvolta sentimentul familiei intelegand ca fata de aceasta are responsabilitati.Importanta este selectia familiilor care primesc in plasament copii ce au nevoie de ajutor.

| Oktavian a răspuns:

E bun deoarece ofera o a doua sansa!