| Sasukesmecherul a întrebat:

Cum au ajuns persoanele de etnie roma sa fie bogate? Vad ca poarte numai aur si din cauza asta intreb

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

5% au mosteniri.
restul ii gasesti prin Londra si Paris la "munca"

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe baza slabiciunulor populatiei autohtone.

| Zuzu1991 a răspuns:

Interlopi, crima organizata, proxenetism (mai ales), etc.

acum, nu vreau sa spun ca sunt toti tiganii in oala asta, stiu pe cineva care chiar munceste cat de mult isi gaseste de lucru, inclusiv in weekend cand are grija de un cuplu de batrani

insa in general aia care poarta ostentativ aur si si-au facut palate NU au facut afaceri pe bune ca sa se imbogateasca

| DarthNiger a răspuns:

Afaceri ilegale, furturi, camatarie si cam asa ceva, mai ales camataria, majoritatea persoanelor de etnie roma se ocupa cu asa ceva, de aceea au bani, vile si masini scumpe plus ca nu platesc niciun ban pentru vilele acelea, dupa ce le construiesc pleaca din tara si raman goale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii mai ciordeles, alții au rămas cu moșteniri și tot așa. plina tara asta de cocalari și bombardieri da nici cu politicienii nu mi rușine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde lucru eu, ei sunt la putere. Unii lucra aia mai amarati dintre ei, dar restul sunt smecherasi fac rost de bani maulti prin chestii ilegale.

| InOrOut a răspuns:

Furt, centuriste, samsareala de masini, jafuri, talharii, spalare de bani. Plus ca sunt multi si au oameni devotati. Toata tara asta e corupta si fura la greu incepand cu cele mai inalte nivele si tu intrebi de ce fura tiganii laughing e clar. Au si ei exemple.

| Februar30 a răspuns:

Bineinteles, s-au facut doctori, farmacisti, avocati, it-isti, bancheri, contabili laughing

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Persoanele de etinie roma au devenit bogate prin emigrarea in strainatate unde nu munceau ca alti oameni si furau.pe langa asta un tigan stie sa negocieze stie sa vanda.De exemlu un tigan bogat nu va munci intr-un loc de munca si atat.un tigan va mai vinde prin piete va cumpara fier si il va vinde mai scump va da bani cu camata va fura etc. nu se rezuma niciodata la un singur lucru.De exemplu tigani de la mine din zona cei care sunt bogati nu muncesc munca de jos si se duc in strainatate si fura uni au stat si la puscarie.Iar tigani saraci sunt total opusi. Tiganu bogat nu creste porci el cumpara porci de la tarani se duce si îi vinde prin piete la pret mai bun si nu se ocupa doar cu un sigur lucru pe langa asta mai si fura numa sa iasa pe profit si sa castige bani.

| Mihaineacsu26 a răspuns:

Muncesc