| GoldenZenith a întrebat:

Ce se întâmplă în cazul în care o persoana, aflată la volanul unei mașini, este oprită de poliție iar aceasta nu are permis și este sub influența băuturilor alcoolice? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

Te asigur, pușcărie nu va face, dar o palmă peste scăfârlie merită straight face
Hmm... i se va întocmi dosar penal pentru săvârșirea a 2 infracțiuni: conducere fără permis și conducere sub influența băuturilor alcoolice. Deocamdată ( cel mai probabil ) dosarul se află la poliție, apoi va pleca la parchet. Procurorul va decide dacă va trimite dosarul la instanța (judecătorie) sau nu. În aceste cazuri ( de cele mai multe ori) dosarul ajunge la instanță. Dacă persoana respectivă nu are alte antecedente penale, cel mai probabil va primi o pedeapsă cu suspendarea condiționată a executării pedepsei. El hotărăște dacă apelează sau nu la un avocat... doar că va avea nevoie de o apărare temeinică în fața instanței pentru că va primi un termen de încercare care înseamnă perioada în care va avea cazier și este de preferat să fie cât mai scurtă.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci, ce se intampla? thinking
Sa stiu ce am ratat rolling eyes

| Steregoi a răspuns:

Daca are permis dar nu la el si are sub ( nu stiu limita - parca 0.8 g ) 0.8 g i se suspenda permisul trei luni plus amenda.

Daca trece de 0.8 g ii este anulat permisul si i se intocmeste dosar penal.

Daca nu are permis i se intocmeste dosar penal si ajunge la puscarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba melodia aia a ta de la "pagina mea" ca raman cu traume naiba.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

laughing o schimb. Bine că mi ai amintit.

| Neinteles a răspuns:

Dosar penal, dupa puscarie!