| Sldushsh a întrebat:

Ce se va intampla in urmatorii ani cu persoanele de etnie romă din generatia Z in situatia in care majoritatea au mai putine clase decat uşi la o maşină.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vorba ca esti tigan, indian, vietnamez, treaba statului roman este sa aplice legea, statul roman este tiganit, de asta sunt plin de tigani aici ca cine se asemana se aduna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce se intampla si cu restul generatiilor de romi sau de romani fara scoala. Se vor zbate in saracie, vor fura sau vor fi smeheri si se vor descurca cumva. Totusi generatiile noi tind sa cred ca sunt mai educate decat restul. Au acces la mai mult informatie, la mai multe locuri de munca etc etc

| LordCristobal a răspuns:

O sa se imbogateasca in continuare prin smecherii si combinatii ilegale.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ți se pare că în trecut țiganii erau mai educați? Același neam de hoți analfabeți au rămas, căci sângele apă nu se face!

| 4evergentleman a răspuns:

E plina Romania de țigani,și ray are dreptate,statul nostru,politicienii sunt tiganizati,prieteni la petrecereri de manele obosite cu politicieni gen Dragnea și mulți alții! E tara țiganilor, românii vor deveni minoritari și țiganii majorități ca se înmulțesc într-un mod uluitor. Naiba știe că astis cu câteva clase se descurca mai bine decât noi cu liceul sau faculta, și nu mă refer la hoți de buzunare sau proxeneți, am văzut și țigani care munceau foarte mult și se țineau de lucru, bine aia cred că aveau 8 clase. Statul român = tiganie! Nu ne mai salvează nimeni soarta ne e pecetluită.

| Sldushsh explică (pentru 4evergentleman):

Oh te rog, haide sa nu transformam asta intr-o dramă, tiganii nu ne conduc țara. voiam doar sa stiu daca astia mai lipsiti de educatie o sa moara de foame pe viitor sau o sa le mearga bine.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Sldushsh):

O sa o facă nu mai e mult! Deja o parte din Timișoara e a lor! Peste tot unde merg in oraș și la frizerii,magazine numai țigani vad,și dacă sunt albi îmi dau seama dupa muian că sunt gipsani. O sa le meargă bine că au școala vieții,ăștia și gândacii o sa supravietuiasca și în momentul în care va veni armaghedonul,ce fac nu fac se descurca ii duce mintea! Și la lucru am văzut că sunt impunatori,se adaptează într-un mod uluitor de fast! Eu vad că ăștia cu câteva clase o duc mult mai bine decât unii cu studii superioare care nu au școala vieții și sunt prosti de dau in gropi! Dar sunt unii care probabil nu o sa supravietuiasca dar țiganii sunt ai dracu, nu prea vezi tigan prost în ziua de azi. O sa le meargă cum le merge și acum, oricum mulți fac combinatii, alții fura și politia nu le face nimic, și fura in continuu sau fura in continuu și scăpau basma curată. Pai peste 25-30 de ani o vor face că românii se duc in străinătate și ei vor fi majoritari că se inmultesc cs iepurii,deja la mine in zona e plin de țigani și în frizerii,magazine,fast food-uri,peste tot,un fel de ambuscada,sunt peste tot,îi recunosc imediat după mutra,limbaj, haine sau accent deși unii sunt greu de analizat că sunt exact ca românii și au un vocabular peste media lor, unii chiar la superlativ ating nivelul. Problema e că românii s-au tiganizat, plini de cocalari infecti cu impresii și proastă educație, lipsa de cei 7 ani de acasă,pentru mine că e roman sau tigan același cancer denotă! Ăștia au social au și pe dincolo fac bani cu copiii lor,ii pune la cerșit,furat,cerșesc și ei prin tari străine,fac combinatii grele unii,eu nu ii suport și eu sunt jumate tigan dar eu nu ii suport, cred că îi omoram pe toți daca eram Hitler, îmi provoacă sila, scârbă deși sunt țigani mult mai educați decat unii români, mai civilizați! Dar rar dai de ei.

| Smmo a răspuns:

Nu e o noutate ca foarte multi rromi nu au scoala, nu prea au nici buletin unii. Pentru unii e o chestie de alegere, pentru altii e o chestie de lipsuri si necunoastere. Statul s-a straduit sa-i scolarizeze, sa le dea alocatie, se fac cursuri gratuite la care pot merge, au locuri speciale pe ici pe colo, exista asociatii care fac voluntariat, exista directii sociale la care pot apela daca vor sa fie ajutati.
Daca ei cand se duc la scoala nu se duc sa invete, ci sa cante manele si apoi raman repetenti e treaba lor. Ce sa faca, vor face ce au facut si pana acum si ce fac si nerromii care se comporta la fel. La intins mana si la bagat mana prin buzunare nu se cere sa stii carte, iar ei nu se sfiesc sa faca asta. Mai departe, o sa traiasca cu alegerile lor. Din pacate, si noi.