| corina977 a întrebat:

Stiti cumva care sunt principiile iluministe dau un FUNDOI

Răspuns Câştigător
| simonna a răspuns:

-libertatea individulu: libertate cu respectare legislatiei, se admitea doar tutela parinteasca
-suveranitate poporului: guvernantii nu pot lua puterea prin forta ci cu ajutorul poporului
-separare puterilor in stat:judecatoreasca, legislativa, executiva sa nu existe o emixtiune
-egalitatea cetatenilor in fata legii
-contractul social:intre cetateni si guvernanti de incheie un contract, cetatenii dau puterea guvernantilor dar daca nu isi fac treaba sunt demisi(guvernanti)

1 răspuns:
| Era256 a răspuns:

Iluminismul este o mișcare filozofică apărută în secolul 18, în Franța