| znstr a întrebat:

Ce sfaturi ati da unei persoane timide pentru a iesi din "carapace"?

11 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand mai multa incredere in sine.Ar fi nevoie de mai multe detalii, macar genul si varsta, pentru sfaturi.

| znstr explică (pentru Danut_Popa_1961):

Persoana de care zic are cam 15 ani, e fata, a intrat la liceu anul asta si se simte exclusa, nu stie cum sa se integreze printre colegi avand in vedere ca toate grupurile de prieteni sunt deja formate.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru znstr):

In primul rand trebuie sa plece spre scoala hotarata sa schimbe ceva.Importanta e chiar,, intrarea,,.Nu trebuie sa astepte o,, invitatie,, din partea unui grup anume.Isi alege singura unul din grupuri,saluta cu nonsalanta,cat mai relaxata, iar primul pas este cererea unei pareri, asupra unui subiect oarecare, unei persoane din grup. Odata infiripat dialogul, poate urma solicitarea unei carti.Deja intrand in legatura cu cineva, lucrurile merg mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul. Un om n-are nevoie de părerile altora pentru a se schimba.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

O bomboana.

| cristiiiiiii a răspuns:

Trebuie sa aiba incredere in ea...sa socializeze mai mult.

| danyshatAT a răspuns:

Pai intreab-o ce ii placehappy si ce ii place sa faca imprieteneste-te cu eahappy trebuie sa o iei mai usor fi bland\blanda cu ea\el happy

| zoeZoe a răspuns:

Daca e timida, cam asa ramane.

| Emma_Ema_1983 a răspuns:

E vorba de tine sau de o prietena?

| znstr explică (pentru Emma_Ema_1983):

Nu este vorba de mine.