| Joker3134 a întrebat:

Ce spuneti, suntem mai fericiti ca specie fata de acum 4000 de ani? Mental cum suntem?

Răspuns Câştigător
| ruddy a răspuns:

Daca am trai o zi, cum au trait acei oameni, cred ca am fi foarte fericiti de ce avem. Lumea din ziua de azi, e nervoasa ca stau la semafor 2 minute intr-o masina confortabila, culdura, cu cafea si muzica.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am devenit mult mai hedoisti, egoisti, lacomi si numai ne bucuram de ceea ce se bucurau stramosi nostri, am vrea totul de parca traim vesnic, ca mentalitate suntem tot niste primate proaste, egoiste

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, din contra erau vremuri grele dar azi numai apreciem pentru ca avem prea multe

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Ce inseamna fericit? ca pentru mine o stare de liniște e fericire

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde vrei să știm asta?

| gemeni6226 a răspuns:

Nu este de unde sa stii ce era exact atunci, ce facea oamenii de atunci fericiti fiecare epoca are alta cultura alte gusturi, daca numai ne gindim ca in decurs de 100 de ani cit s-a schimbat modelul de frumusete https://www.descopera.ro/......inut-video
atunci in ceea ce priveste fericirea si asta in decurs de 4000 de ani? Oricum primavara si vara era si atunci dragoste era si atunci, oamenii stateau mai mult in natura mancau mult mai sanatos eu tind sa cred ca erau mai fericiti, stiu oameni de stiinta din Rusia care benevol au renuntat cu familie cu tot la viata civilizata si s-au restras in natura si se simt cu mult mai fericiti.Dar avem exemplu si in Romania
https://www.youtube.com/watch?v=NrN-ufy4WT0

| Reghqen a răspuns:

Să zicem ca da, fiindcă înainte era mai greu să supravețuiești să zicem așa, era mai multă agresivitate iar era greu să găsești de mâncare, să găsești haine, alea, cu timpul specia s-a ameliorat, a început să se descurce la treburi, să găsească de mâncare, haine, să se mențină la căldură și să își construiască casă, să supravețuiască în general. Iar apoi a apărut tehnologia, electricitatea, telefoanele, apartamentele, casele și mâncare de calitate și totul a început să meargă mai binișor. Mental, față de acum 4000 de ani am învățat multe, ne-am evoluat, mersul, postura și modul în care vorbim, modul în care gândim și modul în care acționam față de epoca aceea! happy

| Cksihja a răspuns:

Oamenii de azi sunt la fel de fericiți cum erau cei de acum 4000 de ani, nu suntem fericiți tot timpul nu iasă mereu cum vrem noi.