| crissti a întrebat:

Ce parere aveti despre zicala "Frumusetea e in ochii privitorului " vi se pare adevarata thinking cel mai inspirat rasp funda

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

@Bubu cu tot respectul proverbul nu se refera nici pe departe la asa ceva.Releva ce zicea O.Paler:"doi oameni pot privi aceleasi lucru si pot vedea doua lucruri total distincte.Altfel spus, un exemplu contemporan:doua prietene bune, uneia ii place de un baiat si il descrie celeilalte fete in cele mai frumoase culori si cand fata respectiva il vede pe tip vede ca nu e ce se astepta. Dragostea e subiectiva, asa ca:"Nu-i frumos ce e frumos e frumos ce-mi place mie"tongue

| Narfundo a răspuns:

De multe ori ne lasam impresionati de privirea unui om.Cand este foarte trist, sau foarte fericit...noi punem baza pe privire{ochi}. Dar adevarata frumusete se gaseste in toata mimica fetei si pe urma in ochi.{zic eu}.

| ATHOS a răspuns:

Da Cristti, zicala este adevarata! Hai sa gandim impreuna : in mod sigur s-a intamplat ca o fata sa ti se para frumoasa iar cel mai bun prieten al tau sa spuna ca nu este chiar asa frumoasa.
Fiecare dintre noi vede lumea inconjuratoare altfel! Referirea nu este doar la oameni ci la tot ceea ce ne inconjoara!

| Denisa a răspuns:

Aceasta zicala se completeaza cu: "Nu e frumos ce e frumos, e frumos ce iti place". Ce e frumos pentru mine nu e frumos pentru tine. Fiecare are alte gusturi. Fiecaruia ii place un alt fel de persoana. Maiales cand intervine dragostea, atunci vezi doar calitatie persoanei de langa tine, nu ii vezi nici un defect. Nu vezi ca are nasul mare sau se uita in X. Il/o vezi perfecta. Chiar daca nu multi puncteaza neaparat pe frumusete, sa stii ca sunt persoane si mai putin frumoase care insa au un sarm...mama mama. Insa nu trebuie sa privim numai la suprafata. De multe ori intr-un ambalaj perfect se ascunde un suflet meschin si urat, sau intr-un ambalaj nu tocmai perfect se ascunde un suflet de aur. Dupa ce ajungi sa cunosti o persoana cu un suflet de aur crede-ma ca vei vedea cat de frumoasa e. Toti o sa iti zica ca e urat/urata dar tu il/o vei vedea frumoasa/frumos.

| Bubu a răspuns:

Adica frumusetea se citeste in ochii fiecaruiahee hee Ochii sunt oglinda sufletului :X