| mentholinks a întrebat:

Ce sa faci cand viata ti se pare urata si parca nu mai ai pentru ce trai? Daca sinuciderea nu e o solutie atunci ce solutii sunt?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Citesti biblia si vei vedea ca mereu e ceva de facut, 40 de ani prin desert crezi ca a fost usor? si tot pentru nimic, imagineaza-ti pe iahve cum s-a simtit sa creeze un univers apoi sa regrete nici nu putea sa se sinucida ca e zeu nici sa se planga ca nu avea cui asa ca a facut un potop a distrus totul a inceput de la zero, distruge si tu tot ce isi face viata urata si incepe de la zero, fiecare zi e o un nou inceput

| Freya1 a răspuns:

Sa incerci sa o faci mai frumoasa.
In viata este important sa lupti pentru ceia ce iti doresti ca sa poti obtine.Iar daca nu vei reusi ceia ce ti-ai propus, sa iti creezi un nou vis si tel pe care sa il urmeazi.
Posibilitatile de a alege sunt infinite.

| Donsavas a răspuns:

Medicatia psihotropa. Farmacoterapia la nevoie macar. Antipsihoticele sunt facute sa te adoarmă, sa ti redea nevoia fiziologica de a trăi pentru a ti lua gândul de la moarte. La nevoie, sunt de mare ajutor. Antidepresivele iti dau energie, putere sa acționezi. Încearcă să ti faci un bine si vizitează un psihiatru. Moartea nu te duce nicăieri însă viata te poate duce unde doresti cu putina vointa.

| Lioana a răspuns:

Întotdeauna e loc de mai bine. Deci te gândești ce poți să faci ca sa aduci acel bine in viața ta. Dacă stai și te plângi problemele nu se rezolva singure. Acționează!

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Ca femeie maritata esti fericita?

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Fericirea nu vine din exterior ci din interior. Deci nu depinde de felul in care merg relatiile tale ci de modul tau de gandire. Adoptand un mod de gandire pozitiv, optimist - apreciind partea plina a paharului, avand incredere in tine si in ceea ce poti face, vei fi fericit.

| CdeMetal a răspuns:

Cauti o persoana care te intelege si sa gandesti mai pozitiv, parerea mea.