| mekage a întrebat:

Ce semnificatie are numele meu daca ma cheama Eusebiu

Răspuns Câştigător
| Deny19 a răspuns:

Forma masculina a numelui Eusebia - doua prenume care au patruns in onomastica romanesca pe filiera latina, Eusebiu si Eusebia sunt, insa, de origine greceasca. Eusebios, cu forma latina de Eusebius, este atestat inca de la inceputul crestinismului, fiind un prenume tipic acelei perioade. Continutul semantic al acestuia reflecta conceptul de "pietate". La baza prenumelui sta adjectivul "evoeves", tradus prin "evlavios", "pios", "bland". In "Sinaxar" sunt amintiti mai multi sfinti care au purtat de-a lungul timpului acest nume. In traditia romaneasca se gasesc forme ca Evsei, Sebie, Sebiu, Sevia, Sebia sau Sebiescu. Scrierile vechi arata ca prima atestare gasita este in forma grecesca a numelui - Evsebie si mai apoi varianta latina de Eusebiu.

3 răspunsuri:
| FLyالكسندرا a răspuns:

Eusebiu este un nume care provine din limba greaca veche si inseamna 'religios' sau 'cuvios'.