| RAY a întrebat:

Care credeti ca este cel mai important exercitiu mental care nea dezvoltat ca specie?

11 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Cred ca imaginatia este ceea ce ne-a transformat in Sapiens Sapiens.

| RAY explică (pentru Dreamer):

Si eu cred la fel

| Dreamer a răspuns:

Chiar aseara am vazut animatia The Croods care imi intareste convingereahappy

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Necesitatea de a cunoaste mai multe lucuri.thinking

| Lizzu a răspuns:

Dezvoltarea limbajului, necesitatea de a comunica prin ceva mai mult decat prin gesturi.

| Swal a răspuns:

Matematica si instinctele umane.

| bobbyjah a răspuns:

Pai care este si acum, ideea ca "cel mai puternic supravietuieste". Asta le-a dat curaj si oamenilor cavernelor, acest "exercitiu mental" care le arata cam ce se poate intampla daca laughing dar eu spun ca ce ne-ar dezvolta acum ca specie este meditatia.Nu cel mai puternic supravietuieste, cel ce are o legatura cu "Sursa" va supravietui mereu in orice mod posibil.

| RAY explică (pentru bobbyjah):

Da ai dreptate, dar ceva a facut difrenta intre noi si ele?

| bobbyjah a răspuns (pentru RAY):

Care ele?

| RAY explică (pentru bobbyjah):

Alte animale

| bobbyjah a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca animalele sunt mai apropiate de sursa decat noi oamenii laughing. Diferenta intre animale si noi poate este constiinta mai dezvoltata, noi am cautat mereu ceva "in plus", mai bun, mai altfel.Ne-am revoltat de multe ori, este in originea noastra pana la urma, sa cautam si sa exploram sa ne intrebam. Poate asta e diferenta intre noi si animale, ele sunt o "fata" a noastra.Se spune ca la inceput am fost reincarnati ca animale, si apoi am evoluat intr-o constiinta superioara dorind sa aflam mai mult.Cred ca acum ne este greu sa ne intoarcem la acel stadiu de simplitate, si sa ne bucuram de faptul ca pur si simplu noi traim.