| împreunăfacembine a întrebat:

Ce sa fac ca să rețin ceea ce învăț?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Concentreaza-te pe ceea ce citești. Daca citești o fraza si la sfârșit nu ai rămas cu nimic din ea, reciteste-o pana când reușești sa reții. Încearcă si sa conspectezi ceea ce citești si după înveți ceea ce ai conspectat.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar memoria e responsabila daca nu poti o sa ramai asa

| RAY a răspuns:

Repetitia este mama invataturi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te intereseze. Caută interesul tău acolo, în acele fraze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ia lucrurile ca fiind logice, le asociezi cu diverse lucruri. Si asa o sa le inveti mai usor.

| CleanHeart a răspuns:

Invata cu mici pauze si mai mananca cate o ciocolata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/Y_d7DdNzkLw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe foaie ceea ce înveți.
O sa vezi ca o sa memorezi mult mai ușor ceea ce ai învățat.
Iti faci o schema cu lucrurile cele mai importante și dacă vrei adaugi și alte detalii.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Am văzut pe net cum la fiecare pagină se află câte o bomboană, încearcă și tu poate reușești.