| anonim_4396 a întrebat:

Ce subiecte de discuție sunt cele mai discutate de oameni? Am senzația că nu reușesc să mă integrez în acest sens,mă simt pe dinafară și nu e prima dată.Mai trebuie să citesc enciclopedii, romane, ziare și reviste ca să pot fi prezentă, bogată în convorbire?

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa dai de persoane potrivite in primul rand, ca poti sa fii cel mai cult om, daca dai de un incult singurul lucru o sa-ti zica ''ce ploua afara", "mda". Trebuie sa fie chimia aia intre persoane intr-o conversatie, cu unele persoane am putut vorbi o gramada atatea mizerii si chestii si nu ne-am plictisit, iar cu altii dupa un ''bine, tu?'' s-a incheiat. Importante sunt persoanele, iar de acolo totul pleaca de la sine, ideal ar fi sa ai si tu papagal, sa fii comunicativa dar sa ai si o cultura destul de vasta, o discutie interesanta atrage, o discutie diversa, provoci si mai mult la discutii.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

...cred că trăiesc degeaba pe acest pământ...

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cândva am avut subiecte de discuție cu cineva,până când kpop-ul ne-a separat. Ea a devenit extrem de pasionata de așa ceva, eu mai puțin. Din start, prietenia s-a dus treptat pentru că era prea implicată în așa ceva și dance cover-uri kpop, etc. Am prea puține persoane cu care să discut despre câteva lucruri care îmi plac și le stiu. Pe social media nu găsesc, decât otrăviți și otrăvite, ipocriți, ipocrite. Să tot creezi legături in zilele de azi?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am observat ca la tine marea problema e de fapt increderea de sine, nu cred ca esti o persoana chiar asa naspa cum crezi tu, adica scrii corect pentru inceput, cred ca ai totusi si ceva cultura, nu esti vreo mediocra de care sa fuga lumea. Ti-o zic cu toata sinceritatea. Ce te pasioneaza si despre ce iti place sa vorbesti? chiar sunt curios

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

In afara de internet,poate puține jocuri video, anime-uri, muzica, vloggeri, despre hobby-urile mele, altceva nimic. Politică nu îmi place, istoria e prea complicată

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Teoriile conspirațiilor îmi dau anxietate, matematică (cine naiba să vorbească despre asta!), anumite curiozități ale naturii...ei bine...tot ce am tocit cândva la școală și studii superioare s-au șters din capul meu, deci dacă mă întrebi ceva din ele habar n-am.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Teoriile conspirațiilor îmi dau anxietate, matematică (cine naiba să vorbească despre asta?!), anumite curiozități ale naturii, anatomiei chiar dacă îmi plac și încerc să le țin minte o perioada lunga de timp le uit în câteva săptămâni. Tot ce am tocit cândva la școală și studii superioare s-au șters din capul meu. Dacă mă întrebi ceva din ele habar n-am sau dau răspunsuri greșite.Cam atât.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

După ce povestesc din cele spuse, acolo se termina discuția. Tacere din partea mea.Cel sau cea de lângă mine încearcă să găsească subiecte de discuție pentru alungarea tăcerii iar subiectele fie nu știu ce să răspund, mă irită sau deprimă...Sunt și excepții bune dar prea puține pentru a mă simți împlinită la comunicare.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata draga, tie iti trebuie incredere de sine, prea te minimalizezi. Nu ai decat sa tot cauti oameni, pe masura ce cauti vei realiza cu care ai lucruri in comun, cu care ai chimie, adica pana acum nu ai gasit, dar continua sa cauti, oamenii sunt diferiti, dar 100% exista minim o persoana cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda. Iesi din starea asta ca nu e benefica deloc.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Încrederea mea nu are nici o problemă! Ce aveți toți cu asta? E clar că nu prea am ce discuta cu oamenii, asta e. Ăia puțin de îi voi găsi, foarte bine.Nu,asta e și peretele e un companion bun.

| Celcestietot a răspuns:

La un moment dat m-am intrebat si eu asta. Chestia este ca nu trebuie sa te straduiesti decat foarte putin, iar si atunci este de cele mai multe ori prea mult. In majoritatea grupurilor se abordeaza subiecte banale, despre ce ai facut tu saptamana asta, daca gatesti povestesti si tu cum au decurs etapele pana la preparatul final, daca citesti carti tot aceeasi idee, si in plus te poti inscrie intr-un club de lectura unde planificati ce sa cititi pana data viitoare, fie sa faceti schimb de carti intre voi - chestii de genul big grin. Sigur ca sunt si anturaje in care vorbesti despre cum ai facut sex de la punerea in relatie cu aia de 3 zile, iar daca tu nu esti genul de om cu o asemenea viata, nu ai ce cauta acolo cel mai probabil, si nu este nimic in neregula cu asta, trebuie sa iti gasesti in mod natural pe cineva cu sa interactionezi din placere despre hobby-urile tale, nu sa o faci fortat dupa cum bine stii ca se mai intampla. Poate ca nu stii despre ce sa vorbesti cu o persoana pentru ca, de exemplu, la tine in clasa nu se interactiona decat cu palme pe spate, fuga prin clasa si comunicare absolut normala, cu replici asemanatoare personajelor episodice din filme. Ca tot traim intr-un secol modern,, de ultima generatie'' laughing, o buna idee cred ca ar fi sa incerci intr-un grup online al vreunei aplicatii (Discord, WhatsApp etc), sa iti pui bazele acolo. Iei parte la interactiune si iti dai seama ce este de facut mai departe. Fii tu insati si lasa lucrurile sa decurga de la sinewinking.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca exista unele subiecte mai discutate decat altele, depinde de persoana cu care vorbesti. La tine probabil ca nu esti compatibila cu acele persoane, de asta te simti pe dinafara. Gaseste persona cu care ai ceva in comun si subiectele le vei gasi mai usor. Spre exemplu eu am persoane cu care vorbesc mai mult despre muzica, altele cu care discut mai mult despre policita, literatura etc. Este bine sa citesti dar nu pentru a gasi subiecte de discutie, citeste ceva sa iti placa tie nu pentru a face pe plac altora...

| CostinAlamariu a răspuns:

De obicei cele mai neinteresante si mai superficiale lucruri.
Gandeste-te la cel mai superficial si plictisitor lucru cu putinta si garantat o sa gasesti oameni cu care sa vorbesti.

Habar n-am, emisiuni proaste de la TV, trenduri fara sens, barfe nesimtite, ai de unde alege.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu trebuie sa studiezi tot ce exista in lume, doar ca sa ai subiecte de discutie cu toata lumea. Daca gasesti o persoana potrivita, poti sa discuti orice cu ea. Cu persoana potrivita simti ca timpul e prea scurt si nu va ajung nici macar 5 ore pe zi.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Simt că parcă nici persoana potrivită la discuții nu e ce trebuie.E normala așa situație?

| Adrian5575 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca gandesti in acest fel, mai rau te impiedica. Trebuie sa renunti la treaba asta cu "eu nu am ce subiecte sa abordez cu oamenii". Gandurile negative te impiedica sa cresti. "Eu nu pot, eu nu stiu, daca ma balbai, daca zic prostii, etc".

| AlexValentinn a răspuns:

Pai depinde cu ce fel de oameni vorbesti, uite de exemplu cand esti la liceu si te intalnesti cu colegii la o tigara inainte de ore vorbiti de scoala, de profesori etc., daca esti la munca vorbesti de munca, sau daca ai un caine pe post de animal de companie, poti sa vorbesti despre caini dar cu cineva care are si el un caine, daca te intalnesti cu drogati vorbesti despre droguri si etc. Nu trebuie sa citesti ca sa poti sa porti o conversatie, nu zic ca e rau sa citesti, dar nu de aia trebuie sa citesti ca sa porti purta o conversatie, pur si simplu comunicarea se exerseaza prin exercitiu. Eu de exemplu, daca am prieteni comuni cu acea persoana, mai vorbim de acei prieteni ce au mai facut ce au mai zis etc., apoi pot vorbi de chestii de interes comun, daca fumam amandoi tigari putem vorbi despre tigari, ce tigari fumeaza, de cat timp, tigarile iti distrug nu stiu ce organe si poti creea o conversatie foarte complexa din asta, puteti sa vorbiti de planuri de viitor care le aveti fiecare, puteti sa povestiti intamplari fascinante care le-ai trait, unii ca sa para interesanti recurg si la povesti inventate, minciuni ca sa fie in centrul atentiei, dar nu te sfatuiesc sa faci asta. Te inteleg perfect ce simti, si eu eram in acest punct, mai ales cand ma intalneam cu o fata cateodata ma gandeam de acasa ce subiecte sa abordez, dar cu timpul fortandu-ma sa vorbesc a inceput sa fie parte din mine comunicarea si comunicam foarte lejer fara sa ma mai gandesc oare ce sa mai zic si eu sa imi fac simtita prezenta, iar daca se intampla sa ma simt pe langa, asta e, imi iau la revedere si am plecat nu stau intr-un loc unde sunt pe langa sau nu sunt dorit, desi iti inteleg nevoia de a comunica si de a apartine unui grup, nu trebuie sa iti faci un scop al vietii din asta.