| Octaviana_9832 a întrebat:

Ce sens are viata fara prieteni adevarati?

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Un sens lin pe care l-ai intelege numai daca te-ai naste si ai trai singur.Atunci ai intelege cu adevarat ce inseamna adevar, pentru ca n-ar mai fi nimeni sa-ti altereze parerile

| Geo14 a răspuns:

Fara sa ne dam seama, de multe ori uitam ca langa noi exista o persoana careia am putea sa-i impartasim gandurile noastre, o persoana dispusa sa se bucure alaturi de noi sau sa ne consoleze atunci cand suntem tristi. De asemenea, de multe ori uitam ca si noi, la randul nostru, reprezentam pentru cineva acelasi lucru. Uitam ca avem prieteni, uitam ca suntem prieteni. Ne cufundam in propriile ganduri. Si totusi. Atunci cand ne reamintim ca nu suntem singuri, problemelor ce pareau de nerezolvat li se contureaza o rezolvare, sentimentelor ce pareau sufocante li se gaseste alinare pentru simplul fapt ca ne dam seama ca avem pe cineva langa noi. Cineva spunea ca prietenii reperezinta... A doua familie. Familie in care dragostea este neconditionata, bucuriile se impartasesc, iar necazurile se injumatatesc intre prieteni pentru a putea fi suportate mai usor. Una din cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina. Prietenia este poate faptul esential al vietii...Asa ca fara prieteni adevarati viata noastra nu prea ar avea sens.

Sper ca te-am ajutat.
Geo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mai am voie sa ies cu prietenii.sunt controlata de sora mea...si viata pentru mine nu mai are sens.stau toata ziua in caasa si moor de plictiseala. nici nu mai stiu de cand nu am mai iesit la un suc.Asa ca bucurativa de fiecare minut petrecut cu prietenii vostri!