| Nimeni10 a întrebat:

Ce sa fac daca nu reusesc sa fac bani multi?
Sa ma impac cu idee ca voi fi un sarac care va munci pentru visul altuia?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Când visezi să faci bani mulți, amintește-ți de următoarea zicală: cine este suficient de deștept încât să facă bani grămadă, mai întâi trebuie să fie suficient de prost să-și dorească asta.
Oricum, termenul de "bani mulți" este complet relativ. Niciodată nu vei avea suficient, fiindcă mereu o să vrei ceva mai mult, apoi mai mult și tot așa, până intri într-un cerc vicios din care nu mai scapi. Canalizează-ți eforturile către calitate, nu cantitate, către valoare, nu cost. Banii au cel mai greu cost și nu merită. Un trai decent este suficient, cel puțin așa gândesc eu. Prețuiește ceea ce ai, e în regulă și este în firea umană să vrei mai mult și mai bine, dar dacă nu ești niciodată mulțumit cu ceea ce ai, niciodată nu vei fi fericit. Tot ce am scris aici ține de felul în care văd eu lucrurile, nu spun că este o soluție pentru toată lumea, fiindcă oamenii sunt diferiți și fiecare vede lucrurile în felul său. Pentru mine, una dintre axiomele după care mă ghidez în viață este "eram supărat că mă strâng pantofii, până m-am întâlnit cu unul care n-avea picioare".
S-auzim numai de bine!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce fac si restul 7.9 miliarde de oameni care nu sunt bogati

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ce dinamica deprimanta asupra problemei, desi ai perfecta dreptate. Si cand te gandesti ca doar in America putin peste 700 de oameni detin averi cat capitalul Germaniei si care au implicari politice.

| LoveSleep a răspuns (pentru suntserios):

Freaca menta si asteapta sa le treaca viata?

| dullcat a răspuns:

Tinteste catre o viata implinita, nu catre bani multi, deoarece in caz contrar, vei putea spune oricand acelasi lucru, ca prin comparatie cu altii mereu vei fi un sarac care munceste pentru visul altora, cel putin pana cand nu ajungi in top 100 al planetei.Merita?

| Simpatic a răspuns:

Depinde cum definesti tu notiune de bani multi
pentru unii bani multi sunt 3000 de euro pe luna, pentru altii ceva mai visatori visatori bani multi ar putea insemna 3 milioane de euro pe luna
nu zic sa te plafonezi sau sa te resemnezi cu ideea ca vei fi sarac, dar nici nu te pot sfatui sa fii visator si sa visezi la cai verzi pe pereti
este usor complicat ceea ce ai intrebat si tine de persoana ta in primul rand, dar nu se rezuma totul doar la asta!
dau si un exemplu > multe persoane care aici nu puteau face nimic, au plecat in afara in anii 90 si au ajuns multi milionari de exemplu
in fine, este ceva mult prea complex ceea ce intrebi

cum ai putea tu sa te imbunatatesti pai sa faci cursuri de calificare daca nu ai si ti-ar garanta un post mai bun, sa faci o facultate sau master daca te-ar ajuta sa cresti ierarhic
sunt multe chestii de luat in calcul
sunt domenii si domenii

oricum nu cred ca ai vreo 60 de ani acum si lucrezi pe salariul minim pe economie, pari o persoana tanara la inceput in ceea ce priveste serviciul, asa ca nu dispera inca!

| LoveSleep a răspuns:

Nu iei in considerare varianta asta si vei reusi. O iei, nu vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te mulțumești cu ce ai, cu strictul necesar.