Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Ce stiti despre procesul si principiile medierii? Dar despre legea medierii din Ro? Ati apela la mediere?

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Nu multe, dar stiu ca exista deja in Romania o asociatie a mediatorilor.
Revin, pentru ca am un prieten bun care este mediator pe probleme de malpraxis.
Pana sa aflu cu ce se ocupa, avem in minte doar personajele adjuvante din filmele americane! laughing
Cred ca e binevenita o asemenea mana intinsa partilor, pentru evitarea birocratiei si injustitiei din justitie!

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

M-am intors.
laughing un raspuns si atat? Pai, ce ma asteptam?
Vorbisem cu tanarul, am aflat ca exista Uniunea Nationala a Mediatorilor din Romania.

| tsigalkoro a răspuns:

Salu, trebuie sa fie confidentialitate, iar timpul este mult mai scurt decat in cazul in care risti sa te duci la judecata...eu am fost pe la 2-3 mediatori autorizati dar doar unul dintre ei a fost asa cum trebuie, uite informatii despre ce intrebi tu: http://artmedierea.ro/despre-medierea-conflictelor/

| StefMun a răspuns:

Legea nr. 192/2006 a mai fost modificata pana acum. Medierea este o alternativa viabila la instanta in cazul multor conflicte si litigii. De la 01 august 2013 sedinta de informare cu privire la avantajele medierii este obligatorie si gratuita. Daca vrei sa apelezi la mediere poti gasi o lista cu peste 3000 de Mediatori autorizati din toata tara pe http://romediator.com
Cu siguranta as apela la mediere pentru faptul ca este rapida si confidentiala. Mai multe info pe cmediere.ro (Organismul oficial pentru mediatori).