| DorothyAnn a întrebat:

Ce parere aveti in legatura cu invatamantul tarii noastre? Axandu-ne in special pe Evaluarea Nationala. Adica e normal sa se dea subiecte atat de usoare? Si eu am avut subiecte usoare, dar nu mi-a fost mie mai bine, le-a fost mai bine celor care s-au bazat pe saptamana dinaintea examenului. Parerea mea e ca dupa 4 ani in care notele multor elevi au fost marite ca sa aiba sansa sa intre la un liceu bun, examenul acesta ar trebui sa aiba drept scop deschiderea ochilor elevilor. Doar pentru ca au avut mediile 9-10 la toate materiile, asta nu inseamna ca sunt niste genii. Ma voi da exemplu: in clasa a IX-a profesorii ne-au dat teste grele, am luat cu totii note mici si ni s-a tot spus ca nu suntem niste genii precum ne credem(nu ne bagau in seama cand le spuneam ca suntem constienti, ca am venit la liceu sa invatam ceva daca generala nu ne-a dat sansa). Macar daca era mai greu la Evaluarea Nationala si nu am fi avut medii peste 9, 5, noii profesori nu ar fi "actionat" asa. A fost o trecere brusca de la clasa a VIII-a, cand terminam de scris si invatat repede, la clasa a IX-a, cand am avut primele nopti albe, chinuindu-ma sa termin toate temele si sa invat din manual la toate materiile.

Daca ati ajuns pana aici aveti toata recunostinta mea. Astept pareri si va multumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Usor nu e, din contra destul de complex, au primit cate o atentie profii ca sa ajunga cei mici la un liceu bun si vor continua sa primeasca si urmatorii profesori daruri si spagi pana cand vine bacu si acolo putini mai scapa cu bine. Nu are cum sa fie toti din clasa cu medii de 8 9 sau 10, doar 3 sau 6 reusesc sa aiba mediile alea

| DorothyAnn explică (pentru mgtow):

Te contrazic, in noua mea clasa au intrat toti cu medii peste 9, 5. Toti au venit din scoli in care marea majoritate a elevilor aveau medii peste 9. Poate asa e doar la noi, dar e o realitate crunta. Eu, fara intentia de a fi increzuta sau meschina, nu imi pot explica cum isi inchipuie 3 sferturi din colegii mei ca sunt inteligenti, caci se vede contrariul in tot ceea ce fac.

| DaughterOfDarkness a răspuns:

Sincer, anul acesta subiectele de la Evaluarea Nationala nu au fost asa de usoare la romana, in special prima parte. Nu zic ca nu m-am descurcat eu, dar sa dai un text liric, la prima vedere, scris de un poet ce se studiaza in liceu si sa ai pretentia ca elevii sa inteleaga ca se vorbeste despre frica unui copil cu privire la trecerea timpului..nu stiu ce sa zic. Evaluarea conteaza 75%, mediile mult mai putin ca in anii precedenti, poate sa va observa o imbunatatire si o sa fie locuri bune si pentru cei care nu au fost ajutati in generala, dar stiu carte.
Ma frustreaza foarte tare faptul ca vin altii de la tara cu media 10 pe linie, 10 la examene (mai ales anul trecut, cand examenele au fost la nivel de clasa a 5-a + ce se mai invata numai in a 8-a), ne iau noua locurile si apoi raman corigenti dupa un semestru.
Eu, la scoala la care am studiat in astia 8 ani, am avut mult mult de invatat. Multi dintre colegii mei (fostii colegi mai bine zis) nu au avut medii foarte mari, iar cu toate astea stiu poate de 2-3 ori mai multe decat cei cu 10 pe linie din satele uitate de lume.

Nu-mi place invatamantul tarii si nici nu mi se pare normal sa dau teza la bio/fizica/chimie cand eu sunt la mate-info, dar asta e. Nu poti schimba o tara cu o mana de oameni, pentru ca ceilalti inca nu stiu sa scrie. Apropo, mi se pare destul de grav ca unii, in prag de bac, sa nu stie sa scrie cum trebuie (sa incurce "v-a" cu "va" sau mai stiu eu ce). Una e sa scrii la misto, alta e sa nu fii in stare sa iti inveti propria limba.

Nu stiu ce sa mai spun. Speram la ce-i mai bine in viitor.

| DorothyAnn explică (pentru DaughterOfDarkness):

Ai dreptate, dupa parerea mea, 90%. Ati avut o compunere in care sa va exprimati OPINIA. Conteaza doar cum e redactata compunerea, cum va exprimati punctul vostru de vedere, nu daca ati decodat corect mesajul. Daca vi se scade din punctaj ar fi o mare nedreptate. Iar avantajul textului liric este ca ai ce sa scrii, de ce sa te agati, un vers, o figura de stil. Textele epice sunt mai "rigide". In rest te aprob, nici mie nu-mi convine ca am colegi care au avut medii marite si acum se chinuie sa treaca, mai ales ca ne trag media clasei in jos.

| sublime89 a răspuns:

Sunt doua tipuri de tari: cele care imbunatatesc sistemul de invatamant pentru a avea elevii mai bune rezultate, si cei care nu vor sa imbunatateasca sistemul, deci fac examenele mai usoare pentru a avea elevii rezultate mai bune. Romania face parte din a doua categorie, alaturi de toate celelalte tari in care nu se pune accent prea mare pe cultura.

| DorothyAnn explică (pentru sublime89):

Am avut atatea genii care s-au nascut aici si inca sunt, dar scopul principal al celor care trag sforile in Romania pare a fi acela de prosti populatia si astfel sa obtina o turma de oi gata sa sa-si urmeze "baciul".

| sublime89 a răspuns (pentru DorothyAnn):

Asa e, si din pacate misiunea lor nu e deloc grea. Adevarul e ca scolile romanesti, in loc sa-i invete pe elevi ceva, doar le umfla notele, ca apoi sa se poata lauda profesorii si altii ca ce buni elevi au crescut ei.