| venusdoom a întrebat:

Ce sfaturi ati da unei persoane ca sa iasa din "carapace" si sa se poata integra intr o astfel de lume?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Sa se gandeasca la faptul ca, desi la inceput este mai greu, cand va incepe sa iasa din zona de comfort ii va deveni din ce in ce mai usor sa socializeze.Dar de multe ori asta nu este de ajuns... daca o persoana a ajuns sa nu se poate integra inseamna ca in primul rand ar trebui sa-si rezolve problemele cu el/ea insusi, sa se accepte asa cum e si sa-si dea seama ca mereu vor fi oameni care te vor critica sau ignora, trebuie sa cauti pana cand vei gasi pe cineva potrivit tie.

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sa se accepte. Sa inteleaga ca nu e gresit. Sa caute sa se apropie de acei oameni care il accepta si il inteleg. Sa caute oamenii care au fost ca el si care nu au renuntat la demnitate in cursa spre,, integrare''.

| ionutzul31 a răspuns:

Chiar "sa iasa din " si sa incerce sa se integreze "intr o astfel de lume". Sfaturi nu sunt petru asa ceva, depinde doar de..."testoasa" ce doreste si ce are de gand sa faca in legatura cu asta.
Bafta

| ostea a răspuns:

Sa se iubeasca asa cum este, sa se accepte, sa se ierte.Restul vine de la sine, nu fortat.E in regula daca o persoana sta in carapace asta pentru ac inca nu e pregatita sa faca fata lumii asteia iar cand vine momentul cu siguranta o sa iasa.Totul este perfect asa cum este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa isi urmeze visul fara sa tina cont de altii. Oamenii vin si pleaca.Cei care pleaca inseamna ca nu sunt pe aceeasi unda de gandire cu tine, deci nu are rost sa iti bati capul pentru"prieteni".Nu ramane nimeni singur pe lume! Deci, follow you dream, and do what u really want to do.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-ti ca viata este un film, pur si simplu, persoana respectiva, trebuie sa intre in pielea personajului, trebuie sa se ''adapteze'' ''scenariului'' acestei lumi. Nu e simplu, dar nici complicat. Am un singur sfat, pentru persoana respectiva, sa se mute in alta parte, in alt oras, in alt sat, chiar alta tara. Sa cunoasca oameni noi, sa inceapa ceva nou.

| Deliiiia a răspuns:

Nu stiu daca i-as da sfaturi, mai degraba i-as arata si povesti despre frumusetile lumii si despre ce se poate bucura daca are un pic de curaj.

| Userses a răspuns:

I-aș recomanda să rămână în carapace. Eu chiar din această categorie fac parte. Îmi place confortul "casei" mele decât jungla (urbană) de afară.

| Letty03 a răspuns:

Sa fie tare