| TulbureAlexandru2000 a întrebat:

Bună ziua,

Ieri mi-a fost reținut permisul pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice cu toate ca băusem doar un pahar și alcoolemie era foarte mică, 0, 019.

Este posibil să dau testul pentru redobândirea permisului și astfel să micșorez perioada de suspendare?

Mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine reducerea suspendarii dreptului de a conduce dar este obligatoriu sa sustii testul de 15 intrebari, pana la terminarea perioadei de suspendare, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;"
Daca nu sustii acest test sau nu reusesti cel putin 13 puncte atunci perioada de suspendare se mareste cu inca 30 de zile, conform alin.(3) ale aceluiasi articol, citez:
  "(3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare."

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Oricum, nu ti-as mai da permisul in veci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca stiai ca ai baut de ce te ai urcat la volan inconstientule, nu conteaza ca bei un pahar sau 10, important este sa NU bei deloc cand esti la volan, ar fi bine sa numai recuperezi carnetul niciodata.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu poti sa micșorezi perioada de suspendare si este chiar obligatoriu ca pana la data la care se termina suspendarea sa sustii testul acela stupid.Din păcate asta este legea.Si ingnora ce a zis " CristiDinBucuresti".Cum in biserica sunt pacatosi, la pușcarie sunt oameni nevinovati.Lucrurile nu sut tocmai drepte si nu avem noi, oamenii de rând dreptul sa judecam ce a facut celalalt pana nu ne uitam ce facem noi.Tu poate ai condus sub influenta alcoolului o data si ai fost prins, altii poate o fac de 100 de ori, altii poate omoara oameni si se mușamalizeaza tot.De cazul" Raisa" de ce s-a musamalizat? Mai stie cineva ceva? NU! De ce? Pentru ca era politist.Cum in politie nu se respecta legea, la fel, pot fi altii care mor cu ea in mână.Sa nu mai spun ca, cunosc personal oameni din politie care vând droguri, care vând animale fara autorizatie, si nu mai are rost sa mai dezvolt.Nimeni nu trebuie judecat pentru ceea ce face. Judecata cea dreapta, daca va fi, o sa fie facută de Dumnezeu.