| elamit a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul omului odata ce el a murit.

Răspuns Câştigător
| rmx05 a răspuns:

Raspunsurile de mai sus sunt subiective si nu reprezinta adevarul, se bazeaza pe credinte personale. Nimeni nu poate sti exact ce se intampla cu sufletul dupa ce omul moare, la fel cum crestinii cred ca sufletul merge in Rai, Iad, sau Purgatoriu ( la ortodocsi nu cred ca exista), altii cred ca se reincarneaza intr-un alt trup, altii nu cred in existenta sufletului...deci nu exista un raspuns care sa poata fi considerat 100% corect sau adevarat la intrebarea tawinking

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sper sa se duca intr-un loc mai bun.Si ramana acolo pentru vesniciehappy
Ar fi mai mult decat perfecthee hee

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu ştie nimeni, deorece nimeni nu s-a mai întors de acolo. E o întrebare fără sens, al cărei răspuns nu poate fi demonstrat. Eu sunt creştin şi sunt credincios, deci spun că va ajunge în Rai sau în Iad happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

E greu de spus, nimeni nu are vreo dovada sau vreo explicatie in acest sens.

lolita
| lolita a răspuns:

Odata cu corpul sufletul moare si el, eu sunt mai realista si nu cred ca se va duce intr-un anumit loc.

| DeNyyy a răspuns:

Sufletul lui va ramane alaturi de cei dragi pentru ai pazi sau se va duce in Rai sau in Iad

| cornel a răspuns:

Nu se stiehappy

| TheToxicNightmare a răspuns:

Urca/coboaratongue.

| elamit explică:

multumesc tuturor care mi-a raspuns la intrebare.

| Anonim_5535 a răspuns:

Pai, poate sa ramana sa bantuie pe aici (BUU!)
Sa se duca in "RAI"
Sa se duca in "IAD"
Sau sa renasca (posibil)
Daca comentati ceva, fata de ce zic ca e haios sau spuneti ca mint...
VA ROG DOVEDITIO!
Asta cred euhee hee

| Anto97 a răspuns:

Noi oamenii, nu stim ce se va intampla. "suntem prea mici" ca intelegem si sa stim lucrurile de genul acesta.cand vom ajunge acolo... vom vedea

| unicka a răspuns:

Eu cred ca nimic

| LittleandLiars a răspuns:

Pai 40 de zile se plimba in RAI si iad cu ingerii si sfintii apoi in a 40 zi se duce in rai sa se cantareasca faptele bune cu faptele rele iar daca faptele bune sunt mai multe ajunge in RAI sau daca sunt mai multe fapte rele in iad cam asta se intampla din cartea pe care am citit-o

| irbis a răspuns:

Stiinta nu ne poate spune ce sa intampla cu sufletul nostru cand murim. Pentru moment aceasta este doar o chestiune filosofica si fiecare poate sa creada ce doreste. Credinta mea este aceasta: orice este posibil.

| byanka14 a răspuns:

Una din multele intrebari la care umanitatea nu poate inca sa dea un raspuns complet. Din punct de vedere fiziologic clar ca putrezim, ne mananca viemii in pamant sau ardem si devenim cenusa pentru cei care sunt incinerati. Partea spirituala are o sumedenie de variante de la cea mai simpla ca incetam sa existam ca persoana, ca gand, ca entitate sau ca sufletul se duce undeva. Religiile joaca un rol importand in aceasta idee, majoritatea religiilor vad moartea ca ceva trist, ca un sfarsit, putine sunt care vad moartea ca un inceput. Moartea este considerata pedeapsa capitala, cel mai rau posibil care il poti face cuiva. Poate perioada care o petrecem pe Pamant ca fiite umane este doar preludiul pentru ce va urma, poate moartea e doar eliberarea intr-o lume mult mai buna, poate nu doar in cele doua variante cele mai fregvente, rai sau iad. Poate ca moartea nu trebuie privita ca o intamplare trista, poate e doar o trecere inspre altceva, poate ne vom revedea cu cei cunoscuti dincolo de moarte. Ar mai exista si varianta reincarnarii, in alt om sau animal, fapt dovedit intr-o oarecare masura prin cei care isi amintesc intamplari din vietiile anterioare, dar chestia asta nu poate fi dovedita din punct de vedere stintific, desi in unele cazuri cei in cauza au avut dreptate si chiar a exista o persoana dupa descrierea lor. Cei care s-a aflat in moarte clinica sustin ca e ceva legat de o lumina, ori o usa, ori o scara ce urca sau coboara. Cel mai sigur lucru care il stim pana acum este ca intrebarea aceasta are un raspuns sigur, dar cand o sa-l aflii o sa fi mort. Am cautat pe internet raspunsuri la aceasta intrebare si cam astea au fost raspunsurile gasite, date de oameni normali si banali.

1. Clauditza_kyss (16-f-Bucuresti) nu iti mai bate inima
2. Emma (12-f-Cluj) o sa iti spun cand o sa mor, ok? poate ne intalnim in rai sau,… jos…

4. InGeRaSa_Ta (20-f-Bucuresti) te nasti a doua oara
5. pinky_me (13-f-Motru) Nu am aflat ink.
6. Tweety_skate (12-f-Bucuresti) Treci printr-un tunel si la capatul tunelului este o usa. In momentul in care o deschizi urci la ceruri! Si nu e gluma pentru ca mama cand m-a nascut a trecut prin asta si era sa moara! Se numeste moarte clinica!
[gramo: yep, dar moartea clinica nu e chiar moarte; poate e altfel atunci cand mori de tot on the phone

7. scumpaida (13-f-Navodari) afli atunci cand mori
9. irinyka (13-f-galati) nu sunt vreo fantoma asa ca nu stiu
11. sweetie_angel (19-f-bucuresti) nu vreau sa aflu inca,,,,
[gramo: da, dar nu e mai bine sa te gandesti din timp, in loc sa ti se intample si sa iti fie frica si sa te stresezi si sa nu poti face nimic si sa fie naspa si sa nu intelegi ce e cu tine?]

16. bn_roxi (21-f-bucuresti) scapa dusmanii de tine si dau baeram
18. wild_eyes (17-f-bucuresti) nu mai conteaza
19. krill3 (14-f-paradis destramat) scapi de viata asta de ***
[gramo: offff, daca viata ti se pare de *** la 14 ani...]

20. d_ulcick-a (14-f-mangalia) sufletul pleaca la dumnezeu, daca nu ti-ai inplinit telul, atunci te reincarnezi… cred
22. tooth_fairy (16-f-darkness falls) cand voi muri…t voi vizita in vis si iti voi spune…
[gramo: depinde cine moare primul; gramo are 30 de ani (e media de varsta intre g si ramo) asa ca...]

Cele mai multe experiente ale persoanelor care si-au revenit din moarte cerebrala mentioneaza aceleasi senzatii si imagini: aparitia unei lumini albe si o reactivare a memoriei latente a celui in cauza. Medicii eurpeni si cei americani sunt hotarati sa afle ce anume se intampla in timpul acestor momente la granita dintre viata si moarte, se arata in publicatia online FoxNews.
„Contrar credintelor populare, moartea nu este un moment specific. Ea este un proces care incepe in momentul in care inima nu mai pompeaza sange, continua cu incetarea activitatii plamanilor si se incheie cu lipsa de reactie a creierului", sustine Sam Parnia, profesor in cadrul Universitatii din Southampton.
Exista insa destul semne de intrebare in ecuatia medicala care defineste momentul mortii. „In timpul unui atac de cord, toate cele trei semne sunt prezente. Si cu toate acestea, dupa cateva secunde sau chiar mai mult de o ora, metodele de resuscitare pot intoarce procesul mortii, considerat ireversibil, de altfel. Ceea ce oamenii experimenteaza in astfel de momente arunca o lumina noua asupra modului in care moarte trebuie perceputa", declara acelasi Sam Parnia.
Aproape 20% dintre persoanele care au experimentat cele trei faze ale instalarii procesului mortii sustin ca au ramas constiente tot timpul, ca au fost inconjurate de o lumina alba si ca au experimentat senzatii de plutire in afara propriului corp.
Medicii sustin ca astfel de simptome se datoreaza opririi functiilor creierului, ultimul proces dintre cele trei premergatoare mortii propriu-zise, dar ca este nevoie de dovezi puternice in dovedire acestui fapt. Lansarea studiul international al medicilor americani si europeni, AWARE, a fost anuntata pentru luna septembrie a acestui an, urmand ca oamenii de stiinta sa anunte in cadrul unor conferinte de presa orice noua descoperire in domeniu.

sper ca ai timp sa citesti tot. ca eu am facut febra musculara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce omul moare, sufletul se " desparte de corp " si sta langa corpul lui, privind'ul. Cum poate vede si auzi persoanele din jur dar nu le poate atinge nici vorbi big grin. Partea cu Raiul sau iadul o stiti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum bine stim(stim?), sufletul nu este un organ care apartine corpului uman.Nu se intampla nici o "intamplare", pentru ca nu exista fizic, nu este palpabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bintuie lumea... UUU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul nu moare niciodata! Imediat dupa moarte, sufletul omului se duce, in ziua 3 6 9 sa se inchine Lui Hristos...
In a 40 a zi se hotaraste soarta lui pana la a 2 a venire a Mantuitorului. Iar asta se face prin asa zisa ''balanta a vietii'' cu aptele omului, bune si rele! Daca partea dreapta ridica pe cea stanga sufletul ajunge in rai. Daca partea stanga ridica pe cea dreapta ajunge in iad. Daca sunt aprox. egale, atunci fireste ca mila lui Dumnezeu biruieste si sufletul ajunge in rai...
Exceptand unele cazuri, cum ar fi sinuciderea, timp de 7 ani sufletul poate fi salvat din iad, iar asta se face prin rugaciuni, pomeni, SF Liturghie...

| Dyallex a răspuns:

Se duce in rai sau in iad