| lplostonyou a întrebat:

Ce parere aveti : ``sintem`` sau ``suntem``? Fiecare intelege cum vrea si cum poate aceasta intrebare, dar va rog sa motivati raspunsurile.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cand era strabunica eleva era corect "suntem", cand era mama eleva, era corect "sintem", acum, cand sunt eu elev, e corect "suntem".
Niste prosti se apuca de luat decizii anapoda, ce sa le faci? Intelesul e acelasi.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oamnei buni, normele Academiei spun clar: se scrie suntem si se pronunta sintem. Asadar, ma conformez, chiar daca nu sunt de acord.

mariana
| mariana a răspuns:

Cu vechea ortografie corect era "sintem", iar cu noua ortografie( adica cea actuala), corect se scrie si se pronunta "suntem".

| matchpoint a răspuns:

Suntem dar pronuntam sintem

| Sara2 a răspuns:

Corect scris gramatical este "suntem" in primul rand "i" din i nu se mai foloseste in mijlocul propozitiei de ani de zile se foloseste "â"

| buburuzzz a răspuns:

Ar mai fi si varianta ca sintem e de la verbul a fi, iar suntem-ca lacatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum nu SUNTEM, dar corect este SUNTEMbatting eyelashes, pentru ca...asa-i corect nah!big grin...sau la fel de corect este NI-S!laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In dictionar scrie "suntem" iar termenul "sintem" sau "santem" nu exista deci aceasta este forma corecta, desi si a doua forma se foloseste in vorbirea populara si poate ca nu multora le-a placut scoala. happy
Daca te referi la gramatica unor utilizatori ai site-ului, din punctul meu de vedere nu art trebui sa criticam scrierea si gramatica ci continutul raspunsului/intrebarii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem......sintem se folosea demult...

| Minnni a răspuns:

Suntem... sintem e de pe vremea bunicii happy

| ivona22 a răspuns:

se spune corect "suntem". nu stiu de ce si cum, doar ca asa se scrie si se pronunta corect.